استقرار رایگان پایگاه سنجش سلامت نوآموزان در روستاهای آبادان 

التزام – اعظم قاسمی زاده با اشاره به اینکه دانش آموزان پایه پیش دبستانی و اول ابتدایی مشمول این طرح هستند، اظهار کرد: در این پایگاه سنجش سیار که به طور مستقیم زیر نظر اهواز فعالیت دارد، دانش آموز به لحاظ بینایی، شنوایی و برخی دیگر از موارد مورد سنجش قرار می گیرند تا در […]
استقرار رایگان پایگاه سنجش سلامت نوآموزان در روستاهای آبادان 

التزام – اعظم قاسمی زاده با اشاره به اینکه دانش آموزان پایه پیش دبستانی و اول ابتدایی مشمول این طرح هستند، اظهار کرد: در این پایگاه سنجش سیار که به طور مستقیم زیر نظر اهواز فعالیت دارد، دانش آموز به لحاظ بینایی، شنوایی و برخی دیگر از موارد مورد سنجش قرار می گیرند تا در صورت مواجه دانش آموز با مشکل با معرفی به پزشکان متخصص به طور سریع در جهت رفع مشکل آنان اقدام شود.

به گفته وی، در صورت شناسایی نشدن آن دسته از دانش آموزانی که در زمینه بینایی و یا شنوایی دچار مشکلند، آنان به هنگام فراگیری دروس در سر کلاس با مشکل جدی مواجه می شوند.

قاسمی زاده گفت: در سال های گذشته پایگاههای سنجش در مرکز شهر مستقر می شدند و خانواده های روستایی بایستی برای معاینه فرزندانشان به اجبار راهی شهر می شدند.

وی افزود: از آنجایی که مراجعه روستائیان به شهر به جز زمان بر بودن به دلیل بعد مسافت، هزینه هایی را نیز برای آنان موجب می شد لذا خانواده ها تمایل چندانی به آوردن فرزندانشان به پایگاههای سنجش شهری نداشتند.

قاسمی زاده تصریح کرد: براین اساس به منظور ارتقاء سطح کیفی آموزش، اصلاح توانایی دانش آموزان، شناسایی ویژگیهای آنان و تسهیل در تردد خانوادههای روستایی، تصمیم گرفتیم تا برای نخستین بار در سطح استان این پایگاه را در روستاها مستقر کنیم.

مدیر آموزش و پرورش آبادان از ابراز رضایت و قدردانی خانواده های روستایی از این اقدام خبر داد و گفت: به منظور کمک به خانواده های روستایی تمامی هزینه های سنجش دانش آموزان را تقبل کردیم و نوآموزان روستایی ما به طور رایگان از این خدمت بهره می برند.

قاسمی زاده با بیان اینکه بی توجهی به مشکلات جسمی و ذهنی کودکان می تواند ضمن به مخاطره انداختن سلامتشان، آنان را با انواع مشکلات تحصیلی و رفتاری مواجه کند، افزود: طبق پیش بینی ما  جمعیت نوآموزان روستایی هدف این طرح ۶۰۰ نفر است که البته امکان افزایش آن بر اساس مراجعات نیز هست.

وی اظهار کرد: برابر با برنامه پنجم توسعه کشور همه ساله سازمان آموزش و پرورش استثنایی با همکاری وزارت آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اجرای طرح سنجش کلاس اولی ها، تشخیص و شناسایی به موقع نارسایی های جسمی، ارزیابی شرایط ذهنی، بینایی و شنوایی کودکان اقدام می کنند.

 

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.