Warning: apache_get_modules() has been disabled for security reasons in /home3/eltezamn/public_html/wp-content/plugins/hide-my-wp/classes/Tools.php on line 628

Warning: apache_get_modules() has been disabled for security reasons in /home3/eltezamn/public_html/wp-content/plugins/hide-my-wp/classes/Tools.php on line 628
راه دستیابی به نظم اجتماعی، از مسیر قانون می‌گذرد

راه دستیابی به نظم اجتماعی، از مسیر قانون می‌گذرد

یادداشت معاون اجتماعی ناجا؛معاون اجتماعی ناجا در یادداشتی به مناسبت فرار سیدن سال نو تاکید کرد: راه دستیابی به نظم اجتماعی در جوامع کنونی از مسیر قانون می‌گذرد.
راه دستیابی به نظم اجتماعی، از مسیر قانون می‌گذرد

التزام – سردار سعید منتظرالمهدی در یادداشت خود با عنوان «آرامش و نشاط بهاری با قانونمندی و نظم اجتماعی»، آورده است:

در میان شمار انبوه واژگان فاخر در زبان و ادب فارسی ، شاید کمتر بتوان واژه ای را نشان کرد که هم از حیث بار معنایی و هم از حیث ژرفای تاثیر عاطفی، همسنگ و همتراز واژه دلنشین و وجد آمیز و طربناک بهار باشد ، با کند و کاوی حتی نه چندان ژرف در معدودی از انبوه آثار خلق شده و به زیور طبع، آراسته شده می توان فرخنای معنایی این مفهوم بی مانند را به عیان، پیش دیدگان خویش یافت و بر این ادعا، مکرر در مکرر صحه گذاشت.

هر آنگاه که هر یک از ما برای اندک لحظاتی نام بهار را به ذهن و ضمیر هشیار خود فرا خوانیم، بلادرنگ آنچنان مستانه در هیجان دلپذیر و شور انگیز حاصل از آن غوطه می شویم که نتوان وصفش را بر زبان راند.

این غنای معنایی و عاطفی ریشه در چندین و چند عامل ریز و درشت دارد، یکی از آن عوامل ، همسویی در نو شدن و مقلب گشتن طبیعت و طینت است، یعنی درست همسو و همزمان با زایش دلپذیر و خوش یمن طبیعت و محیط پیرامون، درون و جسم و جان ما نیز به لطف خالق آن و این دستخوش تولدی نو می شود و گامی بلند از بودن به سوی شدن فرا سو می نهد، بی هیچ تردیدی وقوع این زایش و شدن در بهار آنچنان مسرت بخش و خواستنی است که نام و یاد بهار، هر زنده دلی را از فرش به عرش می رساند، به درستی گفته اند و گفته ایم، سالی که نکوست از بهارش پیداست، چرا که چگونگی آغاز، اثری انکار ناپذیر بر چگونگی استمرار دارد و این دو، در بطن و متن خود چگونگی فرجام را نیز به همراه دارند و چگونگی پایان را برای ما ورق می زنند، حال که چنین است بیایید تا از هم اینک عزم خود را جزم نماییم و همت بلند خویش را به کار بندیم تا با آغازی نیکو ، استمراری زیبا را برنامه ریزی کنیم و مصمم تر از همیشه به سوی پایانی دلنشین گام های استوار برداریم ، اما چگونه ؟ ما نشستیم و اندیشه کردیم و پاسخ خود را در قالب یک شعار کوتاه از منظر پلیس تقدیمتان نمودیم ، آرامش و نشاط بهاری ، با قانومندی و نظم اجتماعی.

انسان از زمانی که دریافت برای برآوردن نیازهایش، قادر به تنها زیستن نیست، به سراغ مفهومی رفت تا بتواند امورات اجتماع خویش را به بهترین شکل پیش ببرد ، از خلال چنین احتیاجی، مفهوم نظم در جامعه زاده شد، نظم، پایه ای است برای حیات اجتماعی مسالمت آمیز که بدون وجود آن سامان جوامع بشری در هم می پیچد و هرج و مرج جای آراستگی را می گیرد، روان شناسان و جامعه شناسان نیز بر اهمیت نظم در زندگی بشری تاکید کرده اند و احتیاج به نظم و ترتیب را جزء احتیاجات اساسی بشری قلمداد کرده اند.

در آرایه های دینی و مذهبی و تاکیدات نبی مکرم اسلام و امامان هم هماره توصیه به نظم در امور شده است و نظم، هم ردیف ارزش های والای اسلامی مانند تقوا قرارگرفته است و راز و رمز کامیابی انسان های بزرگ و راه غلبه بر سختی ها و یافتن کاستی ها می باشد.

نظم اجتماعی همان عنصری است که دستیابی به سعادت اجتماعی را ممکن می سازد اما نباید از یاد برد که راه دستیابی به نظم اجتماعی در جوامع کنونی از مسیر قانون می گذرد، قانون نیز چونان درختی سر سبز است که شکوفه های نظم از آن می رویند، قانون همان تعهد همگانی است که سبب می شود نا امنی، ناشی از پیش بینی ناپذیر بودن روابط اجتماعی به حداقل کاهش یابد و ماجراجویی و ناامنی، جای خود را به ثبات و آرامش بدهند.

از این منظر، امنیت ودیعه ای در دستان تمامی اعضای اجتماع است که باید به درستی آن را به دیگر افراد جامعه منتقل نمایند تا امکان دستیابی به امنیت پایدار برای جامعه فراهم شود چرا که دستیابی به سعادت اجتماعی، بیش از هر چیز، حاصل پایبندی به میثاقی اجتماعی به نام قانون است.

بدون وجود نظم و قانون، هیچ جامعه ای رنگ آرامش و امنیت و نشاط را نخواهد دید و سعادت همگانی به سرابی دور از دست بدل خواهد شد.

بهار، دعوت طبیعت است به نشاط و آرامش انسانی، آرامشی که با نظم اجتماعی ممکن و با قانون مداری پایدارمی شود. بیایید یک بار دیگر به دعوت بهار، پاسخ مثبت گفته و با پایبندی به قانون و تمکین از نظم اجتماعی،سالی سرشار از شیرینی را برای خود و دیگر هموطنان به ارمغان آوریم .

چه اینکه ، عدم پایبندی به قانون تحت هر عنوان و با هر انگیزه ای سال جدید را به کام همگان تلخ می سازد، امید آنکه سال جدید، سالی باشد که نشاط و آرامش بهاری با قانونمندی و نظم اجتماعی مهمان همیشگی ایرانیان باشد و در پرتو الطاف بی کران الهی این نشاط و دوستی و صمیمیت و امنیت هماره پایدار بماند.

 

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.