حذف یارانه نقدی ۱۵ میلیون نفر بعد از چینش کابینه دوازدهم

به منظور افزایش یارانه نقدی خانواده‌های نیازمند و همچنین بر اساس تکالیف قانونی در سال جاری نیز یارانه برخی از خانواده‌های غیرنیازمند حذف خواهد شد.
حذف یارانه نقدی ۱۵ میلیون نفر بعد از چینش کابینه دوازدهم

التزام –  حذف یارانه نقدی خانوارهای غیرنیازمند از سال گذشته با مجوز مجلس شورای اسلامی در قالبت تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۵ در دستور کار قرار گرفت به طوریکه در سال گذشته یارانه حدود ۳ میلیون نفر قطع شد. اما تبصره ۱۴ بودجه ۹۵ در بودجه ۹۶ نیز تنفیذ شد با این تفاوت که در بودجه سال گذشته شرایط خانوارهای نیازمند را در بودجه اعلام کرده بود و بر اساس آن خانوارهایی که درآمد سالانه آنها حداقل ۳۵ میلیون تومان بود مشمول حذف یارانه نقدی می‌شدند اما در تبصره ۱۴ بودجه ۹۶ عینا تبصره ۱۴ بودجه سال گذشته تکرار شده و شرایط این حذف در بودجه لحاظ نشده است.

بر اساس تبصره ۱۴ بودجه ۹۶، در اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها مصوب سال ۸۹ به دولت اجازه داده می‌شود در سال ۱۳۹۶ از محل درآمدهای حاصل از اصلاح قیمت کالاها و خدمات موضوع قانون مذکور تا مبلغ چهارصد و هشتاد هزارمیلیارد(۴۸۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال و ردیف‌های یارانه‌ای این قانون با استفاده از انواع روش‌های پرداخت نقدی و غیرنقدی نسبت‌به حمایت از خانوارهای هدف و نیازمند و ارائه خدمات حمایتی و کمک به بخش تولید و اشتغال مطابق جدول ذیل اقدام کند.

در عین حال بر اساس ماده ۷۹ قانون برنامه ششم توسعه، دولت موظف است در طول اجرای قانون برنامه علاوه بر پرداخت یارانه فعلی، هرسال حداقل مستمری خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی را متناسب با سطح محرومیت بر مبنای متوسط ۲۰  درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار، در چهارچوب بودجه سنواتی و از محل درآمد قانون هدفمندکردن یارانه‌ها با «حذف خانوارهای پردرآمد» و درج ردیف مستقل در جدول موضوع ماده (۳۹) این قانون، پرداخت کند.

حذف یارانه ۱۵میلیون نفر بعد از چینش کابینه دولت دوازدهم

در همین رابطه یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار مهر، در خصوص آخرین وضعیت حذف یارانه نقدی خانوارهای غیرنیازمند گفت: بر اساس تکالیف قانونی دولت نسبت به حذف یارانه نقدی اقدام می‌کند و طبق پیش بینی‌های انجام شده امسال قرار است یارانه نقدی ۱۵ میلیون نفر حذف شود.

این منبع آگاه گفت: در سال جاری هنوز یارانه خانواده‌ای قطع نشده چراکه باید سازو کار آن در برنامه ششم و بودجه دیده می‌شد. به گفته وی فرآیند شناسایی و حذف یارانه نقدی خانوارها بعد از چینش کابینه دولت دوازدهم آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۷۶ میلیون نفر از جمعیت کشور یارانه نقدی دریافت می‌کنند گفت: روند شناسایی افراد نیازمند و غیرنیازمند با همان مکانیزم سال گذشته انجام خواهد شد.

به گزارش التزام، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از سال ۹۴ با به روز رسانی پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان عملیات شناسایی دارایی خانوارها را بدون سرکشی به حساب‌های بانکی آغاز کرد و این سامانه مکانیزمی برای تفکیک خانوارهای نیازمند و غیرنیازمند به یارانه نقدی شد.

از طریق پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان، دارایی‌های خانواده‌ها مانند املاک، خودرو، مسافرت های خارجی، اطلاعات مربوط به تسهیلات و همچنین اطلاعات درآمدی با استعلام از سازمان های تامین اجتماعی و بازنشستگی با کمترین درصد خطا تخمین زده می‌شود.

البته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پس از تصمیم به حذف یارانه نقدی خانواده‌ای، پیش از اقدام باید با ارسال پیامک به سرپرست خانوار موضوع حذف یارانه نقدی را اطلاع رسانی کند و هر گونه حذف پیش از اطلاع به سرپرست خانوار غیرقانونی است. در همین حال بهمن ماه سال گذشته بود که فیروزآبادی قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته بود: «در صورت حذف افراد و خانوارها از گردونه دریافت یارانه نقدی، با توجه به تکلیف قانونی پیش از حذف یارانه این خانوارها از طریق پیامک به آنها اطلاع رسانی می شود.»

بر اساس این گزارش، در صورت حذف یارانه نقدی خانواده‌ای امکان ثبت اعتراض از طریق سامانه  اینترنتی www.yaraneh۱۰.ir وجود دارد؛ پس از ثبت اعتراض یک هفته تا ۱۰ روز کارشناسان مربوطه طی تماس با سرپرست خانوار نتیجه بررسی اعتراض را اعلام می‌کنند که آیا این خانواده مستحق دریافت یارانه نقدی هست یا خیر.

 

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.