کنگره بزرگداشت شیخ هاشم کعبی در شادگان برگزار شد+تصاویر

کنگره سراسری بزرگداشت مقام شامخ شیخ هاشم کعبی، از بزرگان علم، شعر و ادب استان خوزستان با حضور آیت الله دکتر محسن حیدری نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت اهواز، حجت الاسلام و المسلمین شیخ مجید شرفی امام جمعه شادگان، شریعتی استاندار خوزستان، محمد جوروند مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، مسئولین محلی، روسای قبایل و عشایر، شاعران و ادیبانی از سراسر استان در تالار ملافاضل سکرانی شادگان برگزار شد.
کنگره بزرگداشت شیخ هاشم کعبی در شادگان برگزار شد+تصاویر

التزام – شیخ هاشم کعبی فرزند حَرْدان کعبی بود و در نیمه دوم قرن دوازدهم هجری به دنیا آمد. برخی او را منسوب به قبیله کعب از قبایل عرب شیعه اهواز و نواحی آن می‌دانند و برخی دیگر وی را از کعیب از توابع قطیف دانسته اند.

وی در اوایل جوانی، کاتب شیخ فارس، رئیس قبیله کعب، بود اما شیخ فارس بر وی خشم گرفت و او رنجیده خاطر ولی با جرأت تمام شیخ را سرزنش کرد و گفت که به زودی با دست خودت مرا پذیرا خواهی شد.

وی سپس به عراق رفت و برای کسب علم در نجف اقامت گزید. مقدمات و ادبیات عرب را فراگرفت و مدتی طولانی فقه و اصول را نزد استادان آنجا آموخت تا به مرحله درس خارج رسید و از استادان خود اجازه گرفت. سپس به موطن خویش بازگشت. افراد قبیله به احترام او به استقبالش رفتند و او را به جایگاه شیخ فارس آوردند. شیخ نیز به استقبال او شتافت و شیخ‌هاشم در آن هنگام وعده خود را به او یادآور شد.

شیخ‌هاشم فقیهی فاضل و ادیبی برجسته و شاعری توانا بود و اشعار بسیار به عربی در مدایح و مراثی اهل بیت سرود که بسیار زیبا و محکم است و او را به شاعر اهل بیت مشهور کرده است. وی در خوزستان و در میان قبایل عرب آنجا نفوذ فراوانی داشت.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.