تهران در معرض بارش باران های اسیدی

کارشناس سازمان هواشناسی درباره باران اسیدی و آثار آن بر انسان و گیاهان و همچنین مناطق آلوده سخن گفت.
تهران در معرض بارش باران های اسیدی

التزام – امین‌حسین نقشینه درباره بارش باران اسیدی و اثرات آن در کلانشهرها گفت: زمانی که آلودگی فسیلی در هوای کلانشهرها یا هر نقطه دیگری به‌وجود آید، باران به‌وجود آمده به صورت اسیدی خواهد بود.

وی افزود: علت به‌وجود آمدن ذرات باران اسیدی به دلیل ترکیبات گروه نیتروژن و گازهای گوگردی است یعنی ترکیب شدن آب موجود با گازهای co2 و وجود گوگرد به همراه نیترات باعث پدیده باران اسیدی می‌شود.

نقشینه تصریح کرد: در زمانی که باران اسیدی شروع به باریدن می‌کند بعد از دقایقی از غلظت آن کاسته خواهد شد اما در هر صورت همان بارش اولیه نیز مضرات زیادی برای گیاهان و پوست انسان دارد.

این کارشناس هواشناسی درباره اینکه آیا ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون و آلاینده‌های مرتبط با آن هم می‌تواند باران اسیدی به‌دنبال داشته باشد، گفت: این ذرات به هیچ عنوان باران اسیدی را تولید نمی‌کنند چرا که دلیل باران اسیدی ناشی از سوختهای فسیلی است.

وی افزود: ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون اگر به اندازه متوسط و تعادل در هوا وجود داشته باشد حتی می‌تواند موجب بیشتر شدن هسته تراکم بارش باران شود.

نقشینه توضیح داد: در شرایطی که ابر به‌وجود بیاید و ذرات معلق کمتر از ۲٫۵ میکرون بیش از اندازه متعادل نشود باران مناسبی پدید می‌آید البته اگر این ذرات هم بیش از حد مجاز باشد در عدم بارش باران تاثیر دارد.

وی با اشاره به تفاوت ظاهر باران اسیدی با ظاهر باران‌های دیگر گفت: باران اسیدی به هیچ عنوان رنگ ندارد اما باران‌هایی که قطرات آن تیره و گل آلود است با غبار و گردوخاک همراه شده است و به هیچ عنوان اسیدی محسوب نمی‌شود و خطراتی را به‌دنبال ندارد.

نقش باران در کلانشهرها

وی درباره این پرسش که آیا احتمال باران اسیدی در کلانشهرها به دلیل آلودگی هوا وجود دارد یا خیر، توضیح داد: مناطقی که آلودگی هوای ناشی از سوخت‌های فسیلی در آن اتفاق افتاده باشد قطعاً دچار باران اسیدی می‌شوند؛ تهران نیز نمی‌تواند از این قاعده مستثنی باشد.

نقشینه گفت: مناطقی از تهران که کیفیت هوای آن کاملاً ناسالم است، می‌تواند باران اسیدی را داشته باشد و مناطقی که کیفیت هوا در زمان بارش‌ها سالم شده وضعیت بهتری دارند.

وی افزود: شاخص‌های اندازه‌گیری‌ها نیز فقط منوط به ذرات معلق نیست بلکه منواکسیدکربن، ازن، دی اکسید نیتروژن، دی‌اکسید گوگرد، ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون و ذرات معلق با قطر کمتر از ٢.۵ میکرون نیز اندازه‌گیری می‌شود.

وی تاکید کرد: احتمال بارش باران اسیدی در منطقه‌ای که کیفیت هوا بر اثر آلاینده‌های ذکر شده ناسالم است وجود دارد و این وضعیت می‌تواند در مناطق آلوده کلانشهرها و حتی تهران به‌وجود آید.

کارشناس سازمان هواشناسی کشور تصریح کرد: دربرگیری باران اسیدی در زمانی که به صورت خفیف و پراکنده باشد بیشتر خواهد بود اما زمانی که بارشها به صورت شدید باشد این دربرگیری کمتر خواهد شد و به سرعت باران اسیدی از بین می‌رود.

منبع : جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.