مسابقه اتومبیلرانی بدون انسان!

سالها بعد از رواج یافتن مسابقات شتر سواری با استفاده از ربات در کشورهای عربی، اکنون برای اولین‌بار خودروهای بدون راننده در مسابقات اتومبیل‌رانی حضور پیدا کردند.
مسابقه اتومبیلرانی بدون انسان!

التزام – هفته گذشته برای اولین‌بار خودرو بدون راننده  مسیر ۲۰۰ مایلی مسابقات اتومبیل‌رانی را طی کرد. هیچ‌چیز غیرعادی در آن وجود نداشت به‌ جز اینکه راننده پشت فرمان نبود! درواقع فرمان در خودرو وجود نداشت، اما این خودرو به سنسورها، رادارها و رایانه‌های پرقدرت مجهز شده بود.

شرکت روبوکار سازنده این خودرو اعلام کرد: این‌ یک نقطه عطف برای حضور خودروهای بدون راننده در مسابقات اتومبیل‌رانی است.  با این‌حال شرکت‌کنندگان در این مسابقه تا اندازه‌ای نا امید شده‌اند، به این دلیل که سرعت خودرو کمی طاقت‌فرسا است. اما در عوض حرکت آرام خودرو در نخستین آزمایش مانند حضور یک نوجوان در اولین کلاس درس است.

اگر این فناوری بدون راننده به واقعیت بپیوندد، تحول عظیمی رخ می‌دهد که امکان برگزاری مسابقات اتومبیل‌رانی بدون حضور راننده را فراهم می‌کند.

یادآور می شود درجریان مسابقات پرطرفدار شتر سواری در کشورهای عربی خلیج فارس ، با توجه به وزن بالای شترسواران ، صاحبان شترها به سرعت به این فکر افتادند که از سواران سبک تر، یعنی کودکان استفاده کنند. خیلی سریع کودکانی از کشورهای سودان، پاکستان و بنگلادش به کشورهای حاشیه خلیج فارس آمدند تا به عنوان شترسوار به رقابت بپردازند که این مساله حساسیت سازمان های  فعال دفاع از حقوق کودکان و یونیسف را برانگیخت و در نهایت اعلام شد که استفاده از کودکان در مسابقات شترسواری ممنوع است.

پس از آن مجدداً شترسواری با سواران بالغ و سنگین وزن رواج پیدا کرد اما سنگین بودن سواران سرعت شترها را گرفت و در نتیجه ورزش تقریباً محبوبیت خود را از دست داد. در حالی که به نظر می رسید دوران طلایی ورزش- تفریح «شتردوانی» به پایان رسیده ناگهان در سال‌های اخیر ربات‌ها جای انسان را گرفتند.

ربات‌های شترسوار را نخستین بار کمپانی روبات SA سوئیس برای مسابقات ساخت و بین سه تا پنج کیلوگرم وزن دارند و می توان با ارسال سیگنال از راه دور آنها را کنترل کرد.

این روبات ها می توانند با حرکت پا یا با چوبی که در دست دارند شتر را به سریع تر دویدن تحریک کنند و حتی برخی از آنها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می توانند با صدا شترها را تحریک کنند.

 

منبع : العالم

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.