رهبری و کابینه جدید!

مهندس عزت‌الله ضرغامی درباره انتخاب هیات دولت جدید در اینستاگرامش نوشت:
رهبری و کابینه جدید!

التزام – «ان‌شاءالله در روزهای آینده کابینه جدید و نسبتا تازه نفس، اداره قوه مجریه را در دست خواهد گرفت. برای آنان آرزوی موفقیت می‌کنیم.

این روزها در فضای مجازی مساله رابطه انتخاب وزرا با رهبر معظم انقلاب مورد بحث و اظهارنظر قرار می‌گیرد.

برخی بر این باورند که همه وزرای محترم با نظر ایشان انتخاب می‌شوند و این رویه را حتی تا معاون رئیس جمهور هم توسعه می‌دهند.

اختلاف نظرهای جریان‌های سیاسی حامیان رئیس‌جمهور نیز باعث شده تا عدم انتخاب احتمالی افراد مدنظر آنان به نوعی به رهبری نسبت داده شود.

از سوی دیگر، این شایعات باعث تضعیف جایگاه مجلس نیز شده است. زیرا نمایندگان محترم، حسب قانون وظیفه دارند در مورد صلاحیت تک‌تک وزرا بررسی، اظهارنظر و تصمیم‌گیری کنند.

تجربه من از همکاری با سه رئیس‌جمهور محترم در دولت و آشنایی با اعضای محترم کابینه‌ها، حاکی از آن است که تصور فوق صحت ندارد.

همه‌ وزرا و معاونین محترم مستقیما توسط رئیس جمهور انتخاب می‌شوند. معمولا وزرای دفاع، اطلاعات و خارجه به‌دلیل حساسیت ویژه و لزوم هماهنگی بیشتر با دستگاه‌های حاکمیتی، پس از انتخاب اولیه رئیس‌جمهور، با مشورت نهایی رهبری قطعی می‌شوند؛ همان‌گونه که در مورد وزیر دادگستری نیز هماهنگی رئیس‌جمهور و قوه قضاییه ضروری است.

معمولا رهبر معظم در مورد اکثریت غالب اعضای کابینه نظر خاصی مطرح نمی‌کنند و این موضوع به هیچ‌وجه به معنای تائید یا رد آنان نیست. مواردی هم بوده که شخصا به یک انتخاب خوب هم صحه گذاشته‌اند که به نوعی تقویت آن فرد هم محسوب می‌شود.

رهبری هیچ‌گاه فرد خاصی را هم برای عضویت در کابینه انتخاب و معرفی نمی‌کنند. اگر در برخی جلسات خصوصی که کسی از آن مطلع نیست، روسای محترم جمهور بخواهند از نظر مشورتی ایشان در سایر موارد استفاده کنند و در واقع از تجربه، دانش و نگاه حکیمانه‌شان سود ببرند، موضوع دیگری است.

رئیس‌جمهور محترم باید براساس وعده‌هایی که به مردم داده‌اند کابینه‌ شایسته‌ای تشکیل دهند که اولویت آنان توانایی و صلاحیت تحقق وعده‌های ایشان باشد.

آقای روحانی، رئیس‌جمهور همه مردم است. او باید بتواند رضایت اکثریت، اقلیت و حتی کسانی که در انتخابات شرکت نکرده‌اند را جلب و آحاد ملت را نسبت به آینده کشور امیدوار کند.

وجه مشترک همه مردم، حل مشکلات اقتصادی و معیشتی است که به نظر می‌رسد دولت محترم به این مساله توجه جدی دارد.»

منبع : جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.