فاز نخست طرح ۵۵۰ هزار هکتاری تیرماه سال آینده تکمیل می شود

معاون هماهنگ کننده دفتر معاون اول رئیس جمهور با اشاره به محاسبه بازگشت سرمایه گفت: این طرح در زمینه بهره وری آب و زمین، اصلاح نوع کشت، افزایش راندمان تولید و سطح زیر کشت مؤثر خواهد بود.
فاز نخست طرح ۵۵۰ هزار هکتاری تیرماه سال آینده تکمیل می شود

التزام – رضا ویسه شامگاه گذشته در پایان بازدیدهای روز اول خود از خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خوزستان سرزمین پربرکت و دارای ظرفیت های بی شمار برای رشد، توسعه، پیشرفت و رفاه نه فقط برای مردم استان بلکه برای کل ایران است.

وی با اشاره به اینکه برای بررسی فاز اول طرح بزرگ و ملی ۵۵۰ هزار هکتاری احیای اراضی کشاورزی به خوزستان سفر کرده ام. افزود: از این طرح، کانال های طراحی شده، تقسیم آب و همچنین رسیدگی به وضعیت کشاورزانی که از امکانات ایجاد شده متمتع می شوند، بازدید کردم.

معاون هماهنگ کننده دفتر معاون اول رئیس جمهور با اشاره به پیشرفت مطلوب طرح تصریح کرد: پیشرفت کار حدود ۸۶ درصد است و طبق بررسی های انجام شده تا آخر تیر ماه سال آینده تمام کار فاز اول تحویل می شود؛ این طرح جمعا ۲۹۵ هزار هکتار هست که حدود ۱۷ هزار هکتار هم نیمه کاره مانده و این میزان هم تا پایان سال آینده به سرانجام می رساند.

ویسه با اشاره به اینکه دولت هیچ طرحی را بدون مطالعات زیست محیطی انجام نمی دهد، بیان کرد: مطالعات و کارهای مقدماتی فاز دوم طرح انجام و لکه هایی که باید در این پروژه احیا قرار بگیرد، دقیقا مشخص شده است.

وی ادامه داد: تمام نقاط تعیین شده تحت کنترل اقدامات اولیه وزارت نیرو و جهاد کشاورزی قرار گرفته و طبق گفته مدیر پروژه وزارت نیرو، رسما از طرف وزارت نیرو تخصیص آب آن به دولت اعلام شده است.

معاون هماهنگ کننده دفتر معاون اول رئیس جمهور در واکنش به زمان دار شدن اجرای فاز دوم طرح گفت: وزارت نیرو به دلیل شرایط آب و هوایی کشور و کمبود اختصاص آب در حال مطالعه بود تا به چه شکلی این تخصیص را انجام دهد که بعدا هم از عهده آن بربیاید؛ در نهایت این مسئله با روش دقیق از لحاظ مهندسی انجام و دیگر مشکلی برای تخصیص آب ندارند.

ویسه با اشاره به اینکه ظرف سه سال حدود ۳۰۰ هزار هکتار از طرح توسعه کشاورزی خوزستان موسوم به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اجرا شده است، افزود: این در حالی است که در سال های ۷۵ تا ۹۲ کلا ۷۰ هزار هکتار انجام شده بود.

وی با اشاره به عادی بودن پروسه مطالعات طرح و طولانی شدن آن گفت: اشتغالزایی طرح در سنوات اجرای آن به صورت منحنی بوده و از کمتر یک هزار نفر تا انتهای اجرای فاز دوم طرح به هفت هزار و ۶۰۰ نفر رسیده است.

معاون هماهنگ کننده دفتر معاون اول رئیس جمهور با اشاره به محاسبه بازگشت سرمایه گفت: این طرح در زمینه بهره وری آب و زمین، اصلاح نوع کشت، افزایش راندمان تولید و سطح زیر کشت مؤثر خواهد بود.

ویسه اضافه کرد: اجرایی شدن این طرح صنفی، صنعتی و ملی به صرفه است و به سرعت اثرگذاری خود را در زندگی مردم نشان می دهد کما اینکه در حال حاضر نیز نشان داده است.

همچنین غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان نیز در خصوص مسائل زیست محیطی طرح گفت: زهکش های سراسری برای فاز دوم طرح دیده شده که یا این زهاب ها را به دریا منتقل کند.

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.