بازنگری کلی در محتوای کتب درسی را پیشنهاد می کنم

دانش آموزان باید در طول سال تحصیلی به استفاده از کالاهای تولید ملی تشویق شوند؛ همچنین از انجمن اولیای مربیان برای تبیین مفهوم اقتصاد مقاومتی و ضرورت حمایت از تولید بهره مند شود.
بازنگری کلی در محتوای کتب درسی را پیشنهاد می کنم

التزام – غلامرضا شریعتی پیش از ظهر امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی در شهرستان هفتکل اظهار کرد: چه عزیزانی که از مکتب تعلیم و تربیت به مکتب ایثار و شهادت رفتند تا درس آزادی و آزادگی را به همه ما بیاموزند؛ امروزه تقویت و ارتقای نظام آموزش و پرورش و همچنین آموزش عالی به عنوان بستر رشد و آگاهی انسان ها از مهترین شاخص های توسعه در یک جامعه و تربیت نیروی انسانی متعهد، متخصص و مدبر نیز از اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایرانی است.

وی افزود: سازمان های مهم و مؤثر جهانی مانند یونسکو در محاسبات خود چهار سطح آموزشی پیش دبستانی، ابتدایی، متوسطه و عالی را مورد تأکید قرار می دهند؛ کشورهای پیشرفته بیشترین هزینه را در آموزش عمومی یعنی پیش دبستانی و ابتدایی هزینه می کنند در حالی که کشورهای در حال توسعه بیشترین هزینه را به آموزش عالی اختصاص می دهند.

استاندار خوزستان تصریح کرد: سال گذشته با برنامه ریزی صحیح و مناسب سعی کردیم در حوزه پیش دبستانی از هیچ کوششی فروگذار نکنیم و فعالانه با کمک آموزش و پرورش و خادمان این حوزه گام برداشته و موفق به اخذ رتبه اول کشور در این زمینه شدیم.

شریعتی تأکید کرد: بر امر توسعه آموزش پیش دبستانی به صورت مستمر تأکید می کنم تا بتوانیم مشکلات بازماندگی از تحصیل یا ترک تحصیل که به علت دو زبانه بودن هست را حل و جبران کنیم.

وی با بیان اینکه سعی می شود تا با تمام قدرت و قوت در راستای ارتقای آموزش و پرورش استان گام برداریم، ادامه داد: اینکه در استان پهناور در عین حال با جغرافیای متفاوت، راه های صعب العبور بتوانیم مدارس پیش دبستانی را گسترش و پوشش آن را به بیش از ۹۹ درصد برسانیم نشان دهنده یک عزم و اراده جدی در امر تعلیم و تربیت، تأکید بر آن و یک برنامه درازمدت برای ارتقای سطح آموزش و پرورش استان است.

استاندار خوزستان عنوان کرد: در حوزه های دیگر مثل کنکور نیز موفقیت هایی کسب شده و رتبه های زیر یک هزار استان به طور قابل ملاحظه ای افزایش داشته است. در مناطق محروم شاهد کسب رتبه های خوب در کنکور بودیم که همه به برکت زحمات مسئولان آموزش و پرورش در شهرستان ها و برگزاری کلاس های کنکور برای دانش آموزان مستعدی که توان مالی رفتن به کلاس کنکور را نداشتند، محقق شد.

شناسایی ۱۰۰۰ بازمانده از تحصیل

شریعتی با اعلام این خبر که تاکنون بیش از یک هزار بازمانده از تحصیل شناسایی و روانه کلاس ها شده اند، اضافه کرد: امسال به لطف الهی اراده استان بر این مسئله است که هیچ دانش آموزی در استان به علت فقر از تحصیل بازنماند؛ اختیارات لازم در این زمینه را به آموزش و پرورش و بهزیستی خوزستان اختصاص داده شده و در عین حال نیز تمام سازمان های مردم نهاد نیز تلاش بسیار خوبی را در این زمینه دارند.

