محاصره هوایی کردستان عراق از جمعه

براساس خبرهای منتشر شده از عصر جمعه (فردا) دیگر هیچ پروازی به دو فرودگاه کردستان عراق یعنی سلیمانیه و اربیل انجام نخواهد شد.
محاصره هوایی کردستان عراق از جمعه

التزام – علاوه بر شرکت های هواپیمایی ایرانی، ترکیه و عراق، شرکت های هواپیمایی متعددی از جمله امارات، اردن، قطر، مصر، لبنان و فلای دبی نیز از توقف پرواز به فرودگاه های کردستان عراق از روز جمعه خبر داده اند. با این اقدام، کردستان عراق در محاصره کامل هوایی قرار می گیرد.

قبل از این، کردستان عراق درخواست نخست وزیر این کشور برای سپردن کنترل فرودگاه ها و گذرگاه های مرزی کردستان به دولت مرکزی را رد کرده بود.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق به مقامات کردستان عراق ۳ روز مهلت داده بود در صورتی که کنترل فرودگاه ها و گذرگاه های این منطقه را تحویل دولت مرکزی ندهند جلوهای پروازها به کردستان را خواهد گرفت.

کردستان عراق با ۳ کشور ایران، ترکیه و سوریه همسایه هستند. قبل از این دولت های ایران و ترکیه اعلام کرده بودند به درخواست دولت مرکزی عراق، پروازها به کردستان عراق را متوقف می کنند. ایران و ترکیه گفته اند آسمان خود را در مقابل پروازهای دیگر به مقصد کردستان عراق می بندند.

این اقدام تاثیر منفی زیادی را بر کردستان عراق خواهد داشت. علاوه بر شهروندان کردستان عراق، شمار زیادی از نظامیان، شهروندان خارجی و دیپلمات های خارجی نیز در کردستان عراق مستقر هستند و توقف پروازهای خارجی، اخلال جدی در زندگی آنها ایجاد می کند.

قبل از این بین سال های ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۳ شمال عراق یعنی منطقه کردستان عراق، شامل منطقه پرواز ممنوع بود که ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا آن را اعمال می کرد.

ایران، ترکیه و دولت مرکزی عراق هنوز درباره بستن مرزهای زمینی با کردستان عراق مطلبی را نگفته‌اند اما بارها در این باره تهدید کرده اند.

 

منبع : جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.