الزامات داشتن گذرنامه و ویزا برای زوار اربعین

رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد اربعین گفت: برای سفر به عراق نیز داشتن ویزای معتبر الزامی است و برابر تفاهم نامه امضا شده اجازه عبور از مرز بدون ویزا و گذرنامه داده نخواهد شد.
الزامات داشتن گذرنامه و ویزا برای زوار اربعین

التزام – به نقل از خبرنگار صدا و سیما؛ سردار فتحی زاده در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: برای همه سفرهای خارجی داشتن گذرنامه الزامی است و به تبع برای سفر به عراق نیز داشتن ویزای معتبر الزامی است و برابر تفاهم نامه امضا شده اجازه عبور از مرز بدون ویزا و گذرنامه داده نخواهد شد.

سردار فتحی زاده با بیان اینکه دستگاه قضایی به رفتارهای غیر قانونی، جرائم و تلاش برای عبور غیرقانونی رسیدگی خواهد کرد افزود: تامین امنیت زوار اربعین حسینی اولویت نخست برنامه ریزی هاست و بر این اساس تمهیدات ویژه امنیتی در شهرهای مبدا و طول مسیر پیش بینی شده است و در مرزها نیز پیش بینی لازم برای تسهیل ورود و خروج زائران انجام شده است .

وی با بیان اینکه امسال تردد زائران از چهار گذرگاه مرزی فراهم شده است افزود: امسال مرز خسروی هم بازگشایی می شود و تکمیل برخی نواقص زیرساخت ها و تکمیل راه ها در دستور کار قرار گرفته است.

سردار فتحی زاده با اشاره به روند کند تکمیل پروژه های مرتبط با زیرساخت های مورد نیاز برای مراسم اربعین گفت: این طرح ها نسبت به سال گذشته پیشرفت هایی داشته است و هم اکنون تکمیل پارکینگ های مورد نیاز در مناطق مرزی در حال انجام است و پلیس نظارت جدی در روند اجرای این طرح دارد.

وی از ساماندهی پارکینگ های شخصی در مرزها برای خدمات رسانی به زائران اربعین خبرداد و افزود: امسال اجازه تردد خودروی شخصی تا نقطه صفر مرزی داده نخواهد شد چراکه به دلیل حجم زیاد خودرو مرزها کشش ندارد و لذا توصیه می شود زائران با وسایل نقلیه عمومی خود را به مرز برسانند و آن دسته از زائران محترم که با خودروی شخصی به این سفر عزیمت می کنند باید خودروهای خود را در جایگاه های پیش بینی شده در شهرهای مرزی متوقف کنند و با اتوبوس های پیش بینی شده ادامه مسیر دهند.

رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد اربعین خاطرنشان کرد: سال گذشته با توجه به اجرای طرح ترافیکی در مرز مهران ترافیک روانی در منطقه حکمفرما بود و قفل شدن و ترافیک جدی ترافیکی وجود نداشت و امسال نیز تمهیدات تسهیل سفر زوار در دست انجام است. سردار فتحی زاده درباره ویزای گروهی گفت: امسال برای سهولت کار زوار ویزا و گذرنامه انفرادی صادر می شود.فتحی زاده از زائران اربعین حسینی درخواست کرد تا نزدیک ترین مرز به محل زندگی را برای خروج از کشور انتخاب کنند و برای این منظور افراد باید نقاط مرزی مشخص شده در سامانه سماح را برای تردد انتخاب کنند ضمن اینکه خروج زائرن از مرزها باید با ظرفیت پذیرش در مرز عراق هماهنگ شود تا ترافیک در مرزها کمتر شود و خدمات رسانی بهتر صورت گیرد.

وی در ادامه افزود: امسال سفرها زودتر انجام خواهد شد و تدابیر لازم برای تردد زائران از اول ماه صفر در مرزها فراهم می شود و از مردم نیز درخواست می شود که سفر خود را مدیریت کنند تا در پیک سفر به مشکل ترافیک نداشته باشند.

سردار فتحی زاده با اشاره به شرایط تردد اتباع بیگانه از مرزهای جمهوری اسلامی ایران برای سفر اربعین گفت: اتباع بیگانه از مرز شلمچه باید عبور کنند اتباع غیر ایرانی مقیم ایران نیز که دفترچه قانونی دارند با ویزای قانونی می توانند سفر کنند.

