چرا مفاصل بدن در صورت حرکت نکردن خشک می‌شوند؟

التزام – وقتی صحبت از درد مفاصل و خشکی مفاصل می‌شود، غضروف‌های بدن نقش کلیدی را در این میان بازی می‌کنند. درد معمولا زمانی ایجاد می‌شود که پوشش بافت غضروفی دیگر به وسیله‌ی قابلیت باززایی و ترمیم بدن تعمیر نمی‌شود، نتیجه این است که مفاصل خشک می‌شوند. به عبارت دقیق‌تر، مفصل می‌میرد. قدرت مفصل برای […]
چرا مفاصل بدن در صورت حرکت نکردن خشک می‌شوند؟

التزام – وقتی صحبت از درد مفاصل و خشکی مفاصل می‌شود، غضروف‌های بدن نقش کلیدی را در این میان بازی می‌کنند. درد معمولا زمانی ایجاد می‌شود که پوشش بافت غضروفی دیگر به وسیله‌ی قابلیت باززایی و ترمیم بدن تعمیر نمی‌شود، نتیجه این است که مفاصل خشک می‌شوند. به عبارت دقیق‌تر، مفصل می‌میرد.
قدرت مفصل برای خوددرمانی به توانایی آن برای بازسازی آجرهای ساختمانی غضروف‌ها و همچنین ساختن غضروف‌های جایگزین وابسته است. در حالت کلی، اطمینان از این‌که بدن شما به اندازه‌ی کافی مواد مغذی دریافت می‌کند، برای ساخت مجدد و خوددرمانی بدن حیاتی است. اما در ارتباط با مفصل‌ها یک تفاوت مهم وجود دارد: برخلاف بیشتر بافت‌های بدن، غضروف‌ها فاقد رگ‌های خونی هستند. در نتیجه تغذیه‌ی غضروف‌ها با مواد مغذی مورد نیاز آن‌ها به‌وسیله‌ی جریان خون ناممکن است. در عوض، مواد مغذی از راه «مایع زلالی مفصلی» (Synovial) تأمین می‌شوند که اطراف غضروف و حفره‌های مفصل را شستوشو می‌دهد. وقتی مفصل در حالت استراحت است، همانند اسفنج با مایع مفصلی اشباع می‌شود و مواد غذایی را دریافت می‌کند. وقتی هم مفصل کشیده می‌شود، مایع همراه با پسماندهای ناشی از سوخت‌وساز، دوباره از درون این «اسفنج» به سمت خارج چلانده می‌شود. به همین دلیل، حرکات منظم اهمیت بالایی برای بازسازی و ترمیم غضروف دارد: تنها در نتیجه‌ی حرکات مفصلی است که جریان دائم مایع مفصلی به سمت داخل و خارج مفصل ایجاد و تأمین بهینه‌ی مواد مغذی به مفصل تضمین می‌شود.

منبع:دانستنیها

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.