وی خبر داد: این شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل به صورت مستمر ادامه خواهد داشت و در آبان یا آذر ماه نیز جشن نبود هیچ کودک بازمانده از تحصیل در استان را برگزار می کنیم. پیشنهاد می شود که این جشن با دعوت از وزیر آموزش و پرورش برگزار شود تا همه نسبت به استمرار و پایداری این حرکت تشویق بشوند.

استاندار خوزستان با تأکید بر اینکه تمام تلاش خود را در راستای بهبود شرایط تحصیل برای دانش آموزان استان به کار می گیریم، یادآور شد: با برنامه ریزی و پیگیری مداوم به دنبال بهبود وضعیت سخت افزاری و نرم افزاری در آموزش و پرورش هستیم؛ فضای آموزشی و تجهیز مدارس را با برنامه ریزی های مختلف از جمله برچیدن کلاس های کانکسی ظرف یک سال در استان توسعه می دهیم.

شریعتی با اشاره به اینکه تلاش می شود در سال تحصیلی ۹۷ دیگر هیچ کلاس و مدرسه کانکسی در استان نداشته باشیم، گفت: در صورت نیاز به مدارس کانکسی هم باید آنها را به مناطق صعب العبور برای جایگزین شدن مدارس کپری، گلی و سنگی منتقل کنیم.

کلاس های رایگان کنکور

وی اظهار کرد: برگزاری رایگان کلاس های کنکور در مناطق کم برخوردار در عین برنامه ریزی و تدوین طرح های جدید همه جزو بسیج اراده استانی برای ارتقای سطح آموزش و پرورش در خوزستان است.

استاندار خوزستان بیان کرد: با عنایت به نامگذاری امسال به نام سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، آموزش و پرورش نیز از اهمیت و نقش خاصی در این زمینه برخوردار است. پیشنهاد می کنم یک بازنگری کلی در محتوای کتب درسی صورت بگیرد به صورتی که در کنار بیان و تقویت مهارت های اساسی زندگی به نکته هایی مانند هویت ملی، ضرورت اشتغال، تلاش و پشتکار و در نهایت مفهوم اقتصاد مقاومتی به صورت نظام مند پرداخته شود.

شریعتی افزود: ضرورت آگاه سازی معلمان و مدیران مدارس در مورد نکات فوق بیش از پیش احساس می شود که باید این هدف را با برگزاری کلاس، کارگاه، نشست و آموزش های ضمن خدمت محقق کرد.

وی تصریح کرد: دانش آموزان باید در طول سال تحصیلی به استفاده از کالاهای تولید ملی تشویق شوند؛ همچنین از انجمن اولیای مربیان برای تبیین مفهوم اقتصاد مقاومتی و ضرورت حمایت از تولید بهره مند شود.

استاندار خوزستان با تأکید بر ایجاد ارتباط بیشتر و نزدیک بین هنرستان های فنی و حرفه ای و مراکز تولیدی و صنعتی اضافه کرد: باید در راستای ورود مفهوم اقتصاد مقاومتی به مدارس و حتی زندگی دانش آموزان نهایت تلاش خود را به کار بگیریم. اگر بنا باشد تولید ملی تقویت و مشکل اشتغال کشور حل شود باید تمام دستگاه های استان و آحاد جامعه نسبت به اقتصاد مقاومتی تأکیدات لازم را داشته باشند.

شریعتی با تأکید بر تبدیل اقتصاد مقاومتی به یک فرهنگ عمومی و ارزش برای جامعه بیان کرد: تأکید بر تولید داخل و در عین حال مسئولیت پذیری تولید داخل یکی از مهمترین اهداف جامعه است و چنین هدفی راه به جایی نمی برد مگر اینکه کار را از مدرسه شروع و دانش آموزان با مفهوم تولید داخل، اعتماد ملی و اعتماد به نیروهای داخلی از هیچ کوششی فروگذار نکنند.

وی یادآور شد: اساتید بسیاری در این مدرسه درس خوانده و در توسعه استان نقش اساسی ایفا می کند. بسیاری از مسئولان بزرگ استانی در گذشته در این مدرسه تحصیل کرده و به مدارج عالی دست پیدا کردند و امیدوارم که برکت این مدرسه همچنان برای استان موجود و منشأ رشد و ارتقای سطح خوزستان در کشور باشد.

 

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.