Warning: apache_get_modules() has been disabled for security reasons in /home3/eltezamn/public_html/wp-content/plugins/hide-my-wp/classes/Tools.php on line 628

Warning: apache_get_modules() has been disabled for security reasons in /home3/eltezamn/public_html/wp-content/plugins/hide-my-wp/classes/Tools.php on line 628
نخستین موزه راه آهن در خوزستان راه اندازی می شود

نخستین موزه راه آهن در خوزستان راه اندازی می شود

این نشست با حضور عضو هیئت مدیره راه آهن جمهوری اسلامی ایران، نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی، مدیرکل راه آهن زاگرس، فرماندار اندیمشک، مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان در محل اداره کل راه آهن زاگرس شهرستان اندیمشک برگزار شد.
نخستین موزه راه آهن در خوزستان راه اندازی می شود

التزام – در نشست مشترک شامگاه چهارشنبه عضو هیئت مدیره راه آهن جمهوری اسلامی ایران و مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، تفاهم نامه همکاری امضا شد که راه اندازی نخستین موزه راه آهن خوزستان مهمترین موضوع آن بود.

خسرو نشان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان در این نشست مشترک بیان کرد: راه آهن، نقش محوری در شکل گیری اندیمشک در دوره معاصر داشته است از این رو محوری ترین موضوع تفاهم نامه، موزه راه آهن است که همزمان با سالگرد ۹۰ سالگی راه آهن راه اندازی می شود.

وی با اشاره به جایگاه ارزنده خوزستان به لحاظ میراث فرهنگی در کشور و جهان گفت: مجموع گنجینه های خوزستان، چه آنچه که به دست آمده و چه آنچه در دل زمین نهفته است، به لحاظ تنوع، گستردگی و ارزش تاریخی – فرهنگی کم نظیر است و استان از این بابت جایگاه نخست کشور را دارد و این نکته ای است که شاید کمتر به آن توجه شده است.

وی افزود: ۱۵ هزار هکتار محوطه تاریخی و بیش از ۹۴۵ بنا و محوطه ثبت ملی شده، نشان از گستردگی میراث فرهنگی در این استان است و ارزشمندی آن به این است که سه اثر ثبت جهانی از طرف یونسکو داریم که برخی بالغ بر ۶۰۰ هکتار مساحت دارد.

نشان با اشاره به یافته های ارزشمند در چند سال اخیر  گفت: در چند سال گذشته چند کاوش ارزشمند به لحاظ یافته های علمی در خوزستان در حال انجام است که شامل منطقه شمی شهرستان ایذه، چغاسفلی زیدون بهبهان، هفت تپه شوش و شهر تاریخی جندی شاپور است که هرکدام عمدتا بالای چند قرن و بلکه چند هزاره آثار و یافته های میراث فرهنگی را برای ما نمایان می سازد.

وی با بیان اینکه قابلیت های گردشگری خوزستان به لحاظ تنوع و گستردگی کم نظیر است، اظهار کرد: خوزستان با داشتن ۶ رودخانه پرآب جاری از جاذبه های گردشگری طبیعی فراوانی برخوردار است.  و شعار گردشگری امسال نیز بر موضوع گردشگری آبی تاکید می کند.

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان تصریح کرد: تنوع منابع اقتصادی در خوزستان همچون نفت، گاز،  فولاد و پتروشیمی یکی از دلایلی است که سبب شده به توسعه گردشگری در خوزستان توجه چندانی نشود.

نشان با اشاره به برنامه های ستاد اجرایی خدمات سفر خوزستان بیان کرد: برنامه ای منسجم با عنوان نوروزگاه امسال در همه شهرهای استان برگزار شد که با توجه به قابلیت های هر شهر برنامه های آیینی و فرهنگی آن شهر به نمایش درآمد و در این بین شهرستان اندیمشک در نوروز امسال نمونه بود.

سعید رسولی، عضو هیئت مدیره راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه، ایستگاه های راه آهن مشمول قانون توسعه گردشگری می شوند و باید تبدیل به محلی فرهنگی تفریحی برای خدمت رسانی به مردم شوند. به همین دلیل تفاهم نامه ای مشترک میان راه آهن و اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان امضا شد که مهمترین موضوع آن احداث موزه راه آهن در اندیمشک است.

وی بیان کرد: سال آینده این موزه یکی از اهداف اصلی بازدید از شهرستان اندیمشک خواهد شد.

رسولی با اشاره به عملکرد راه آهن جمهوری اسلامی ایران در سال گذشته گفت: سال ۹۵ در حالی به پایان رسید که رکورد حمل بار با حجم ۴۰.۴ میلیون تن زده شد. همچنین در حوزه جابجایی مسافر از ۲۵ اسفند تا شامگاه روز گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار مسافر جابجا شدند که انتظار می رود این آمار امشب به حدود یک میلیون و ۲۹۰ هزار نفر هم برسد. این رشد چهار درصدی حمل مسافر در حالی است که ۳۵۰ واگن مسافربری فرسوده از رده خارج شد.

وی با اشاره به افزایش ۱۰ درصدی ضریب اشتغال افزود: نظارت جدی تری امسال در دستور کار قرار گرفت که منجر به ارتقا کیفیت شد و باید به سمتی رفت که ایستگاه های راه آهن منجر به هویت بخشی شهر شوند.

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.