پلارک رئیس کمیته مشارکت های مردمی ستاد اربعین درباره اقدامات برای گرفتن ویزای اربعین گفت: ویزا از الزامات و نیازهای ضروری زائران است که هم حاکمیت عراق و هم کشور ایران تاکید دارند که بدون ویزا هیچ کس از مرز عبور نکند.

وی با بیان اینکه همه زائران اربعین حسینی باید از طریق سامانه سماح ثبت نام کنند گفت: علاوه بر ۴ مرکز در کنسولگری عراق، دوازده دفتر فرعی هم در شهرهای بزرگ برای اعطای ویزا به زائران پیش بینی شده است و قیمت ویزا همچون سال گذشته ۴۰ دلار است ضمن اینکه از هر زائر مبلغ ۲۵ هزار تومان بابت بیمه و خدمات به هلال احمر دریافت می شود.

پلارک خاطرنشان کرد: سال گذشته دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر زائر در مراسم باشکوه اربعین حسینی شرکت کردند که پیش بینی می شود این تعدا در سال جاری به سه میلیون نفربرسد.

وی افزود: در بخش اسکان و موکب در قالب دوازده قرارگاه خدماتی، در مرزهای چزابه، مهران و خسروی و استان های منتهی به مرز خدمات رسانی انجام خواهد شد و در کربلاو نجف اشرف، در مسیر کربلا و کاظمین، مقبره طفلان مسلم و .. نیز در داخل خاک عراق خدمات رسانی انجام خواهد شد.

پلارک با بیان اینکه مدت ویزای امسال زائران اربعین سه ماهه خواهد بود افزود: زائران می توانند یک ماه در عراق بمانند و برهمین اساس خدمات رسانی به زائران از ۵ صفر تا ۲۵ صفر انجام می شود.

وی با بیان اینکه میزبان اصلی در داخل عراق خود مردم عراق هستند گفت: مردم، تشکل ها، سازمان ها و هیئت ها در خدمات رسانی کمک می کنندو امسال ۱۵ هزار موکب ثبت نام کرده اند و پروانه صادر شده که موکب ها تعیین تکلیف و وظایف آنها مشخص شده است.

پلارک با بیان اینکه با هماهنگی با عراق برای عوامل اجرایی موکب ها مجوز رایگان داده می شود افزود: در عراق نقاطی که باید خدمات رسانی شود مشخص می شود و مدیریت می شود تا موکب ها مستقر شوند.

رئیس کمیته مشارکت های مردمی ستاد اربعین با اشاره به ارتقای کمی و کیفی موکب ها در اربعین امسال گفت: موکب ها در بخش های مختلف مثل نظافت، فنی، واکس زدن، کمک به حمل بار زورا …خدمات رسانی می کنند. سال قبل در خیلی از استان ها موکب ها منتظر مهمان های استان های خود بودند و اجازه استفاده به زائران دیگر را نمی دادند امسال آموزش های لازم داده شده که موکب ها از کل زائران پذیرایی کنند.

وی با اشاره به تمهیدات پیش بینی شده در زمینه تجهیزات ایمنی مثل ماشین های آتش نشانی افزود: امسال پانزده هزار خادم موکب داری به ارائه خدمات به زائران اربعین می پردازند که با همراهی مقامات عراقی و سفیر عراق در ایران برای این خادمین صدور ویزا صادر شده است.

پلارک با بیان اینکه همه موکب ها در مراسم با شکوه اربعین حسینی مردمی هستند از شناسنامه دار شدن هزار و چهارصد موکب و صدور مجوزهای لازم برای انان خبرداد و افزود : موکب ها مشخص شده اند و نظارت می شوند. از صدا و سیما نیز درخواست داریم همکاری کند چون در شبکه سراسری یک شماره ستاد اربعین داده شده است و فقط ادرس داده شده اعلام شود.

رئیس کمیته مشارکت های مردمی ستاد اربعین با بیان اینکه در کربلا عمده موکب ها در داخل کربلا و نجف اشرف مستقر هستند از مردم درخواست کرد تا با مدیریت سفر و به همراه داشتن وسایل شخصی و امکانات اولیه حتی دارو این سفر معنوی را برای خود هموار سازند.

منبع : جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.