تبلیغات باچهره روتوش شده/صف بندی های انتخاباتی شوراهای شهرخوزستان

حُسن انتخابات شورای شهر این است که رقابت بسیار فشرده و شدید است و هیچکس نمی تواند خود را از پیش برنده یا بازنده بداند به همین دلیل درصد بالایی از نامزدها با تمام توان و امیدواری در صحنه رقابت باقی می مانند و این امر باعث افزایش شور و نشاط در انتخابات شورای شهر شده است به گونه ای که نمی توان پیروزی یا شکست کسی یا طیفی را به صورت قطعی پیش بینی کرد.
تبلیغات باچهره روتوش شده/صف بندی های انتخاباتی شوراهای شهرخوزستان

التزام – همزمانی انتخابات شوراهای شهر و ریاست جمهوری باعث شده لیست های سیاسی بی شماری برای انتخابات شوراهای شهر در استان خوزستان از سوی گروه های مختلف منتشر شود که تاکنون هیچکدام نتوانسته اقبال چندانی را به خود جلب کند.

در شهر اهواز به عنوان مرکز استان خوزستان که قاعدتا انتظار می رود لیست های سیاسی چشمگیری دیده شود، این بار تعدد بالای لیست ها و ائتلاف ها رمقی برای عرض اندام لیست های سیاسی نگذاشته و آنها نتوانسته اند موج مناسبی برای تصاحب کرسی های شورای شهر اهواز ایجاد کنند.

اصولگرایان با یک لیست

اصولگرایان با لیست «شورای سالم، شهردار کارآمد و شهری آباد» و در برخی موارد با عنوان «ائتلاف تلاشگران صادق» پا در عرصه انتخابات شورای شهر اهواز گذاشته که وجود چند چهره شاخص که سابقه مدیرکلی، فرمانداری، نامزدی مجلس و عضویت در شورای شهر را دارند، باعث شده، لیست آنها غنی باشد ولی آنها نیز تاکنون موفق نشده اند موج مورد نظر را برای جلب آرای مردمی جلب کنند هر چند پیش بینی می شود چند نفر از این لیست در نهایت برای دوره آینده، برخی اتاق های ساختمان شورای شهر اهواز در منطقه امانیه را به تسخیر خود درآورند.

نکته جالب در میان لیست های سیاسی، انسجام اصولگرایان در رسیدن به لیست واحد در مقابل چند لیستی اصلاح طلبان است. اصولگرایان اهواز در حوزه های سنتی خود به خوبی کار کرده اند و به صورت چراغ خاموش پایه رای خود را افزایش داده اند ولی اصلاح طلبان در هیاهوی شبکه های اجتماعی هنوز به لیستی واحد نرسیده اند.

در این دوره از انتخابات شورای شهر، لیست های صنفی هم وارد انتخابات شده است، لیست بانوان، فعالان محیط زیست و… هم وارد عرصه شده اند که همانند انتخابات دوره های قبل امید چندانی به عرض اندام این لیست ها وجود ندارد ولی این ائتلاف ها می تواند پایه رای برخی افراد که در لیست های دیگر حضور دارند یا به صورت شخصی جایگاه مردمی دارند را افزایش دهد.

اکنون مقرهای انتخاباتی با لیست های قومی با جمعیت بالایی مواجه است که ائتلاف های سیاسی در خوشبینانه ترین حالت نصف این جمعیت را به خود ندیده اند به همین دلیل باید به این لیست ها، درصد بالایی از کرسی های شورای شهر آینده اهواز را اختصاص داد.

چهره ها با عکس های روتوش شده

حضور تک چهره ها را هیچگاه در انتخابات شورای شهر اهواز و سایر شهرهای خوزستان نباید فراموش کرد به گونه ای که در دو انتخابات اخیر اهواز همیشه پای حداقل یک تک چهره روتوش شده به شورای شهر باز شده است ولی این بار دوز استفاده از چهره های رتوش شده و فتوشاپی به شدت بالا رفته است و ظاهرا خیلی ها به این امتیاز برای تصاحب کرسی شورای شهر اهواز دلخوش کرده اند.

هر چند این بار نوعی واکنش اعتراضی به استفاده از تصاویر نامتعارف از سوی برخی نامزدهای شورای شهر در بین مردم ایجاد شده و حتی برخی علما نیز اعتراضاتی در این بین داشته اند ولی حضور حداقل یکی از این نامزدها در شورای شهر اهواز و سایر شهرهای استان خوزستان دور از تصور نیست . ولی مردم استان خوزستان فراموش نکنند حدود ۸۰ درصد از چنین افرادی که با استفاده از این تبلیغات رنگ و روغنی، به شورا راه یافته اند، صرفا صندلی شورا را اشغال کرده اند و کارایی لازم را در رسیدگی به مطالبات مردمی و توسعه شهر نداشته اند.

یکی از مواردی که در انتخابات این دوره شوراهای شهر استان خوزستان به چشم می آید حضور برخی افراد مسئله دار، سابقه دار و نه چندان خوشنام در عرصه رقابت ها است که عبور آنها از کانال تائید صلاحیت ها، تعجب همگان را در پی داشته است.

این امر مسئله ای است که باعث می شود سلامت شوراهای شهر که در خوزستان همیشه با چالش مواجه بوده و تاکنون دو شورای شهر در خوزستان رنگ انحلال را به خود دیده، به خطر بیفتد به همین دلیل به نظر می رسد برخی قوانین انتخابات شورای شهر باید اصلاح شود تا برخی افراد با لابی و فشار نتوانند خود را به عرصه انتخابات وارد کنند.

تعداد بالای نامزدهای شورای شهر هم مشکلات فراوانی برای شهرهای خوزستان ایجاد کرده است به گونه ای که حجم بالای تبلغات نامزدها در خوزستان، چهره شهرهای این استان را به لحاظ بصری به شدت مخدوش کرده است در حالیکه واقعا نیازی به این همه نامزد وجود ندارد. در برخی شهرهای کوچک استان حجم بالای تبلیغات به گونه ای است که وجود داربست های فلزی هر آن ممکن است مشکلی برای شهروندان رقم بزند.

 

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.