وزارت نفت با احداث جاده در حق هورالعظیم ظلم کرد

التزام – عادل مولا عصر امروز در حاشیه بازدید از هورالعظیم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نگران این هستیم که اگر رهاسازی آب برای تالاب کمتر شود آن‌وقت با توجه به اینکه زمان رشد ماهی‌ها است و نیاز به آب بیشتری وجود دارد، آسیب‌هایی به آن‌ها وارد شود. وی افزود: ماهی‌ها هنگام رشد به اکسیژن‌گیری، آب […]
وزارت نفت با احداث جاده در حق هورالعظیم ظلم کرد

التزام – عادل مولا عصر امروز در حاشیه بازدید از هورالعظیم در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نگران این هستیم که اگر رهاسازی آب برای تالاب کمتر شود آن‌وقت با توجه به اینکه زمان رشد ماهی‌ها است و نیاز به آب بیشتری وجود دارد، آسیب‌هایی به آن‌ها وارد شود.

وی افزود: ماهی‌ها هنگام رشد به اکسیژن‌گیری، آب بهتر، سالم‌تر و بیشتری نیازمند هستند و تقاضا داریم که وزارت نیرو آب را به‌طور مدام تا فصل جدید آبی بعد رهاسازی کند. در حال حاضر نگران کشت بالادستی از تالاب به‌ویژه شلتوک هستیم که مقدار زیادی از آب را برای این کار برداشت می‌کنند.

مولا بیان کرد: از دشت میسان بازدید داشتیم و خوشبختانه ورودی آب خوبی داشت و اکنون فصل صید ماهی است و ماهی‌ها از تخم درآمده‌اند. مردم با اخذ پروانه می‌توانند صید داشته باشند ولی باید از صید ماهی‌های ریز خودداری کنند چون ذخیره برای آینده آن‌ها است.

معاون اداره کل محیط‌زیست استان خوزستان همچنین گفت: بحث ریزگردها فراتر از تالاب است و باید فکری به حال رفع معضلات کانون ریزگردهای گردوغبار کرد. حق آبه تالاب اولویت اول ماست و کمیته‌ای تشکیل شده و نمایندگان وزارت نیرو، آب و برق خوزستان و محیط‌زیست در آن عضویت دارند که حق آبه تالاب‌های خوزستان را بررسی می‌کنند.

مولا اظهار کرد: تمامی اطلاعات لازم را در خصوص حق آبه تالاب‌های خوزستان با این کمیته جمع‌آوری و تجمیع کردیم. همچنین تمامی مطالعات انجام شده توسط سازمان‌ها، نهادها و دانشگاه‌های مختلف نیز جمع‌آوری‌شده است. بحث اصلی این کمیته فعلاً برای حق آبه تالاب شادگان است که همچنان هم ادامه داد. عدد اعلام برای حق آبه آن یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب بوده که به عقیده ما قابل تأمین نیست و برنامه‌ریزی خود را روی عددی بین ۹۰۰ تا یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب متمرکز کرده‌ایم. به دنبال این هستیم که عدد اعلامی ما الزام شود و در قانون به تصویب برسد.

وی در واکنش به فعالیت‌های شرکت نفت در هورالعظیم گفت: تا ابد این جاده‌ها را تائید نمی‌کنم و عقیده دارم که در حق هورالعظیم ظلم شده است.

 

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.