وقتی این پرنده ها باعث مرگ انسان ها میشوند

چه کسی حتی فکرش را میکند گاهی این پرنده های زیبا در آسمان علت اصلی مرگ عده ای از انسان ها باشددر بسیاری از مواقع برخورد پرندگان با هواپیما باعث بروز خسارات جزئی شده اما گاهی اوقات نیز حوادث مرگباری را به همراه داشته است.
وقتی این پرنده ها باعث مرگ انسان ها میشوند

التزام – تصادف پرندگان با هواپیما سالانه ششصد میلیون دلار به صنعت هوانوردی ضرر وارد می کند.برادران رایت در پرواز سال ۱۲۸۳ که با حادثه برخورد اولین پرنده به هواپیمایشان صورت گرفت نشان دادند که تصادف پرنده ها با هواپیماها نیز می تواندحادثه آفرین باشد.

برخورد پرندگان اتفاقی رایج و در عین حال خطرناک است که درخطوط هوایی مختلف در سرتاسر جهان رخ می دهد. پس از برخورد پرندگان با هواپیما بدنه بیرونی هواپیما از جمله شیشه ها، دم، پروانه و آشیانه موتور می توانند آسیب ببینند و این آسیب ها منجر به خسارات جبران ناپذیری می شود.

از گذشته تا کنون این برخوردها منجر به خسارت های مالی، جانی و اتلاف وقت بسیاری شده است به همین دلیل با وضع قوانین سعی شده است تا هواپیماهای مقاوم تری تولید شوند تا از میزان تصادفات کاسته شود.

برخورد پرندگان در حقیقت تعریفی از تصادفی است که هنگام پرواز هواپیما در آسمان و یا بلند شدن از سطح زمین با پرندگان رخ می دهد که اتفاقی کاملا معمول است. این برخوردها می توانند عواقب ناگواری داشته باشند.

در آمریکا از سال ۱۳۶۸ پرواز پرنده ها و برخورد آن ها با هواپیماها منجر به کشته شدن ۲۵ انسان و زخمی شدن ۲۷۹ نفر شده است. اداره پرواز آمریکا اعلام کرد که در سال ۱۳۹۱ نزدیک به ۱۱ هزار برخورد با پرندگان در ۶۵۰ فرودگاه رخ داده است.

در سال ۱۳۳۸ هواپیمایی خطوط شرقی هنگام بلندشدن از بوستون با جمعی از پرندگان برخورد کرد. هر ۴ موتور هواپیما از کار افتادند و هواپیما در بندر بوستون سقوط کرد که منجر به مرگ ۶۲ نفر شد. از نمونه های مشابه و معروفی که چندسال پیش نیز رخ داد برخورد هواپیمای خلبان سالی در سال ۱۳۸۷ بود که به معجزه ی هادسون شهرت یافت.

وقتی این پرنده ها باعث مرگ انسان ها میشوند

خلبان پس از از بین رفتن موتور، هواپیما را بر روی رودخانه فرود آورد و خوشبختانه این حادثه هیچ تلفاتی نداشت.انجمن برخورد پرندگان در آمریکا تخمین زده است که تصادفات سالانه منجر به خسارتی بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان به سازمان هوایی این کشور وارد کرده است.

براساس تحقیقات انجام شده هواپیماهای کوچک در مقابل برخورد با پرندگان کمتر آسیب می بینند در حالی که در هواپیماهای بزرگ تر اغلب پرندگان به موتور وارد می شوند و منجر به از دست دادن کنترل خلبان می شود.

اگر خطوط هوایی نتواند فورا به این برخوردها رسیدگی کند و هواپیما را جایگزین یا تعمیر کند، این برخوردها منجر به تاخیر و لغو پروازها می شود. برخورد یک پرنده کوچک می تواند تا ساعت ها تاخیر در پرواز مسافران ایجاد کند که همین تاخیرها و لغوها اغلب با عصبانیت مسافران همراه است. در سال ۱۳۹۳ برخورد پرندگان حداقل ۷۰ هزار ساعت تاخیر در روند فعالیت های هوایی آمریکا ایجاد کرد.

وقتی این پرنده ها باعث مرگ انسان ها میشوند

هرچند این برخوردها یک اتفاق رایج و معمول است اما نمی توان انتظار داشت که مسافران نیز عواقب آن را به راحتی بپذیرند. در سال ۱۳۹۵ دادگاه اروپا قانونی وضع کرد که برخورد پرندگان یک وضعیت فوق العاده است و خطوط هوایی نباید به مسافرانی که پروازشان تاخیر یا لغو داشته خسارت بپردازد هم چنین مسئولیت این تصادفات با فرودگاه ها می باشد نه شرکت های هواپیمایی.

منبع : نمناک

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.