آغاز رسمی عملیات ساخت دو نیروگاه هسته ای در بوشهر/ تداوم همکاری های هسته ای ایران و روسیه/ ادامه فعالیت مشترک در زمینه ایزوتوپ های پایدار

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از آغاز رسمی عملیات ساخت دو نیروگاه هسته ای جدید در بوشهر طی امروز ( سه شنبه) با حضور رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان و رییس روس اتم خبر داد و گفت: عملیات گودبرداری واحد دوم نیروگاه بوشهر نماد همکاری ایران و روسیه در زمینه ساخت نیروگاه هسته ای و بیانگر تداوم همکاری های هسته ای دو کشور است.
آغاز رسمی عملیات ساخت دو نیروگاه هسته ای در بوشهر/  تداوم همکاری های هسته ای ایران و روسیه/ ادامه فعالیت مشترک در زمینه ایزوتوپ های پایدار

التزام – سخنگوی سازمان انرژی اتمی عملیات گودبرداری واحد دوم نیروگاه بوشهر را نماد همکاری ایران و روسیه در زمینه ساخت نیروگاه هسته ای خواند و گفت که دو کشور به همکاری های هسته ای خود ادامه می دهند.

بهروز کمالوندی سخنگو و معاون امور بین الملل، حقوقی و مجلس سازمان انرژی اتمی در گفتگو با خبرنگاران در بوشهر، با اشاره به عملیات گودبرداری واحد دوم نیروگاه بوشهر که قرار است تا ساعاتی دیگر با حضور علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و الکسی لیخاچوف رئیس شرکت روس اتم انجام شود، اظهار داشت: در این مراسم با توجه به این که چیزی در حدود ١٠٠ هزار متر مکعب خاکبرداری بعد از تفتیش انجام شده به مرحله ای نزدیک می شویم که معمولا مکان استقرار راکتور مشخص می شود.
وی افزود: کار ساختن نیروگاه نقطه عطف و مرحله خاصی است که از این فرصت استفاده کردیم و مراسمی را با حضور دو مسئول از دو کشور ایران و روسیه برگزار خواهیم کرد.
کمالوندی این کار را نمادی بر همکاری دو کشور در زمینه ساخت نیروگاه هسته ای عنوان کرد و افزود: همان طور که می دانید دو نیروگاه جدید هر کدام حدود یک هزار و ۵٧ مگاوات برق تولید خواهند کرد که در مجموع چیزی حدود ٣٣٠٠ مگاوات برق هسته ای در پایان ساخت دو نیروگاه جدید خواهیم داشت.
وی خاطرنشان کرد: سفر آقای لیخاچوف در آستانه سفر آقای پوتین انجام می شود و رئیس جمهور روسیه نیز قرار است چهارشنبه به تهران سفر کند و اجلاس سه جانبه با حضور روسای جمهور ایران ،آذربایجان و روسیه برگزار خواهد شد.
کمالوندی گفت: مراسم امروز پیام خوبی برای منطقه و در سطح بین المللی دارد مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران و روسیه در زمینه های مختلف هسته ای همکاری های خودشان را دارند و به این همکاری ها ادامه می دهند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: همکاری های ما با روسیه صرفا محدود به همکاری های نیروگاهی نمی شود، ما علاوه بر این در خصوص موضوعات مختلف برجام و مسائل مربوط به تولید مشترک سوخت و موارد دیگر همکاری های خوبی داریم و از فرصت هم استفاده می شود و دو طرف (صالحی و لیخاچوف) مذاکراتی را در زمینه های مختلف هسته ای در حاشیه مراسم خواهند داشت.
وی درباره هزینه برآورد شده برای احداث این دو نیروگاه و زمان بهره برداری از آنها هم گفت: حدود ١٠ میلیارد دلار هزینه برای تکمیل دو نیروگاه برآورد می شود که قرار است به واحد فعلی بوشهر اضافه شوند و پیش بینی می شود که بین هشت تا ١٠ سال این کار به طول بینجامد. بهره برداری از اولین نیروگاه هشت سال طول می کشد که حدود یک سال آن گذشته و بر این اساس هفت سال دیگر ما شاهد بهره برداری اولین نیروگاه خواهیم بود.
معاون سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: دو سال بعد از آن هم شاهد بهره برداری  نیروگاه دوم خواهیم بود.

