هک شبکه‌های اجتماعی با غفلت صاحبان سیمکارت

هک کاربران در شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان تلفن همراه روزها بخشی از پرونده‌های پلیس فتا را تشکیل می‌دهد. کاربران ادعا دارند فردی به شبکه اجتماعی آنها دست یافته و با اکانت فعال‌شده آنها برای دوستان و آشنایانش پیام ارسال می‌کند و حتی باعث هتک حیثیت و جرایم دیگر شده است.
هک شبکه‌های اجتماعی با غفلت صاحبان سیمکارت

التزام – اما واقعیت‌های این هک چیست؟ نکته اینجاست که با توجه به ارزان بودن سیمکارت‌های تلفن همراه و سیمکارت‌های هدیه‌‌ای که از سوی اپراتورها به کاربران اهدا می‌شود شاهد تشکیل این‌گونه پرونده‌ها در پلیس فتا هستیم. پرونده‌هایی که در آن شاکی نمی‌داند سیمکارت خود را چه کرده یا گوشی وی به سرقت رفته یا مفقود شده است.

قبل از ورود تخصصی به این موضوع باید در ابتدا به این موضوع اشاره کرد که هکی در کار نیست و دسترسی به این سیمکارت در پی مفقودی یا سلب امتیاز می‌تواند باعث دسترسی دیگران به شبکه‌های اجتماعی فعال‌شده با شماره این سیمکارت‌ها باشد. متاسفانه با توجه به نرخ پایین سیمکارت‌ها شاهد هستیم برخی شهروندان براحتی اقدام به خرید سیمکارت کرده درحالی‌که در نگهداری آن دقت لازم را ندارند و با گم‌شدن آن اقدامات لازم و قانونی برای غیرفعال کردن سیمکارت انجام نمی‌دهند. پیگیری نکردن کاربر برای غیرفعال کردن، این مشکلات را به وجود می‌آورد. به‌عنوان مثال فردی گوشی خود را گم می‌کند یا به سرقت می‌رود، این فرد در کنار مراحل قانونی که شکایت می‌کند، باید نسبت به غیرفعال کردن سیمکارت خود هم اقدام کند، اما با پشت گوش انداختن این موضوع شاهد آن هستیم که سارق یا یابنده گوشی تلفن همراه با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نصب‌شده از طریق این شماره سیمکارت دردسرهایی را برای صاحب اصلی سیمکارت به وجود می‌آورد. پرونده‌هایی در این خصوص در پلیس فتا تشکیل‌شده که در پی مفقودی سیمکارت یا گوشی، یابنده با فعالیت در شبکه‌های اجتماعی نصب‌شده از طریق این شماره برای صاحب اصلی سیمکارت دردسرهایی را درست کرده است.

یکی از دلایل این مشکل انجام ندادن مراحل امنیتی ورود به شبکه‌های اجتماعی است. تائید دومرحله‌ای ورود در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان یک‌لایه‌ ثانویه‌ امنیتی را اضافه می‌کند تا کاربران مطمئن شوند هیچ فردی نمی‌تواند با استفاده از شماره تلفنشان به‌حساب کاربری‌ آنها دست یابد. در صورت فعال‌سازی تائید دومرحله‌ای، هر وقت که قصد کنید از شبکه‌‌ اجتماعی و پیام‌رسان خود در دستگاه جدیدی استفاده کنید، باید رمز عبور‌تان را نیز وارد کنید.

رعایت نکردن این مورد ساده باعث شده تا برخی افراد بتوانند براحتی شبکه اجتماعی نصب‌شده دیگران را در اختیار بگیرند و این امر با هک تفاوت است. چراکه فرد با در اختیار داشتن سیمکارت و نصب مجدد شبکه اجتماعی، ‌براحتی پیامک فعال‌سازی را دریافت کرده و در شبکه اجتماعی می‌تواند فعالیت کند.حتی کاربرانی هستند که روی گوشی خود هیچ‌گونه پسورد و رمز امنیتی نگذاشته‌اند و هر فردی که به گوشی آنها دسترسی داشته باشد می‌تواند در شبکه اجتماعی نصب‌شده در گوشی همراه آنها فعالیت کند.

‌کاربران حتما کدهای امنیتی گوشی و پین کد سیمکارت را فعال کرده و برای شبکه اجتماعی نصب‌شده درگوشی رمز عبور تعریف کنند.

طبق مصوبه‌ سازمان تنظیم مقررات ارتباطات چنانچه سیمکارتی به مدت ۹۰ روز بلااستفاده بماند، اپراتور مجاز می‌شود نسبت به سلب امتیاز آن اقدام کند. در صورت اجرایی شدن این طرح و واگذاری سیمکارت به دیگران شاهد افزایش این موضوع هستیم. لذا ضرورت دارد کاربران نسبت به تعیین تکلیف سیمکارت‌های بلااستفاده خود اقدام کنند تا دچار مشکلات بعدی نشوند. شهروندان قبل از واگذاری سیمکارت خود نسبت به حذف اکانت‌های فعال‌شده در شبکه‌های اجتماعی با آن شماره اقدام کنند. نحوه حذف اکانت‌ها در شبکه‌های اجتماعی مختلف متفاوت است. با توجه به اکانت فعال‌شده شبکه اجتماعی از طریق سایت همان شبکه اجتماعی این قابلیت وجود دارد که کاربران باید آن را انجام دهند.

 

سرهنگ دوم علی نیک‌نفس

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا

منبع : جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.