کاهش حملات آسم با مصرف مکمل ویتامین D

یافته های مطالعه ای جدید نشان می دهد که مکمل های ویتامین «دی/D» در کنار داروهای متداول، شدت حملات آسم را برای مبتلایان به این بیماری کاهش می دهد.
کاهش حملات آسم با مصرف مکمل ویتامین D

التزام – محققان همچنین پی بردند افزودن ویتامین دی با کاهش نیاز برای تزریق آمپول یا مصرف قرص های استروئیدی بعد از حمله آسمی نیز مرتبط است.

پروفسور آدریان مارتینو از دانشگاه کوئین ماری لندن و همکارانش این مطالعه را انجام داده و یافته های خود را در نشریه پزشکی لنست منتشر کردند.

بر پایه این گزارش، آسم از بزرگ ترین مشکلات سلامتی در سراسر جهان، نزدیک به ۳۰۰ میلیون کودک و بزرگسال را مبتلا کرده است. با آن که درمانی برای این بیماری وجود ندارد، داروهایی برای کمک به بیماران و مدیریت علائم و کاهش مخاطرات آن وجود دارد. اما این داروها همیشه نتیجه بخش نیستند.

محققان به همین دلیل دنبال راهکاری برای کاهش بیشتر شدت آسم هستند. ویتامین دی نه تنها برای جذب کلسیم و در نتیجه سلامت استخوان ها مفید است، بلکه به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز کمک می کند. این کاربرد ویتامین دی محققان را به بررسی بیشتر در مورد ویتامین دی به عنوان درمانی برای آسم واداشته است.

عفونت های تنفسی مانند زکام یا آنفلوآنزا معمولا علایم آسم از جمله التهاب مجاری تنفسی را افزایش می دهد که همین وضعیت موجب حملات آسمی می شوند.

پروفسور مارتینو و همکارانش روی هفت آزمایش کنترل شده و تصادفی تاثیر مکمل ویتامین دی بر شدت آسم بازنگری انجام دادند.

این بازنگری شامل ۹۵۵ فرد مبتلا به آسم بود که همه آنها با شیوه متداول درمان شده بودند.

پژوهشگران دریافتند افزودن مکمل ویتامین دی نیاز به پذیرش در بخش اورژانس و بستری در بیمارستان را در این بیماران در مقایسه با افرادی که شبه دارو مصرف کرده بودند ۵۰ درصد کاهش داد.

همچنین بین بزرگسالانی که تجربه حمله آسمی را داشتند، مصرف مکمل ویتامین دی نیاز برای درمان با قرص ها یا آمپول های استروئیدی را ۳۰ درصد کمتر کرد.

همچنین از تحلیل های زیرگروهی این مطالعه برآمد بیمارانی که سطح کمتری از ویتامین دی را در زمان انجام مطالعه داشتند؛ بیشترین بهره را از افزایش ویتامین دی بردند و نیاز آنها برای درمان با قرص و آمپول های استروئیدی ۵۵ درصد کمتر شد.

همچنین محققان پی بردند مصرف مکمل ویتامین دی در دوزهای مورد استفاده برای شرکت کنندگان ایمن است و پیامدهای ناخواسته در افرادی که ویتامین دی مصرف کرده یا آنها که شبه دارو خورده اند، یکسان است.

در مجموع محققان معتقدند یافته های آنها نشان می دهد که ویتامین دی راهکاری موثر برای کاهش شدت آسم است.

مارتینو می گوید: این نتایج موید یافته های فزاینده است که ویتامین دی کاربرد سیستم ایمنی بدن را نیز علاوه بر سلامت استخوان ها تقویت می کند.

«مصرف این ویتامین کاملا سالم و ارزان است؛ بنابراین مکمل آن راهبردی مقرون به صرفه برای کاهش این مشکل است».

دیوید جولیف یکی دیگر از محققان این پژوهش می گوید: از آنجا که اکثریت شرکت کنندگان در این مطالعه افراد بزرگسال مبتلا به آسم خفیف تا متوسط بودند، هنوز نمی توان یافته های آن را به کودکان و مبتلایان به آسم شدید تعمیم داد.

وی افزود: آزمایش های بالینی بیشتر در حال انجام در سطح جهانی است. امیدواریم آمار این آزمایش ها را در تحلیل های بعدی به دست آورده و تعیین کنیم آیا یافته های این مطالعه قابل تایید و تعمیم در گروهی گسترده تر و متنوع تر از بیماران نیز هست یا خیر.

 

منبع : جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.