مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستآن:

نام نیک و فرزندان نیک؛ دو یادگار بزرگ بانو فتحی است

التزام - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستآن گفت: وقتی انسان می میرد باید دو چیز از او به یادگار بماند یکی نام نیک و دوم هم فرزند نیک، زنده یاد عفت فتحی بعد از مرگش هم نام نیک و هم فرزندان نیک برجای گذاشت.
نام نیک و فرزندان نیک؛ دو یادگار بزرگ بانو فتحی است

 

محمد جوروند در دومین همایش آواز ققنوس، آیین بزرگداشت زنده یاد عفت فتحی، با بیان اینکه مطلقا عدم وجود ندارد؛ گفت: هیچ چیزی در هستی معدوم نمی شود بلکه از عالمی یا از یک مرتبه وجودی. به مرتبه وجودی دیگری نقل مکان می کند.
جوروند افزود: انسان با برگذشتن از عالم ماده به عالمی وارد می شود که فارغ از زمان و مکان است. ما در عالم ماده خودمان محصور در دو جریان بسیار سخت و اندوهناک یعنی زمان و مکان هستیم که دو پروسه بسیار سخت انسان هستند و متاسفانه با نزول از مراتب بالا، هستی در آنها به اسارت گرفته می شود اما مرگ برگذشتن همه این مراتب و صعود کردن به مرتبه ای بالاتر است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ادامه داد: حکما معتقدند وقتی انسان ها به عالمی دیگر وارد می شوند یا به مرتبه ای بالاتر از عالم ماده حرکت می کنند و متخلع از زمان و مکان می شوند اما بی ارتباط با عالم ماده نخواهند بود، این یک ارتباط همیشگی است اما ارتباط یک وجود احاطه گر بر عالمی پایین تر است به همین دلیل ارتباطی که بین ما و مردگان ایجاد می شود، برخلاف مولوی بزرگ که معتقد است:«عشق سوی مردگان پاینده نیست چون که مرده سوی ما آینده نیست»
جوروند اظهار کرد: گاهی وقت ها به علت اشرافیت به وسعت روحی و معنوی مردگان ما هیچوقت نمی توانیم از تحت سایه آنها خارج شویم و به همین دلیل همیشه و به صورت مستمر، آنها در بین ما زنده هستند، یقین دارم که این بانوی ارزشمند از این جنس افراد بود.


وی افزود: وقتی می میریم شاید دو چیز خیلی مهم است و آنگونه هم که گفته شده «نام نیک و فرزندان نیک» است که خوشبختانه از زنده یاد عفت فتحی هم نام نیک و هم فرزندان نیک بر جای مانده است.
جوروند ادامه داد: چه بسیارند آدمهایی که ما می شناسیم نام نیک دارند اما فرزند صالح از خود برجای نگذاشته اند و گاهی هم برعکس فرزند صالح و نیک دارند اما نامشان نیک نیست اما در مورد خانم فتحی مصداق نداشت.
وی با اشاره به فرزند دانشجوی زنده یاد عفت فتحی و علی میلاسی در کشور روسیه گفت: اخلاق حسنه این فرزند نیک در کشوری مثل روسیه، حفظ و نگهداری روح و نجابت و شرافت ایشان در آن کشور، واقعا مثال زدنی است و این نشان از این دارد که از این بانوی از دست رفته و این مرد بزرگ، فرزند بسیار خوبی بر جای مانده است. و چه سعادتی بالاتر از این که از ما فرزندان خوب به جای بماند.
وی با اشاره به حضور افرادی چون دکتر مقتدایی استاندار سابق، دکتر موالی زاده رئیس فرهنگ عمومی کشور، دکتر شریعتی استاندار خوزستان،آقایان ایزدی، حسینی اعضای شورای شهر ، حبیب الله بهرامی، محمد مالی، قاسم آهنین جان و دیگر شاعران و هنرمندان گفت: حضور این افراد و همه کسانی که در استان خوزستان اثرگذار هستند در این همایش نشان می دهد که زنده یاد عفت فتحی یک انسان تاثیرگذار در زندگی خودش بود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان در پایان سخنانش اظهارکرد: این شخصیت بزرگ را پاس میداریم و این کار سترگ و شکوهمند تجلیل که هر ساله برگزار می شود را تقدیر می کنیم اما باید به این مراسم یک وجهه دیگر هم ببخشیم و صرفا تجلیل نباشد بلکه باید کاری کنیم که بازخورد و نتایج علمی در حوزه مطبوعات و در حوزه فرهنگ خردمداری و اندیشه ورزی داشته باشد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.