برداشت بنه و کلخونگ در شهرستان اندیکا آغاز شد

شهرستان اندیکا دارای سطح۱۷۰ هزار هکتار جنگل با گونه های بسیار ارزشمندی نظیر بلوط، بنه یا پسته وحشی، کلخونگ ، بادام، زالزالک، کیکم ، مهلب و.... است.
برداشت بنه و کلخونگ در شهرستان اندیکا آغاز شد

التزام – محسن نوذری در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: برداشت میوه های با ارزشی نظیر کلخونگ و بنه یا پسته وحشی هر سال در اواخر مهر و اوائل آبان آغاز می شود.

وی افزود: این گونه ها علاوه بر داشتن ارزش زیست محیطی و تاثیر بر جلوگیری از فرسایش خاک و داشتن نقش اساسی در تلطیف هوا از جهت سلامت نیز دارای خواص زیادی است و مفید برای سلامت انسان است.

نوذری ادامه داد: از جمله خواص دارویی بنه یا پسته وحشی می توان به دفع سنگ کلیه، رفع خلط گلو، سلامت و استحکام استخوان ها و درد مفاصل اشاره کرد. در مورد خواص کلخونگ نیز می توان از تاثیر در جلوگیری از ریزش مو، موثر در بیماری آسم و… نام برد .

وی گفت: علاوه بر موارد دارویی می توان به ارزش اقتصادی این گونه ها نیز اشاره کرد چرا که هر ساله جوامع محلی و عشایری شهرستان از این گونه های با ارزش علاوه بر رفع نیازهای مصرفی خود مازاد آن را روانه بازار می می کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان اندیکا با اشاره به رعایت نکات حفاظتی در هنگام برداشت این محصول افزود: جوامع محلی و عشایر که قصد برداشت دارند ضمن رعایت اصول حفاظتی و به صورت صحیح اقدام کنند تا صدمه ای به این سرمایه های ملی و باارزش وارد نشود.

شهرستان اندیکا دارای سطح۱۷۰ هزار هکتار جنگل با گونه های بسیار ارزشمندی نظیر بلوط، بنه یا پسته وحشی، کلخونگ ، بادام، زالزالک، کیکم ، مهلب و…. است.

 

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.