چاره ای غیر از خروج مغروقه ها نداریم/ ۵۰مغروقه در اروند و خورموسی

التزام – سعدالله عبدالهی عصر یکشنبه در جلسه خارج سازی کشتی های مغروقه ها با حضور معاون دریایی سازمان محیط زیست اظهار کرد: باید بین صنعت بازیافت کشتی و شناورسازی مغروقه ها یک تفاوت قائل شویم. وی افزود: در خوزستان برای صنعت بازیافت کشتی تقاضا و استقبالی نبوده و چنین کاری هم انجام نشده و […]
چاره ای غیر از خروج مغروقه ها نداریم/ ۵۰مغروقه در اروند و خورموسی

التزام – سعدالله عبدالهی عصر یکشنبه در جلسه خارج سازی کشتی های مغروقه ها با حضور معاون دریایی سازمان محیط زیست اظهار کرد: باید بین صنعت بازیافت کشتی و شناورسازی مغروقه ها یک تفاوت قائل شویم.

وی افزود: در خوزستان برای صنعت بازیافت کشتی تقاضا و استقبالی نبوده و چنین کاری هم انجام نشده و جای خوشبختی هست که چنین فرهنگی در استان ایجاد نشده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان تصریح کرد: تعدادی از شناورهای غرق شده در جریان جنگ تحمیلی مغروق شدند که ۴۳ فروند در اروند و هفت فروند هم در خورموسی داشتیم. بیشتر مغروقه ها در حد یک هزار تنی هستند.

عبدالهی بیان کرد: قرارداد هفت فروند شناور مغروقه در خور موسی بیشتر جنبه تجاری داشته ولی در اروند رود بیشتر سیاسی بوده است.

وی عنوان کرد: در سال های ۸۴ و ۸۵ بخش اول شناورسازی مغروقه های استان خوزستان اجرا ولی در ادامه کار با مشکلات مالی مواجه شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان یادآور شد: سیاست کلی و کلان سازمان بنادر که طی سال های اخیر تمامی مدیران این سازمان تأکید بسیاری روی آن دارند رعایت الزامات زیست محیطی در حوزه دریا و بندر است.

عبدالهی ادامه داد: برای طرح های توسعه در ساحل و اراضی پشتیبانی در بندرامام دچار تعارض با محیط  وجود حضور کارشناسانی از کشور کره هزینه بسیاری به سازمان تحمیل می شود.

وی اظهار کرد: تصور ما این است که چاره ای به جز شناورسازی مغروقه ها نداریم چون در غیر این صورت دریانوردی سالم را دچار مشکل می کند و در سطح کلان نیز به ضرر کشور است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان طرح سوال کرد: این مغروقه ها شناور شدند ولی تکنولوژی های موجود توان استفاده دوباره از آن را ندارد، بنابراین یا زیر دریا باید برش کاری شده، یا روی آب به خارج از کشور منتقل و یا به ساحل آورد و آنجا برش کاری و به کارخانه فولاد منتقل کنیم.

مدیرکل شیلات خوزستان نیز در این جلسه گفت: ذخایر دریایی ما در سیل بسیار تحت فشار هستند و گرچه یکی از مهمترین علل این فشارها آلودگی ها است ولی کم کاری های شیلات نیز در زمینه ناتوانی حفاظت از ذخایر هم مؤثر خواهد بود.

نبی الله خون میرزایی بیان کرد: وجود هرگونه مغروقه با این ویژگی ها می تواند زیستگاه مصنوعی برای ذخایر دریایی در مقابل روش های غیرمجاز صید به خطر افتاده باشد.

 

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.