از بشار اسد تا ملک سلمان؛ حکام عرب چه مدرکی دارند؟

در پایان سال تحصیلی، شاید جالب باشد بدانیم سیاستمدارانی که در کاخ‌ها زندگی می‌کنند، چه تحصیلاتی را کسب کرده‌اند؟
از بشار اسد تا ملک سلمان؛ حکام عرب چه مدرکی دارند؟

التزام – اکنون زمان گذراندن امتحانات است و بزودی دانشجویان سال آخر دانشگاه ها گواهینامه پایان تحصیلات عالی را دریافت می کنند. شاید جالب باشد بدانیم آنهایی که در کاخ ها زندگی می کنند و تعیین کننده سرنوشت مردم خاورمیانه هستند، چه تحصیلاتی را کسب کرده اند؟ کدامیک از شیوخ و رهبران کشورهای عربی در دانشگاه آکسفورد تحصیل کرده و چرا آکادمی نظامی سلطنتی بریتانیا اینقدر در بین آنها شهرت و محبوبیت دارد؟
شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر
در سال ۱۹۹۷ دیپلم دبیرستان شربورن (Sherborne School) بریتانیا را دریافت کرد و سپس از آکادمی نظامی سلطنتی در ساندهورست (Royal Military Academy Sandhurst) بریتانیا فارغ التصیل شد. وی علاوه بر زبان عربی به زبان های انگلیسی و فرانسوی به خوبی مسلط است.

شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، رییس دولت امارات متحده عربی
تحصیلات ابتدایی خود را مدرسه شهرالعین کسب کرد که شیخ زاید پدرش در این دومین شهر بزرگ امارت ابوظبی تاسیس کرده بود.

حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین
پادشاه بحرین پس از دوره ابتدایی، وارد دبیرستان لیس (Leys) در شهر کمبریج انگلیس شد. سپس در۱۹۶۷ وارد کالج نظامی شهر آلدرشات در شهرستان همپشر بریتانیا شده و ۱۶ فوریه ۱۹۶۸ تحصیلات را در آنجا با موفقیت به پایان رساند. او در ۱۹۷۱ تحصیلات نظامی را در آموزشگاه فرماندهی نظامی ارتش آمریکا در منطقه فورت ایونوورت ایالت کانزاس آمریکا آغاز کرد و در ۱۹۷۲ گواهینامه نظامی افتخاری آمریکا را دریافت کرد.

سلمان ابن عبدالعزیزآل سعود ، پادشاه عربستان سعودی
تحصیلات ابتدایی را در دبستان شاهزادگان در ریاض به پایان رساند که ملک عبدالعزیز ابن سعود آن را برای فرزندان خود در سال ۱۹۳۷ تاسیس کرده بود.

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه
تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دمشق انجام داد و سپس دانشجوی رشته پزشکی شد و در سال ۱۹۸۸ دیپلم پزشکی را دریافت کرد. سپس اسد به کار در بیمارستان نظامی شهر تشرین پرداخت و در سال ۱۹۹۲ برای ادامه تحصیل در رشته چشم پزشکی عازم بریتانیا شد. وی در سال ۱۹۹۴ به سوریه بازگشت.
اسد علاوه بر زبان عربی به زبان های انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی بطور کامل مسلط است. بشار اسد همچنین در سپاه پزشکی نظامی ارتش سوریه خدمت کرده و پس از چند سال خدمت در ارتش در سال ۱۹۹۹ درجه سرهنگی را دریافت نمود.

عبدالفتاح خلیل السیسی، رئیس جمهور مصر
در سال ۱۹۷۷ از اکادمی نظامی فارغ التحصیل شد و در نیروی زمینی خدمت می کرد.

صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت
در مدرسه مبارکیه تحصیل کرد. شیخ احمد الجابر الصباح، پدرش وی را برای تحصیل و کسب تجارب و مهارت های سیاسی به تعدادی از کشور های اروپایی و آسیایی اعزام کرد.

قابوس بن سعید آل سعید، سلطان عمان
تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در شهر صلاله انجام داد. پدرش در سپتامبر ۱۹۵۸ وی را به انگلیس اعزام کرد و در آنجا به تحصیلات خود در مدرسه سافولک (Suffolk) ادامه داد. در سال ۱۹۶۰ وارد آکادمی نظامی سلطنتی در ساندهورست شد و مدت دوسال علوم نظامی را در آنجا فرا گرفت. وی با درجه ستوانی از این آکادمی فارغ التحصیل شد. اندکی بعد به یکی از گردان های نظامی مستقر در آلمان پیوست و مدت شش ماه در آنجا خدمت کرد. سپس وی به بریتانیا بازگشت و در آنجا دوره آموزشی ویژه برای مطالعه سیستم خودگردانی محلی را طی کرد. قابوس در سال ۱۹۶۴ به کشورش بازگشت.

