گزارش سازمان ملل از رشد خیره‎کننده «امید به زندگی» ایرانیان/۸۲ کشور از ایران عقب ماندند

گزارش توسعه انسانی سازمان ملل نشان می دهد، شاخص «امید به زندگی» در مردم ایران طی ۴ دهه اخیر رشد خیره کننده داشته و ایران ۸۲ کشور را پشت سر گذاشت. رشد «امید به زندگی» هم در ایران طی ۴۰ سال اخیر از ۱۸۰ کشور دنیا بیشتر شد.
گزارش سازمان ملل از رشد خیره‎کننده «امید به زندگی» ایرانیان/۸۲ کشور از ایران عقب ماندند

التزام – شاخص امید به زندگی، یکی از مهمترین شاخص های توسعه هر کشور است که در گزارش توسعه انسانی سازمان ملل متحد هرساله اعلام می شود، این شاخص نشان می دهد، مردم هر کشور بر اساس میزان توسعه یافتگی آن کشور چند سال امید به زنده ماندن دارند.

بر اساس گزارش دفتر برنامه توسعه سازمان ملل، میزان امید به زندگی در ایرانی ها قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ۵۴ سال بوده که این رقم در آخرین گزارش توسعه انسانی ۲۰۱۶ به بیش از ۷۵٫۶ سال رسیده است که رشد حدود ۲۲ سال را نشان می دهد.

بر همین اساس، جمهوری اسلامی ایران طی چهار دهه اخیر به لحاظ رشد امید به زندگی جزو ۱۰ کشور اول دنیا بین حدود ۱۹۰ کشور بوده است، یعنی ۱۸۰ کشور از ایران عقب ترند. رتبه جهانی ایران در شاخص امید به زندگی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ۱۴۳ بوده که این رتبه در حال حاضر به ۶۱ ارتقا یافته، به عبارتی ایران در این ۴ دهه از ۸۲ کشور دنیا پیشی گرفته است.

تازه ترین گزارش توسعه انسانی ۲۰۱۶ هم نشان می دهد، طی سه دهه اخیر رتبه ایران در شاخص توسعه انسانی از ۱۱۸ در سال ۱۹۹۰ به ۶۱ در سال ۲۰۱۵ میلادی ارتقا داشته که حاکی از رشد ۵۷ پله ای ایران در ۳۰ سال اخیر است.

به گزارش تسنیم، بنابر گزارش دفتر برنامه توسعه سازمان ملل متحد، امید به زندگی ایرانی ها طی سه دهه گذشته از مردم کشورهایی همچون روسیه، ترکیه، عربستان سعودی، برزیل، کویت، رومانی، مجارستان، مصر، گرجستان، مالزی، اوکراین، ونزوئلا، بلغارستان، قزاقستان، ازبکستان، تونس، قرقیزستان، سریلانکا، سوریه، عراق، اردن، تایلند، صربستان و دهها کشور دیگر پیشی گرفته است.

همچنین طی سه دهه گذشته میزان رشد امید به زندگی در مردم ایران از مردم حدود ۱۷۰ کشور دنیا بیشتر بوده است.

منبع : العالم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.