بداخلاقی پزشکی با ویزیت فله‌ای

این‌که بیمار بخواهد فقط رنج و بیماری‌اش را با پزشک در میان بگذارد و اسرار پزشکی‌اش محفوظ بماند، از جمله بدیهی‌ترین حقوق بیماران است که از سوی برخی پزشکان، زیر پا گذاشته می‌شود.
بداخلاقی پزشکی با ویزیت فله‌ای

التزام – شلوغی مطب‌ها، اجرای ناقص برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع، جدی نگرفتن نقش پزشکان عمومی و رعایت نکردن اخلاق پزشکی، از جمله عواملی است که به مشکل ویزیت گروهی بیماران یا همان ویزیت‌های فله‌ای دامن زده است.

چندی پیش هم محمدحسین قربانی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نسبت به این مساله انتقاد کرد و گفت که ویزیت همزمان چند بیمار با روح پزشکی و اخلاق حرفه‌ای سازگاری ندارد. این رویه در بین جامعه پزشکی عرف نبوده و ممکن است در برخی استان‌ها به صورت موردی این موضوع گزارش شده باشد.

البته این نماینده مجلس، معتقد است که فقط با افزایش نظارت‌ها نمی‌شود انتظار حل این مشکل را داشت. به اعتقاد او، وقتی حق و حقوق بیمار مطرح است از پزشکان انتظار می‌رود که در هر شرایطی، به آن توجه کنند. با توجه به این‌که در این مسیر تنها حق و حقوق بیمار مورد توجه است، تفاوتی ندارد که پزشکان در چه تخصصی فعالیت می‌کنند، بلکه مهم رعایت موارد قانونی در معاینه بیمار و اختصاص زمان کامل به این موضوع است.

در این‌که بیماران از سر ناچاری به ویزیت گروهی تن می‌دهند، شکی نیست. وقتی پزشک متخصص، فقط دو دقیقه و آن هم در جمع چند بیمار دیگر برای بیمارش وقت بگذارد، بنابراین نباید انتظار داشت که ضریب قصور و خطای پزشکی بالا نرود. پزشکی که حاضر نشود پای حرف بیمارش بنشیند و «شرح حال» از بیمار بگیرد، قطعا نمی‌تواند تشخیص و درمان درستی را تجویز کند.

اگر بیمار به حقوق خودش آگاه باشد و زیر بار ویزیت‌های فله‌ای نرود، همین موضوع هم می‌تواند بساط ویزیت‌های گروهی را برچیند و کیفیت ویزیت پزشکان را افزایش دهد.

 

منبع : جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.