فواد معصوم، رئیس جمهور عراق
تا ۱۸ سالگی تحصیلات دینی خود را در شمال عراق انجام داد و سپس برای ادامه تحصیلات و دریافت درجه کارشناسی در دانشکده حقوق اسلامی دانشگاه الازهر به قاهره رفت. سپس درجات کارشناسی ارشد علوم اسلامی و دکترای فلسفه را دریافت کرد.

عبدالله بن حسین الهاشمی، پادشاه اردن
تحصیلات ابتدایی را در کالج اسلامی شهر امان کسب کرد و سپس در کالج سن ادموند انگلیس (St Edmund’s College) ، مدرسه ایگلبروک (Eaglebrook School) و آکادمی دیرفیلد (Deerfield Academy)آمریکا به تحصیلات خود ادامه داد. وی دوره دانش افزایی در کالج پمبروک در آکسفورد را طی کرده و در سال ۱۹۸۰ آن را به پایان رساند. سپس برای تحصیل وارد آکادمی نظامی سلطنتی در ساندهورست بریتانیا شده و اندکی بعد به سواره نظام سلطنتی این کشور پیوست. یک سال بعد درجه ستوان دومی را دریافت کرد. عبدالله دوم در سال ۱۹۸۷ دوره کارشناسی مدرسه دیپلماسی دانشگاه جورج تاون امریکا را به پایان رساند.

محمد ششم، پادشاه مراکش
پدرش وی را در سن چهار سالگی برای تحصیل به مدرسه واقع در کاخ سلطنتی در رباط فرستاد. وی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه “میدیا” و تحصیلات متوسط را در انستیتوی “مولوی” انجام داد. محمد ششم در ژوئن ۱۹۸۱ درجه کارشناسی را دریافت کرده و در دانشکده علوم حقوقی، اقتصادی و اجتماعی دانشگاه محمد پنجم در رباط به تحصیلاتش ادامه داد. در سال های ۱۹۸۷ و ۱۹۸۸ دو درجه کارشناسی دیگر در رشته های علوم سیاسی و حقوق عمومی دریافت کرد. در سالهای ۱۹۸۸ و ۱۹۸۹ دوره شش ماهه کارآموزی را در دفتر ژاک دلور، رئیس وقت کمیسیون اروپایی طی کرد. ۲۹ اکتبر سال ۱۹۹۳ با دفاع از رساله دکترای خود با موضوع “همکاری اتحادیه اروپا و مغرب عربی” از دانشگاه نیس سوفیا آنتی پولیس فرانسه فارغ التحصیل شد.

عمر حسن البشیر، رئیس جمهور سودان
در سال ۱۹۶۷ از آکادمی نظامی سودان فارغ التحصیل شد. در سال ۱۹۸۱ میلادی درجه کارشناسی علوم نظامی را در دانشگاه فرماندهی و مدیریت دریافت کرد. سپس در سال ۱۹۸۳ درجه کارشناسی ارشد علوم نظامی را در مالزی دریافت کرد و در سال ۱۹۸۷ به عضویت آکادمی علوم سودان در آمد.

عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهور الجزایر
پس از پایان تحصیلات متوسطه در سال ۱۹۵۶ در سن ۱۹ سالگی وارد صفوف ارتش آزادی بخش ملی الجزایر شد.

الباجی قاید السبسی، رئیس جمهور تونس
درجه کارشناسی ارشد در رشته حقوق را در سال ۱۹۴۸ در دانشگاه شهر دیژون فرانسه دریافت کرد. در سال ۱۹۴۹ برای ادامه تحصیل به پاریس رفت. در سال ۱۹۵۲ پس از پایان تحصیلات خود به تونس بازگشت.

محمود عباس، رهبر فلسطین
تحصیلات متوسطه و عالی خود را در سوریه انجام داد و سپس از دانشکده حقوق دانشگاه قاهره فارغ التحصیل شد. در سال ۱۹۸۲ تحصیلات عالی خود را در رشته علوم سیاسی در دانشگاه دوستی ملل روسیه به پایان رساند. در سال ۱۹۸۴ از رساله دکترای خود با موضوع “روابط مخفیانه آلمان نازی و جنبش صهیونیستی” دفاع کرد و چندی بعد این رساله تحت عنوان “روابط رهبران آلمان نازی و سران جنبش صهیونیستی” توسط بنگاه چاپ و نشر”دار ابن رشد” به چاپ رسید.

محمد ولد عبدالعزیز، رئیس جمهور موریتانی
توسط مقامات موریتانی برای تحصیلات نظامی به مراکش اعزام شد و در رشته افسر مکانیک از آکادمی نظامی شهر مکناس مراکش فارغ التحصیل گردید.

منبع : العالم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.