در نشست خبری جهانگیری و العبادی چه گذشت؟

معاون اول رییس جمهوری در نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق بر همکاری های تهران و بغداد برای تسهیل در رفت و آمد زائران اربعین تاکید کرد.
در نشست خبری جهانگیری و العبادی چه گذشت؟

التزام – اسحاق جهانگیری و حیدر العبادی عصر امروز (سه شنبه) در پایان مذاکرات مشترک و در جمع خبرنگاران بر گسترش مناسبات اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و نیز مبارزه با تروریسم تاکید کردند.
اسحاق جهانگیری با تبریک پیروزی های دولت و ملت عراق در مبارزه با تروریسم به خصوص در مقابله علیه داعش در موصل اظهار داشت: مطمئن هستم در سایه این پیروزی ها ثبات و امنیت برای عراق و کل منطقه به ارمغان آمده و انسجام عراق روز به روز بیشتر خواهد شد.
جهانگیری با اشاره به گفت وگوهای صورت گرفته در مذاکرات مشترک هیات های دو کشور تصریح کرد: در این مذاکرات درباره موضوعات مختلف از جمله مسایل بانکی،‌ توسعه همکاری های نفتی، صادرات گاز، احداث خط ریلی شلمچه ـ بصره، مقابله با ریزگردها و احیاء اروند رود گفت وگو شد که امیدوارم با پیگیری های دو طرف،‌ شاهد حل مسائل و ارتقاء سطح روابط باشیم.
وی تاکید کرد: در این جلسه برای حل مشکلات زائران ایرانی به ویژه در زمان اربعین تبادل نظر کردیم و امیدواریم با همکاری وزارتخانه های کشور و خارجه دو طرف این مسایل مرتفع شود و زوار بتوانند با شرایط بهتری به زیارت اماکن متبرکه بروند.
نخست وزیر عراق نیز در این نشست مطبوعاتی هدف از سفر خود به تهران را تقویت روابط دو جانبه و ابراز همدردی و تسلیت به خاطر اقدام تروریستی داعش در حرم مطهر امام (ره) و مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و گفت: شیوع این رفتارها دو کشور را مجاب می کند که همکاری های خود را برای نابودی تروریست ها در منطقه افزایش دهند و تصمیمات جدی تری در این زمینه اتخاذ کنند.
حیدر العبادی افزود: پس از نابودی تروریسم باید به دنبال ثبات، استقرار و بازسازی عراق باشیم و در این زمینه همکاری های گسترده ای با جمهوری اسلامی ایران خواهیم داشت.
العبادی با اشاره به تلاش برای حل برخی مشکلات در آینده نظیر بیابان زدایی و مناسبات بانکی، از برداشتن موانع پیش روی سرمایه گذاران و پیمانکاران ایرانی خبر داد و افزود: ما به دنبال احداث خط لوله گاز از ایران به جنوب و پایتخت عراق هستیم.
وی بر ضرورت لایروبی اروند رود و احیای کشتیرانی در این رودخانه تاکید کرد و گفت: دو کشور تصمیم گرفتند تا بقایای به جای مانده از جنگ ویرانگر میان دو کشور را از اروند رود پاکسازی کنند تا این رودخانه بار دیگر مورد استفاده قرار گیرد.
نخست وزیر عراق همچنین در زمینه ارایه تسهیلات به زوار ایرانی و تامین امنیت آن ها ‌گفت: ملت عراق مفتخر است که میزبان زائران اماکن متبرکه از ایران و سایر ملیت ها باشد و در این راستا تلاش کرده ایم با فعال کردن کنسولگری در نقاط مختلف و صدور روادید سفر میلیون ها زائر را تسهیل کنیم.
حیدر العبادی نخست وزیر عراق امروز (سه شنبه ) در سفری یک روزه وارد تهران شد و مورد استقبال رسمی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری قرار گرفت.

 

منبع : العالم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.