جهانگیری: ایران از سرمایه گذاری بلاروس در بخش نفت حمایت می کند

معاون اول رییس جمهوری در دیدار وزیر صنایع جمهوری بلاروس تاکید کرد: ایران از حضور شرکت های این کشور برای سرمایه گذاری در بخش نفت و همکاری های مشترک حمایت می کند.
جهانگیری: ایران از سرمایه گذاری بلاروس در بخش نفت حمایت می کند

التزام – به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در دیدار ویتالی ووک وزیر صنایع جمهوری بلاروس با قدردانی از این کشور بخاطر همکاری و همراهی با جمهوری اسلامی ایران در دوران سخت تحریم ها اظهار داشت: در دوران پسابرجام که فرصت همکاری با کشورهای مختلف دنیا برای ایران فراهم شده است تردیدی نیست که دوستان ایران از جمله بلاروس از جایگاه ممتاز و اهمیت خاصی برای همکاری در زمینه های مختلف برخوردار هستند.
معاون اول رییس جمهوری به دیدار خود با نخست وزیر بلاروس که چندی پیش در شهر سوچی روسیه انجام شد اشاره و‌ خاطر نشان کرد: در این دیدار تاکید شد که جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط و ارتقای سطح همکاری های خود با بلاروس هیچ محدودیتی قائل نیست و در همه زمینه ها آمادگی همکاری دارد.
جهانگیری با بیان این که جمهوری بلاروس در سیاست خارجی ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است،‌گفت: تهران و مینسک از روابط دو جانبه و همکاری های بین المللی خوبی برخوردار هستند و تبادل هیات ها و سفرهای مسئولین دو کشور می تواند نقش تعیین کننده ای در توسعه مناسبات فیمابین داشته باشد.
وی افزود: آمریکا و بخصوص رییس جمهوری فعلی این کشور با فضاسازی و اعمال تحریم های جدید تلاش می کند مانع از توسعه همکاری های تهران با کشورهای دیگر شود اما در حال حاضر شرایط بین المللی خوبی برای گسترش همکاری های ایران با سایر کشورها وجود دارد.
معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: با وجود آنکه تروریسم در خاورمیانه فعال است و گروه های تروریستی در سوریه، عراق و برخی کشورهای دیگر فعالیت دارند، جمهوری اسلامی ایران با همکاری دوستان خود از جمله روسیه موفق شده است بسیاری از این مسائل را حل و فصل کند.
جهانگیری با بیان این که ایران و بلاروس از فرصت ها و زمینه های همکاری مناسبی برای توسعه مناسبات و ارتقای سطح همکاری ها برخوردار هستند، خاطرنشان کرد: دو کشور از ظرفیت های خوبی در صنعت برخوردار هستند و پیشنهاد همکاری مشترک در تولید کمباین و تراکتور ایده بسیار خوبی است و ایران در این زمینه آمادگی کامل دارد.
وی به دستاوردهای خوب شرکت های داروسازی ایران نیز اشاره کرد و افزود: شرکت های داروسازی ایران دستاوردها و موفقیت های خوبی در سال های اخیر داشته اند به گونه ای که برخی محصولات خود را به کشورهای اروپایی نیز صادر می کنند که در این زمینه آمادگی همکاری با بلاروس نیز وجود دارد.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: ایران و بلاروس از فرصت ها و ظرفیت های متعددی برای همکاری در بخش فناوری های پیشرفته و صنایع نظامی برخوردار هستند که می توانند با استفاده از این فرصت ها سطح همکاری های خود را ارتقا دهند.
جهانگیری همچنین درمورد پیشنهاد وزیر صنایع بلاروس برای گسترش همکاری های نفتی دو کشور گفت: ایران از حضور شرکت های بلاروس برای سرمایه گذاری در بخش نفت و همکاری های مشترک در این بخش حمایت می کند.
وی از آمادگی ایران برای افزایش فروش نفت به بلاروس و تامین نیازهای نفتی این کشور خبر داد و یادآور شد: در این زمینه لازم است توافقاتی در خصوص سازوکار مبادلات مالی انجام شود و ایران آمادگی دارد در چارچوب این توافق، نفت مورد نیاز بلاروس را تامین کند.
معاون اول رییس جمهوری به برگزاری جلسات و نشست های کمیسیون مشترک همکاری های ایران و بلاروس که در سطح وزرای دو کشور انجام می شود،اشاره و تصریح کرد: انتظاری که از کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور وجود دارد، این است که موانع پیش روی توسعه مناسبات را شناسایی و تدابیر لازم را برای حل این موانع اتخاذ کند تا با برطرف شدن هر چه سریع تر مشکلات فراروی توسعه مناسبات فیمابین، شاهد افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور باشیم.
وی با یادآوری برخی مشکلات و مسائل شرکت های ایرانی که در بلاروس سرمایه گذاری کرده اند خواستار توجه ویژه مسئولین بلاروس به این شرکت ها و تلاش در جهت حل مشکلات آنان شد.
نقشه راه توسعه مبادلات تجاری بلاروس با ایران
ویتالی ووک وزیر صنایع جمهوری بلاروس نیز در این دیدار به همراهی یک هیأت بلند پایه سیاسی و اقتصادی در سفر خود به تهران اشاره کرد و گفت: در این سفر در تلاش هستیم تا زمینه های همکاری های دو کشور را در بخش های مختلف از جمله بخش دارو،‌ راه آهن، حمل و نقل الکترونیکی و تولید مشترک فعال تر کنیم.
وی تصریح کرد: در این سفر مذاکرات و توافقاتی با طرف ایرانی انجام داده ایم تا زمینه های جدیدی برای همکاری های دو کشور ایجاد کنیم و در همین چهارچوب نقشه راهی برای توسعه مراودات و مبادلات تجاری تا سال ۲۰۲۰ تدوین خواهیم کرد.
وزیر صنایع بلاروس با یادآوری بازدید خود از شرکت تراکتورسازی تبریز و انجام مذاکرات برای همکاری های مشترک اظهارداشت: بلاروس آمادگی دارد با ایران در تولید کمباین و تراکتور همکاری مشترک داشته باشد و تکنولوژی خود را به ایران منتقل کند.
وی همچنین از آمادگی جمهوری بلاروس برای صادرات محصولات غذایی و دامی و نیز همکاری های مشترک در زمینه های مختلف به ایران خبر داد.
وی ضمن تبریک به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برای ملت ایران آرزوی موفقیت کرد و خواستار ارتقای سطح همکاری ها و افزایش مبادلات تجاری میان دو کشور شد.

منبع : العالم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.