احتمال خاموشی برق قوت گرفت

مدیرعامل توانیر با اعلام اینکه مصرف برق در ساعت ۱۵ و ۲۰ دقیقه امروز از مرز ۵۵ هزار و ۳۶۴ مگاوات گذشت و رکورد بی سابقه ای در مصرف برق کشور ثبت شد، گفت: در یک شرایط بحرانی و خطرناک قرار گرفته ایم و احتمال اعمال خاموشی قوت گرفته است.
احتمال خاموشی برق قوت گرفت

التزام – آرش کردی افزود: در حالی که پیش بینی ما رشد ۵ درصد در مصرف برق امسال بود مصرف امروز رشد ۷ درصدی نسبت به پارسال را نشان می دهد.

وی گفت: این میزان مصرف، ما را در یک شرایط بحرانی و خطرناک قرار داده است به گونه ای که میزان مصرف و میزان تولید سر به سر شده و امکان اعمال خاموشی به دلیل محدودیت های شبکه انتقال و تولید بالا گرفته است.

کردی از مشترکان خواست مدیریت مصرف را در دستورکار خود قرار دهند و در ساعات اوج مصرف روز یعنی ۱۲ تا ۱۶ و اوج مصرف شب یعنی ۱۹ تا ۲۳ از وسایل برقی غیرضروری استفاده نکنند.

وی افزود: برای استفاده از وسایل سرمایشی مانند کولرهای گازی و اسپیلت ها دمای ۲۳ تا ۲۵ درجه را انتخاب، و در استفاده از کولرهای آبی، از دور کند استفاده کنند.

مدیر عامل توانیر همچنین گفت: وسایل روشنایی غیرضروری را از مدار خارج، و تا جایی که می توانند از نور طبیعی استفاده کنند.

کردی افزود: در هفته های آینده نیز شاهد ادامه گرما خواهیم بود بنابراین از مشترکان تقاضا داریم تا یک ماه آینده، مدیریت مصرف را به طور جدی در دستورکار خود قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه اوج مصرف پارسال در ۲۸ تیر ماه، ۵۲ هزار و ۷۰۰ مگاوات ثبت شده است، گفت: این درحالی است که ۱۴ تیر امسال رکورد بی سابقه ای در مصرف برق ثبت شده و مصرف برق در زمان مشابه پارسال ۵۱ هزار و ۶۰۳ مگاوات بوده است.

مدیر عامل توانیر تاکید کرد: احتمال بروز خاموشی با روند مصرف کنونی برق به شدت بالاست.

کردی گفت: گرمای زیاد در همه جای کشور حاکم است به خصوص مناطق گرمسیر، استان های بوشهر، هرمزگان، خوزستان، جنوب فارس، جنوب کرمان، جنوب سیستان و بلوچستان و حتی استان های شمالی نیز روزهای بسیار گرمی را سپری می کنند.

وی افزود: مصرف برق امروز نشان می دهد امروز گرم ترین روز سال ۹۶ را تا الان پشت سرگذاشته ایم.

کردی گفت: بدون شک، مصرف بالاتر از این حد، یعنی اعمال خاموشی و رکورد مصرف برق در امروز چیزی نیست که به آن افتخار کنیم چون صنعت برق را به مخاطره می اندازد.

 

منبع : جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.