پوتین: ناآرامی های امروز جهان، حاصل منفعت‌طلبی برخی قدرت‌هاست

رئیس‌جمهور روسیه روز پنج‌شنبه وضعیت کنونی خاورمیانه را حاصل تلاش برخی قدرت‌ها برای پیشبرد تحولات این منطقه در جهت منافعشان، دانست.
پوتین: ناآرامی های امروز جهان، حاصل منفعت‌طلبی برخی قدرت‌هاست

التزام – «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه روز پنج‌شنبه در میزگردی به میزبانی «باشگاه مباحثه والدای» شرکت کرد.

وی در این نشست با عنوان «آینده جهان: حرکت از میان درگیری و همکاری» صحبت می‌کرد، گفت: «برخی قدرت‌ها تلاش کردند تا از طریق کودتا و استفاده مستقیم از نیروی نظامی، تحولات در خاورمیانه را در جهت منافع خود مدیریت کنند.»

رئیس‌جمهور روسیه گفت: برخی از کشورها «به جای مبارزه با تروریسم… تلاش می‌کنند تا این آشفتگی و ناآرامی [در خاورمیانه] را به امری دائمی تبدیل کنند… اما تجربه سوریه نشان داد که می‌توان جایگزینی برای این چالش یافت.»

پوتین افزود: «روسیه به همراه دولت قانونی سوریه و چند کشور دیگر منطقه و در تطابق با قوانین بین‌المللی با تروریست‌ها جنگید. این مسیر هزینه‌های زیادی داشت، اما ما صبور بودیم و در هر گام حساب‌شده عمل کردیم و با بازیگران منطقه‌ای همکاری کردیم.»

رئیس‌جمهور روسیه سپس به مسئله بحران اتمی شبه جزیره کره پرداخت و گفت: مسکو همواره تصمیمات اتخاذ شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل از جمله تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ را اجرایی کرده است.

وی با این وجود گفت: «اما کره شمالی کشوری مستقل است و ما معتقدیم که این بحران باید به نحوی مسالمت‌آمیز و از طریق گفت‌وگو حل شود. این موضعی است که ما همواره داشته‌ایم.»

پوتین در بخش دیگری از این سخنرانی با بیان اینکه برخی کشورها تلاش می‌کنند از طریق سیاست منافع اقتصادی خود را تأمین کنند، گفت: «برخی اقدامات سیاسی، دلایل صرفا تجاری دارند. هدف بسته تحریمی اخیر که در کنگره آمریکا تصویب شد، خارج کردن روسیه از بازار انرژی اروپا است.»

وی افزود: «آن‌ها می‌خواهند اروپا از گاز مایع ایالات متحده که گران‌تر است، استفاده کند. آن‌ها می‌خواهند در مسیر پروژه “ساوث استریم” و “نورث استریم” هم مانع‌تراشی کنند، در حالی که متنوع‌سازی منابع انرژی در راستای منافع اروپا است.»

رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به منافع کشورهای مختلف و تلاش آن‌ها برای رسیدن به این منافع، گفت: «در دنیای مدرن امروز، نمی‌توانید با قربانی کردن دیگران به دستاوردهای راهبردی برسید.»

او گفت برخی کشورها با در پیش گرفتن سیاست‌های خودخواهانه و تهاجمی، موجب بروز ناآرامی و بحران‌های مختلف در جهان شده‌اند.

وی به وضعیت پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوری هم پرداخت و گفت: در پی گسترش حوزه نفوذ سازمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، ثبات در منطقه اروپا کاهش یافته و در نتیجه آن معاهدات چندجانبه و دوجانبه تضعیف شده است.

او همچنین ایالات متحده را هم به عدم اجرای دقیق معاهدات دوجانبه با روسیه برای کاهش حجم زرادخانه اتمی متهم کرد و گفت در حالی که مسکو همواره دسترسی‌های لازم را به بازرسان آمریکایی داده، اما واشنگتن به طور کامل به تعهدات خود عمل نکرده است.

پوتین در بخش دیگری از این نشست گفت که برخی از کشورها در حال ساخت تسلیحاتی هستند که اتمی نیستند اما توانی مشابه دارند. وی گفت مسکو نیز آماده ساخت چنین سلاح‌هایی است.

 

منبع : العالم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.