قطر به‌دنبال تجزیه عراق بود

معاون رئیس جمهور عراق ادعا کرد قطر در عمیق شدن اختلاف های فلسطینی نقش مهمی ایفا کرد و به دنبال تجزیه عراق بود.
قطر به‌دنبال تجزیه عراق بود

التزام – به نوشته پایگاه اینترنتی النشره لبنان، ایاد علاوی معاون رئیس جمهور عراق گفت باید برای جلوگیری از وخامت اوضاع منطقه در برابر همه تلاش ها برای به بازیچه گرفتن وحدت عربی و ایجاد شکاف در آن ایستاد و با راهی که قطر برای حمایت از گروه های افراطی در پیش گرفته است مقابله کرد.

علاوی در نشست خبری در قاهره گفت: قطر در درگیری میان گروه های فلسطینی دخالت کرد و در عمیق شدن اختلاف ها میان فلسطینی ها نقش داشت، این کشور همچنین به دنبال تجزیه عراق بود. معاون رئیس جمهور عراق افزود: دوحه ایده تجزیه عراق را به یک جامعه سنی و شیعه در سر داشت، ما کشوری می خواهیم که بر پایه اصول شهروندی و به دور از اختلاف های دینی یا قومی باشد.

وی اظهار داشت: مواضع مصر و عراق به ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم کاملا هماهنگ است. علاوی تاکید کرد: مصر در معادله عربی همچنان عنصر مهم باقی خواهد ماند و هیچ کشوری حتی آمریکا نمی تواند نقش مصر را ایفا کند.

معاون رئیس جمهور عراق بر لزوم احترام به تمامیت ارضی این کشور تاکید و تصریح کرد: موقعیت ما به گونه ای است که تنها کشوری هستیم که می تواند بر عمق عربی، ایران و ترکیه اشراف داشته باشد از اینرو باید همه به تمامیت ارضی عراق احترام بگذارند و در امور داخلی این کشور دخالت نکنند.

علاوی در سفر رسمی خود به مصر که سه روز طول کشید با عبد الفتاح السیسی رئیس جمهور مصر و احمد ابو الغیط دبیرکل اتحادیه عرب دیدار کرد.

 

منبع : العالم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.