جایزه ادبی «افشین یداللهی» در اهواز برگزیدگان خود را شناخت

در این جایزه بزرگ ادبی محمد صالح علاء، عبدالجبار کاکایی، محمد نویری و علی یاری داوران جشنواره بودند. 
جایزه ادبی «افشین یداللهی» در اهواز برگزیدگان خود را شناخت

التزام – مراسم اهدای لوح و تندیس به برگزیدگان جایزه ادبی زنده یاد «افشین یداللهی» شب گذشته با حضور مسئولان استانی و شهرستانی در اهواز برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در این مراسم اظهار کرد: سال گذشته که این اتفاق ناگوار رخ داد در مراسم بزرگداشتی که از سوی ایزدخواستی ها در اهواز برگزار شد، افتخار حضور داشتم.

محمد جوروند افزود: از سال گذشته برنامه ریزی ها برای برگزاری جایزه ادبی افشین یداللهی انجام، فراخوان صادر و آثار نیز پس از ارسال داوری شد تا به برگزاری مراسم امشب رسیدیم.

ترانه های ماندگار

وی تصریح کرد: در حوزه ترانه، شاعری به این سترگی و شکوهمندی در شعر نداریم؛ به ویژه اینکه ترانه های وی در تاریخ ایران و ادبیات این کشور ماندگار خواهد بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در ارتباط با میزبانی خوزستان گفت: استان خوزستان ملی ترین استان این کشور است؛ چه بسیار خون هایی که از اقصی نقاط ایران در خوزستان برای حفظ کیان ایران اسلامی در هشت سال دفاع مقدس ریخته شد.

جوروند با اشاره به اینکه شکوهمندترین ترانه ها توسط افشین یداللهی سروده شده است، ادامه داد: این انتظار می رود که با توجه به بزرگی افشین یداللهی، این چنین برنامه هایی در سراسر نقاط ایران برگزار شود.

وی در پایان تأکید کرد: در زمانه ای که هر کسی به نحوی نگاهی بد به تمامیت ارضی ایران دارد؛ افشین یداللهی با این نگاه مبارزه و زیباترین و ماندگارترین ترانه ها را در ایران خلق کرد.

دبیر جایزه ادبی زنده یاد افشین یداللهی نیز در این مراسم بیان کرد: جرقه اول این رویداد دقیقا در حوالی چهلم زنده یاد افیشن یداللهی رقم خورد و نشستی که به همت ایزدی یکی از اعضای شورای شهر برگزار شد؛ بعد از پیشنهاد وی با همکاری اداره کل ارشاد به ویژه مدیرکل این رویداد را برنامه ریزی کردیم.

فردین کوراوند ادامه داد: این اولین رویداد ملی ترانه است که در اهواز برگزار می شود؛ زنده یاد افشین یداللهی زمانی که به شکل فیزیکی هم بین ما نیست موجب خیر و برکت شد.

وی عنوان کرد: حوالی مهر ماه فراخوان توزیع و با توجه به اینکه اولین اتفاقی بود که حول ترانه برگزار می شد؛ بیش از ۵۰۰ اثر ترانه با موضوع ملی ـ میهنی و همچنین پژوهشی برای دبیرخانه ارسال شد.

دبیر جایزه ادبی زنده یاد افشین یداللهی گفت: در هر سه بخش آثار را مورد بررسی قرار داریم و در این مسیر هیئت گزینش انتخابی داشتیم؛ آثار گزینش و به بخش نهایی راه پیدا کردند که محمد صالح اعلا، عبدالجبار کاکایی و محمد نویری کمک کردند تا انتخاب های اولیه این آثار به سرانجام برسد.

کیفیت پائین آثار ارسالی

وی با اشاره به اینکه تمام داوران روی چند مورد از آثار به عنوان اثر خوب و برگزیده اتفاق نظر داشتند، اضافه کرد: آن طور که داوران گزارش دادند؛ بخش زیادی از آثار از کیفیت پائینی برخوردار بود ولی یک بخش دیگری از کار که تعدادی از آنها کارهای بسیار خوب و درخشانی بودند.

دبیر جایزه ادبی زنده یاد افشین یداللهی با اشاره به اینکه آثاری که انتخاب و برگزیده شدند با کیفیت خیلی خوب و درجه یکی تولید شده بودند، بیان کرد: از آنجا که داوران در انتخاب برخی اسامی یک مقدار تردید داشتند بخشی را به اسم رویش به جشنواره اضافه کردند که آثار خوب با فاصله کم از آثار برگزیده در این بخش مورد تقدیر قرار می گیرند.

همچنین آرش یداللهی برادر زنده یاد افشین یداللهی نیز با قرائت بیانیه ای از سوی خانواده این ترانه سرای فقید از تمامی دست اندرکاران برگزاری مراسم جایزه ادبی زنده یاد “افشین یداللهی” تقدیر و تشکر کرد.

در نهایت در بخش آزاد رتبه برتر جشنواره به  امید روزبه (تهران) رسید و شایان حاجی نجف (اهواز)، صدرا کاوه (قم) و ناصر ندیمی (آبادان) نیز بدون رتبه بندی شایسته تقدیر شدند.

در بخش ملی و میهنی، هیئت داوران هیچ اثری را شایسته دریافت رتبه برتر جشنواره ندانستند. در این بخش اما علی ادریس زاده (تهران)، علی سلیمانی (تهران)، مصطفی سلیمی (شوش دانیال) و محمد نبهانی (اهواز) بدون رتبه بندی شایسته تقدیر شناخته شدند.

در بخش رویش جشنواره هم بدون رتبه بندی مرتضی ایوبی (آبادان)، رضا بندانی (اهواز)، سحر سلمان وندی (اهواز)، پوریا کمایی (اهواز) و الهام ملکی نیا (اهواز) شایسته تقدیر شناخته شدند.

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.