درخت خونبار زرآباد در عاشورا سوگوار است

قزوین- درخت خون بار روستای زرآباد در الموت قزوین هرساله در شب عاشورا ماده ای ترشح می کند که بمثابه خون است گویی این درخت نیز در سوگ عاشورا عزادار است و می گرید.
درخت خونبار زرآباد در عاشورا سوگوار است

التزام – در منطقه الموت شرقی از توابع استان قزوین در روستای زرآباد درخت چنار قدیمی و تنومندی وجود دارد که در اتفاقی نادر همه ساله در ماه محرم کانون توجه خیل عزادران حسینی قرار می گیرد.

درخت زرآباد که به درخت خونبار زرآباد شهرت یافته در کنار امامزاده ای قرار دارد که سالهاست در سحرگاه روز عاشورا از تنه آن صمغی مانند خون جاری می شود که حیرت همگان را برانگیخته است.

اهالی روستای زرآباد اعتقاد دارند که از این درخت هر ساله در زمان اذان صبح روز عاشورا خون، و یا مایع سرخ رنگی شبیه خون و خونابه تراوش می‌شود که آزمایش انجام گرفته مشخص کرده، ماده ترشح شده از درخت چنار ماهیت خون ندارد، بلکه ماده صمغ گونه ای است که بر خلاف سایر صمغ‌ و شیره درختان پس از جریان یافتن، خشک می‌شود.

این درخت با ۱۰ متر قطر و ۳۰ متر ارتفاع دارای قداست خاصی در بین اهالی روستای زرآباد است و هر ساله به محل تجمع زوار و عاشقان اهل بیت تبدیل می شود.

به اعتقاد اهالی این روستا و طبق روایات شنیده شده و نقل شده از گذشتگان، درخت کهنسال و مقدس زرآباد در روز عاشورای ۶۱ هجری که شهادت امام حسین (ع) به وقوع پیوست و خون مقدس حضرتش دشت کربلا را گلگون کرد، میزبان یکی از مرغانی بود که از سوی خداوند مأمور شده بودند تا با آغشته کردن خود به خون سیدالشهدا پیام سرخ شهدای کربلا را به سراسر جهان برسانند و یکی از آن مرغان به این دیار آمده و با پرهای خونین خود بر روی شاخسارهای درخت چنار (روستای زرآباد) نشسته و از آن پس در روز عاشورا این خون در سوگ آن حضرت جاری می شود.

تبارشناسی پدیده چنار خون‌بار نشان می‌دهد که سابقه تاریخی این موضوع به دوره صفویه برمی‌گردد. اسناد مکتوب که همگی آنها به دوران قاجار تعلق دارد، حاکی از شهرت پدیده چنارِ خون‌بار در دوران صفویه به‌ویژه در عصر شاه‌سلطان حسین است.

جواد حضرتی پژوهشگر و مدیرکل میراث فرهنگی قزوین در گفتگو با خبرنگار مهر این پدیده را از رویدادهای عجیب و نادر می داند و هر چند معتقد است باید آن را مورد بررسی بیشتر قرار داد.

حضرتی اظهار می دارد: با این که ماههای قمری در هر سال تغییر می کنند اما تراوش ماده ای سرخ رنگ از درخت چنار در روستای زرآباد بویژه در ایام سرد سال از عجایب است.

وی بیان کرد: گاهی سرمای این منطقه در این ایام تا چند درجه زیر صفر هم می رسد و طبیعت درخت ایجاب می کند این صمغ و مایع در روزهای گرم تراوش کند اما بدون استثنا در این ایام که فصل سرد منطقه الموت است ما را به فکر وا می دارد.

وی گفت: خارج شدن مایع سرخ رنگ شبیه خون همه ساله در شب عاشورا و یا صبح آن روز اتفاق می افتد و این امر باعث شده تا خیل عزاداران در این زمان در نزدیکی درخت که در محوطه امامزاده زرآباد قرار دارد میزبان خیل عزاداران و سوگواران باشد و با احترام به این ایام به نظر می رسد برای اظهارنظر قطعی در مورد این پدیده باید تحقیقات بیشتری از سوی کارشناسان دینی و علمی صورت گیرد.

به هر حال چند ساعت به عاشورای حسینی امسال نیز خیل عزاداران به روستای زرآباد الموت رفته اند تا  در کنار عزاداری در نزدیکی امامزاده زرآباد بار دیگر شاهد اتفاقی نادر در ماه محرم باشند.

چنار زرآباد، درختی که خون گریه می‌کند اما برخی می‌گویند این حرفها خرافه است و  عده‌ای هم اعتقاد دارند که این یک اتفاق طبیعی است اما مردم محلی روستای زرآباد قزوین معتقدند این درخت نیز در سوگ عاشورا خون گریه می کند.

جالب است، گردش ماه‌های قمری هم برایش تفاوتی نمی‌کند، محرم با بوی بهار، با گرمای تابستان و حتی سوز و سرمای پاییز و زمستان تفاوتی ندارد، گویی تسکین غم بزرگ ارباب را چاره‌ای جز باریدن نمی‌یابد.

امسال هم پاییز است که عاشورایی شده اما قادرمتعال به گونه‌ای ساختار طبیعت را در نظمی شگرف چیده که درختان برگ‌ ریز هرچند در فصول سرد سال هیچگونه تراوشی ندارند؛ اما چنار زرآباد در زمستان‌هایی که میزبان عاشورا شده‌ همچنان غمبار اشک ریخته است.

به روایت زائران امامزاده علی اصغر (ع) که از نزدیک شاهد چکیدن خون از چنار هزارو اندی ساله روستای زرآباد بوده‌اند، خونی که از شاخه‌های این چنار داغدار می‌چکد گویی معطر به عطر گلهای بهشتی است.

پارچه‌های سفیدی که به زیر شاخه‌ها گرفته می‌شود، تمنایی عاشقانه را تداعی‌ می‌کند، هرکس قطره‌ای خون می‌خواهد، گویی خون‌خواهی مردم در داغ سالار شهیدان دشت کربلا تمامی ندارد.

 

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.