زلزله ۶٫۵ ریشتری فیلیپین را لرزاند

شورای مدیریت کاهش خطر بلایای طبیعی ملی فیلیپین روز جمعه تایید کرد براثر زلزله 6.5 درجه ریشتری عصر پنجشنبه این کشور 2 نفر کشته و 72 نفر دیگر زخمی شدند.
زلزله ۶٫۵ ریشتری فیلیپین را لرزاند

التزام – زلزله ای به بزرگی ۶٫۵ درجه درمقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) عصر پنجشنبه شهر ‘اورموک’ در استان ‘لیته’ فیلیپین را لرزاند و چند ساختمان را ویران کرد.
به نوشته روز جمعه تارنمای ‘فیل استار’، موسسه لرزه نگاری و آتشفشان فیلیپین اعلام کرد در مجموع ۲۴۱ پس لرزه با قدرت از ۱٫۵ تا ۴٫۳ ریشتر پس از زلزله اصلی که عصر پنجشنبه رخ داد تا ساعت ۵ صبح روز جمعه ثبت شده است.
شورای مدیریت کاهش خطر بلایای طبیعی فیلیپین نیز اعلام کرد براثر این زلزله و فروریختن یک ساختمان دستکم ۲ تن کشته و ۷۲ تن دیگر این ساختمان و مناطق مختلف دیگر مجروح شدند.
این زلزله باعث قطع برق بخش بزرگی از ‘ویسایاس شرقی’ یکی از سه جزیره اصلی فیلیپین از جمله استان های بهل، سبو، لیته و منطقه سمر شد.
براساس این گزارش، در مجموع ۷۲ نفر در کننگا، شهر اورموک و ‘کاریگارا’ در لیته مجروح شدند، در حالی که ۶ نفر نیز از یک ساختمان سه طبقه در ‘کننگا’ سقوط کرده و نجات داده شدند.
فیلیپین با قرارگرفتن در حلقه آتش اقیانوس آرام سالانه شاهد طوفان، زلزله، رانش زمین و جاری شدن سیل های زیادی است که علاوه بر تلفات جانی آسیب های اقتصادی زیادی به این کشور جنوب شرق آسیا وارد می کند.
آمار و ارقام ۱۰ ساله ای که فیلیپین شاهد بلایای جدی تری بوده است، نشان می دهد این کشور در زلزله سال ۱۹۹۰ بیش از ۳۶۹ میلیون دلار، طوفان ‘مایک’ در سال ۱۹۹۰ بیش از ۳۸۸ میلیون دلار، فوران آتشفشان ‘پیناتوبو’ در سال ۱۹۹۹ میلادی ۴۴۳ میلیون دلار و طوفان ‘نینا’ در سال ۱۹۹۵ بیش از ۷۰۰ میلیون دلار آسیب اقتصادی متحمل شد.
در زلزله سال ۱۹۹۰ همچنین دو هزار و ۴۱۲ نفر از شهروندان فیلیپینی جان خود را از دست دادند.
از نظر آسیب های اقتصادی نیز در فاصله سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ که به طور عمده هر سال یک طوفان فیلیپین را آشفته کرد، در مجموع پنج میلیارد و ۲۳۵ میلیون دلار آسیب اقتصادی به این کشور وارد شد، بیش از ۴۴ میلیون نفر از جمعیت فیلیپین تحت تاثیرات منفی این حوادث قرار گرفتند و ده ها هزار نفر جان خود از دست دادند.

 

منبع : رکنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.