آیا استفاده دوباره از بطری آب معدنی برای سلامتی مضر است؟

وسط یک روز گرم تابستانی، فراموش کرده‌اید قمقمه‌ی آب خودتان را همراه ببرید و تشنگی امانتان را بریده است. بنابراین اگرچه راه‌حل چندان دوستدار محیط‌زیستی نیست، تصمیم می‌گیرید یک بطری آب معدنی بخرید و با خود می‌گویید: «وقتی خالی شد، دوباره پرش می‌کنم». خوب خبر بدی برایتان داریم: مطالعات نشان می‌دهد پر کردن چندباره بطری‌های […]
آیا استفاده دوباره از بطری آب معدنی برای سلامتی مضر است؟

وسط یک روز گرم تابستانی، فراموش کرده‌اید قمقمه‌ی آب خودتان را همراه ببرید و تشنگی امانتان را بریده است. بنابراین اگرچه راه‌حل چندان دوستدار محیط‌زیستی نیست، تصمیم می‌گیرید یک بطری آب معدنی بخرید و با خود می‌گویید: «وقتی خالی شد، دوباره پرش می‌کنم». خوب خبر بدی برایتان داریم: مطالعات نشان می‌دهد پر کردن چندباره بطری‌های یکبار مصرف برای سلامتی خطر دارد. اما عجله نکنید؛ بر خلاف شایعات، خطر پر کردن دوباره بطری‌های اب معدنی به دلیل نشت مواد شیمیایی سرطان‌زا از بدنه‌ی بطری به داخل آب نیست.
در حقیقت، از سال ۱۳۹۳ شایعه‌ای اینترنتی منتشر شده است که می‌گوید بطری‌های پلاستیکی حاوی ماده‌ای شیمیایی به نام DEHA است که یک ماده‌ی سرطان‌زای بالقوه است. اما حقیقت این است که بطری‌های و ظروف غذایی تجاری که شما مصرف می‌کنید از ماده‌ی شیمیایی PET ساخته شده است که طبق استانداردهای جهانی، هیچ ماده‌ی خطرناکی از این پلاستیک به محتوای ظرف منتقل نمی‌شود. پس اگر مشکل از مواد شیمیایی پلاستیک نیست، چه خطری در استفاده دوباره از بطری‌های پلاستیکی وجود دارد؟ خب؛ پاسخ خیلی ساده است: باکتری. از آنجایی‌که بطری معمولا نشسته باقی می‌ماند، مامن تجمع میکروب‌ها می‌شود. برای مثال، مطالعه‌ای که سال ۱۳۸۱ انجام شد نشان داد ۶۵ درصد قمقمه‌های آب شخصی دانش‌آموزان کانادایی دارای آلودگی باکتریایی بالاتر از سطح مجاز است. درباره بطری‌های پلاستیکی، اگرچه آن‌ها هم برای چند بار پر شدن طراحی می‌شوند، اما خیلی راحت‌تر ترک می‌خورند یا تجزیه می‌شوند که جا را برای ورود بیشتر باکتری به آن‌ها فراهم می‌کند.
بنابراین بهترین گزینه هم از نظر سلامت و هم از نظر حفظ محیط‌زیست این است که بی‌خیال بطری‌های پلاستیک شوید و از قمقمه‌های استیل دوجداره استفاده کنید.

 

 

 

منبع: دانستنیها

 

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.