رایزنی های صالحی و لیخاچوف در تهران
وی درباره رایزنی های صالحی و لیخاچوف نیز گفت: ما در زمینه های مختلف همکاری هایی را در حوزه هسته ای داریم که مهمترین آن همکاری در زمینه های نیروگاهی است و در زمینه سوخت و موارد دیگر از جمله راکتورهای تحقیقاتی نیز همکاری هایی داریم که آنها نیز در حال گسترش است و به همین دلیل لازم است هر از چندگاهی مسئولان حوزه های هسته ای دو کشور با هم صحبت و مذاکره کنند. البته ما در سطوح مختلف و در سطوح معاونان و حوزه های دیگر به صورت مداوم  با روس ها مذاکره و تبادل نظر داریم و اسناد مهمی تا به حال امضا شده و اسناد زیادی نیز در دست پیگیری است.

جایگاه روسیه در صنعت هسته ای ایران 
وی همکاری با روسیه و جایگاه آن در صنعت هسته ای کشورمان را مهم خواند و افزود: امیدواریم توسعه بیشتر این همکاری ها در حوزه هسته ای به نفع دو کشور باشد و بتوانیم شاهد آثار آن در حوزه های مختلف مربوط به رفاه همه شهروندان به خصوص در حوزه تولید برق و مسائل پزشکی، کشاورزی و صنعت بیش از پیش باشیم.

فعالیت در زمینه ایزوتوپ های پایدار
وی دریاره روند همکاری ها با روسیه در زمینه ایزوتوپ های پایدار نیز گفت: براساس برنامه زمانبندی شده کار در زمینه ایزوتوپ های پایدار به خوبی پیش می رود.

به گزارش فارس، عملیات گودبرداری واحد دو نیروگاه اتمی بوشهر امروز با حضور علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و الکسی لیخاچوف رئیس شرکت روس اتم در بوشهر وارد مرحله اجرایی می شود.

در حال حاضر بخش عمده خاکبرداری محل احداث گودالی که قرار است قلب راکتور در آن قرار گیرد پایان پذیرفته است.  زیرسازی قلب راکتور در این گودال صورت می گیرد و در صورتی که به هر دلیلی قلب راکتور ذوب شد، به این گودال سرازیر می شود.

خاکبرداری در مساحتی بالغ بر ٢٠٠ هزار متر مکعب در نزدیکی نیروگاه اول بوشهر انجام شده که تاکنون نیمی از عملیات خاکبرداری پایان پذیرفته است.
براساس این گزارش،  قرارداد ساخت راکتورهای دوم و سوم بوشهر ۲۰ آبان ماه سال ۹۳ امضا و و زمان آغاز مطالعات مهندسی این طرح نیز ۸ بهمن ماه سال ۹۳ بوده است.

براساس ارزیابی ها و مطالعات انجام شده زمان تحویل واحد ۲ در آذرماه سال ۱۴۰۳ و زمان تحویل واحد ۳ خرداد ماه ۱۴۰۵ خواهد بود.

براساس توافقات دو واحد جدید نیروگاه اتمی به مدت ۱۰ سال توسط پیمانکاران روسی و ایرانی با هزینه ای بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار ساخته می شود

هر یک از این واحدها یک هزار و ۵٧ مگاوات برق تولید خواهند کرد. کلنگ ساخت این دو واحد جدید ٢٠ شهریور ١٣٩۵ توسط جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور و رییس روس اتم و با حضور علی اکبر صالحی به زمین زده شد

 

منبع : العالم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.