کاهش ۴۰ درصدی دبی آب کارون/ ضرورت تشکیل ستاد خشکسالی خوزستان

استاندار خوزستان گفت: دبی آب کارون در سال جاری کاهش 40 درصدی داشته و لازم است هر چه سریعتر نسبت به تشکیل ستاد خشکسالی خوزستان اقدام شود.
کاهش ۴۰ درصدی دبی آب کارون/ ضرورت تشکیل ستاد خشکسالی خوزستان

التزام – غلام رضا شریعتی شامگاه چهارشنبه در شورای هماهنگی مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: لازم است برنامه‌ریزی جدی برای اصلاح آبگیرها و تأمین منابع دیگر برای آبرسانی انجام و محل های تامین آب لایروبی شود.
وی با تاکید بر اهمیت تشکیل ستاد خشکسالی خوزستان بیان کرد: همچنین باید کمیته های منابع و مصارف آب، الگوی مدیریت مصرف،کشاورزی، تولید و مصرف برق، محیط زیست، بهداشت و اطلاع رسانی نیز به تبع ستاد خشکسالی تشکیل شود.
استاندار خوزستان با اشاره به نقش فرهنگ سازی در کاهش مصرف آب و اقناع سازی مردم و کشاورزان توضیح داد: آگاه ساختن مردم از مهمترین شاخص های خروج از بحران بی آبی است که نمایندگان و ائمه جمعه و رسانه ها در این حوزه می توانند بسیار موثر باشند.
وی با اشاره به ضرورت آماده سازی ژنراتورهای برق برای مراکز حساس در استان گفت: با توجه به قطعی های پیش نشده برق در اهواز بر اساس فلت بودن ساختار این شهرستان باید مولدهای برقی تامین کننده و ژنراتورهای اضطراری در نظر گرفته شود.
شریعتی ادامه داد: اقدام دیگری که در حوزه برق رسانی می توان انجان داد راه اندازی نهضت استفاده از انرژی خورشیدی است که ما این کار را از خانه های افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی آغاز کرده ایم به این صورت که در پشت بام منازلشان با استفاده ار صفحه های خورشدی قادر به تولید برق هستند.
وی گفت: علاوه بر این از زمین های غیرقابل کشت استان نیز می توان از همین طریق برق تولید کرد تا وابستگی به نیروگاه های برق آبی کاهش یابد.
وی با اشاره به استفاده از روشهای کنترل صحیح برای برون رفت از وضعیت فعلی از سوی مدیران دستگاه های اجرایی توضیح داد: مدیران دستگاه های اجرایی از سفر غیر ضروری به تهران اجتناب کرده و در شهر خود حضور داشته باشند.
استاندار خوزستان با بیان این که مساله تنظیم مصرف آب و سدها باید از سوی سازمان آب و برق با جدیت پیگیری شود تاکید کرد: دنیا امروز با بحران آب رو به رو است و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۵۰ نزدیک به ۴۰ درصد کره زمین با تنش بی آبی مواجه شوند.
وی گفت: بی آبی تاثیرات زیان باری بر امنیت غذایی و ثبات اجتماعی و وضعیت اقتصادی کشورها داشته است.
اگر باران نبارد بحران بزرگ بی آبی پیش رو خواهیم داشت 
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان با تاکید بر وجود خشکسالی بیشتر در خوزستان نسبت به سال گذشته گفت: اگر در ماه های پیش رو بارش باران در استان نداشته باشیم با بحران بزرگ در حوزه آب و برق رو به رو خواهیم بود.
کیامرث حاجی زاده با تاکید بر بحرانی بودن منابع آبی استان بیان کرد: اولویت اصلی در خوزستان تأمین آب شرب است که اگر با خطر کمبود آب مواجه شویم تأمین آب کشاورزی و صنعت نیز با مشکل رو به رو خواهد شد.
وی با اشاره به بی توجهی دستگاه های متولی نسبت به هشدارهای مدیریت بحران در حوزه ذخایر آبی و وضع هواشناسی گفت: وضعیت آورد و حجم مخازن سدهای خوزستان به حد هشدار رسیده و برخی نیروگاههای برق آبی خوزستان در حال خروج از مدار تولید هستند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان ادامه داد: لازم است کشاورزان به خوبی درباره وضعیت فعلی آگاهی یافته و به آن ها آموزش داده شود تا بدانند که وضعیت خوبی برای کشتهای بعدی نیست.
دشمنان از نارضایتی مردم علیه کشور سوءاستفاده می کنند 
معاون امنیتی انتظامی استانداری خوزستان بیان کرد: کشورها، سازمان ها یا قدرت هایی که سر ناسازگاری با جمهوری اسلامی ایران دارند برای نقاط دارای مشکل برنامه ریزی می کنند تا از طریق بالابردن نارضایتی مردم مشکلاتی برای کشور ایجاد کنند.
قدرت الله دهقان با بیان این که کشور ایران خشک و بیابانی است توضیح داد: هنوز زندگی ما با شرایط آب و هوایی کشور مطابق نیست برای همین لازم است برنامه های کوتاه مدت و بلند مدتی انجام شود تا با مشکل مواجه نشویم.
به گزارش ایرنا، وی بیان کرد: کشاورزان از وضعیت کنونی آگاه نیستند و تصور می کنند آب پشت سد است و مسوولان آن را رهاسازی نمی‌کنند در حالی که اگر وضعیت به شفافی برای مردم و کشاورزان بیان شود آنان نیز با ما همکاری خواهند کرد.
وی ادامه داد: صداقت داشتن مسئولان نسبت به مردم در استحکام پایه های امنیتی کشور نقش دارد و موجب پر شدن شکاف ها و خلاها می شود به طوری که ضد انقلابی ها نمی توانند کاری کنند.

منبع : العالم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.