استاندار سابق خوزستان:

بانو فتحی مالامال از احساس مسئولیت و دلشوره بود

به گزارش التزام و به نقل از روابط عمومی همایش آواز ققنوس، عبدالحسن مقتدایی گفت: ثبت واقعیت ها معمولا در دوران حاکمیتی که با قلم زاویه و تعارض پیدا کند ، کار بسیار سختی است، هزینه دارد و هر کسی که بیشتر می فهمد و بیشتر درک می کند، باید هزینه بیشتری بپردازد.
بانو فتحی مالامال از احساس مسئولیت و دلشوره بود

مقتدایی با بیان اینکه اهل قلم، اهل مسئولیت و دلشوره است، اهالی قلم را معلمان سیالی برشمرد که علمی کار می کنند اما آکادمیک کار نمی کنند که در محلی یا سبکی ، دور هم جمع شوند تا به شکل مدونی یک موضوع را تدریس کنند. هر آنچه در قالب موضوعات علمی در ذهنشان است، آنها را به مستندی تبدیل می کنند که روزی منشا یک تحقیق می شود.
استاندار سابق خوزستان افزود: بسیاری از تحقیقاتی که امروز صورت می گیرد ریشه در نظریه هایی بوده که ابتدا خلق شده و عده ای آن را تحلیل و ارائه دادند و در رد و تایید آن مباحثی شده که در نهایت به یک مستند تاریخی تبدیل شده است؛ گاهی در قالب شعر، گاه‍ی در قالب یک موضوع تاریخی و گاهی در قالب یک سخنرانی…
وی به سخنرانی های حضرت امام(ره) در سال ۱۳۴۲ اشاره کرد و با اشاره به نطق تاریخی حضرت امام در آن زمان گفت: در مقطعی از تاریخ باید سخنانی بیان میشد که در آن زمان، آن سخنرانی ها با حداقل امکانات ضبط و آن اقدام رسانه ای صورت گرفت، یا تصاویر مربوط به مشروطیت و گام هایی که دکتر مصدق با نطق هایش در مجلس و سازمان ملل برای جمهوری اسلامی برداشت، همه ی این ها موهبت ها و افتخارات تاریخی ماست که ثبت و ضبط شد. بنابراین هرکسی دغدغه دارد، اهل فکر است و کسی که اهل فکر است، اهل قلم و بیان است.
مقتدایی با اشاره به برگزاری همایش آواز ققنوس در سال گذشته عنوان کرد: یک سال خیلی سریع گذشت و چون به همین سرعت لحظه ها در گذر است، هر کسی هر کاری دارد باید سریع تر آن را انجام دهد و منتظر فردا نباشد، امید به اینکه همه کارمان را به موقع انجام دهیم، خصوصا در عرصه قلم و مباحث فرهنگی.
مقتدایی اضافه کرد: آن لحظات و ساعات و روزهایی که نیاز است جامعه چیزی بیاموزد، باید به آن انتقال داده شود در غیر اینصورت انتقال با تاخیر مثل علائم احتیاطی است که مصدوم بعد از حادثه متوجه آن می شود، مباحث فرهنگی هم همان علائمی است که هر کسی در مسیر قرار گرفته با دیدنشان مسیر صحیح و غلط را تشخیص دهد.
استاندار سابق خوزستان ادامه داد: بدون شک اهل قلم و اهل بیان ، صاحبان فکر هستند، اگر فکر و تعقل و تدبر نداشته باشند، نه بیان فصیحی خواهند داشت و نه قلم تیز و نافذی که بتوانند اثرگذار باشند.
مقتدایی به گذشته و عدم امکانات امروزی در حوزه رسانه اشاره کرد و افزود: در گذشته به این شکل امکانات فراوان نبود که بتوانند هر چه را اراده می کنند، یادداشت و ثبت وضبط کنند و هر آنچه هست عمدتا از حافظه استفاده می کردند و دانشمندان، اهالی قلم و شعرای گرانقدری که مایه مباهات ایران و اسلام و فرهنگ ایرانی اسلامی هستند به همان شکل هم آثار و میراث زیادی به یادگار گذاشتند اما حال که این همه امکانات فراهم است اگر به موقع در آنچه که باید نگارش شود، قصور و تعلل کنیم بدون شک خیانت به نسل آینده است، بنابراین باید نوشت و نوشت ‌ نوشت.

وی ادامه داد: هر آنچه که می شود به آن استناد کرد، تاریخ نقلی است که اگر مکتوب شد، مستندی است برای زمان های بعد از خود مورخ و نویسنده و صاحب اثر .
مقتدایی با تاکید بر نام خلیج همیشه فارس، اظهار کرد: اگر در مجامع بین المللی مدعی هستیم که این خلیج، خلیج همیشه فارس است به این دلیل است که مستشرقین وارد آبهای این منطقه شدند و در مکتوبات خود از آن با عنوان خلیج فارس عنوان کردند بنابراین اثر تاریخ نقلی این است که روزی مستند تحلیل خواهد شد و باید سعی ما بر این باشد که واقعیت های جامعه را ثبت و ضبط کنیم.
استاندار سابق خوزستان با اشاره به ارتحال بانوی قلم زنده یاد عفت فتحی، اظهار کرد: از اینکه هر سال در همایشی گرد هم می آییم تا یاد و خاطره آن بانو را زنده نگهداریم بسیار کار نیکی است امیدوارم سال های بعد کمی سازمان یافته تر و با موضوعیت و محوریت خاص باشد و به صورت صدور یک بیانیه و یک قطع نامه کارشناسی شده باشد و در نهایت به شرط حیات، گزارش کار ارائه شود.
وی ادامه داد: اگر قرار باشد از یک بانوی فرهیخته تجلیل و تقدیر شود مزیت تقدیر تا همان یکسال اول است و در سالهای بعد کمرنگ می شود اما اگر غنایی در آن باشد که بار علمی داشته باشد و رسالتی که بردوش اهل قلم است، در قالب های مختلف شعر، مقاله، داستان باید آن رسالت به انجام برسد و از برترین ها و انها که زحمت کشیده اند و اثربخشی داشته اند و مسئولیت پذیرتر هستند، تقدیر شود که یکی از آن افراد، زنده یاد بانو فتحی است و جزو افتخارات است و وظیفه خود میدانم هر جا هستم باید حضور پیدا کنم.
استاندار سابق خوزستان در پایان از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به دلیل نگاه و منش صادقانه و در کارها تشکر کرد و وی را یک فرد موفق در عرصه فرهنگ و هنر استان دانست.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.