تهدید امیر قطر به کودتا توسط محافل نزدیک به عربستان

رئیس لابی عربستان سعودی در آمریکا در صفحه توییتر خود به همراه روزنامه الریاض در مطلبی امیر قطر را هم تلویحا به کودتا تهدید کردند.
تهدید امیر قطر به کودتا توسط محافل نزدیک به عربستان

التزام – «سلمان الانصاری» رئیس لابی عربستان سعودی در آمریکا در صفحه توییتر خود «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر را تلویحا به کودتا تهدید کرد.

وی در توییتر خود خطاب به «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر نوشت: درباره همراهی شما با حکومت افراطی! ایران و اهانت به خادم الحرمین(ملک سلمان پادشاه سعودی) اعلام می کنم که به یاد بیاور «محمد مرسی» (رئیس جمهور برکنار شده مصر) نیز همین کار را انجام داد و علاوه بر عزل از مقامش، زندانی هم شد.

همچنین در همین رابطه روزنامه سعودی «الریاض» نیز در شماره امروز خود در مطلبی با عنوان «۵ کودتا در ۴۶ سال… کودتای ششم بعید نیست» به بررسی مسئله کودتاها در قطر پرداخت و شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر را به برکناری تهدید کرد.

به گفته الریاض، خاندان آل ثانی حاکمان اصلی قطر و پسر عموهای تمیم با ارسال نامه‌ای به «سلمان بن عبدالعزیز» شاه عربستان از این مسئله عذرخواهی و از خاندان حاکم بر قطر اعلام برائت کرده است. این روزنامه نوشته که نامه مذکور بیانگر شکاف عمیقی در میان حکام قطر است و خانواده آل ثانی اعلام کرده‌اند که از سیاست‌های امیر قطر خسته شده‌اند و احتمال دارد که با ایجاد کودتایی جدید در حکومت قطر، حکومت به خانواده اصلی حاکم بازگردد.

به گزارش الریاض، کسی که تاریخ قطر را از زمان استقلال خود در دهه هفتاد سده گذشته دنبال کرده باشد، به خوبی از داستان کودتا و شکاف در حکومت این کشور آگاه است. داستان کودتا علیه خانواده احمد بن علی آل ثانی به خلیفه بن حمد پدر بزرگ تمیم باز میگردد؛ شخصی که در ۲۲ نوامبر ۱۹۷۲ کودتا کرد و از آن زمان تا کنون حکومت به خانواده احمد بن علی نرسیده است. خانواده بن علی در واقع این نامه را به بن سلمان فرستادند.

این در حالی است که الانصاری که از افراد نزدیک به خاندان حاکم سعودی محسوب می شود، چند ماه پیش آشکارا تشکیل ائتلاف بین عربستان و اسرائیل را خواستار شده بود.

خبرگزاری قطر چند روز گذشته سخنانی را به نقل از امیر قطر منتشر کرد که در آن از نقش ایران در منطقه و قدرت آن و نیز انتقاد از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس صحبت شده بود. در پی واکنش کشورهای عربی به این اظهارات، مقامات قطری اعلام کردند که سایت خبرگزاری رسمی قطر (قنا) هک شده است و سخنان مطرح شده واقعی نیست!

در واکنش به این اقدام ۲۰۰ شخصیت وابسته به آل الشیخ در عربستان با صدور بیانیه ای اینکه اصل و نسب شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر به محمد بن عبدالوهاب معروف به آل الشیخ بر می گردد را تکذیب کردند.

این بیانیه از سوی افراد بارزی مانند شیخ عبدالعزیز آل الشیخ مفتی عربستان، عبدالله آل الشیخ رئیس مجلس مشورتی و شیخ صالح آل الشیخ وزیر امور اسلامی امضا شده است.

 

منبع : جام جم آنلاین

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.