Warning: apache_get_modules() has been disabled for security reasons in /home3/eltezamn/public_html/wp-content/plugins/hide-my-wp/classes/Tools.php on line 628

Warning: apache_get_modules() has been disabled for security reasons in /home3/eltezamn/public_html/wp-content/plugins/hide-my-wp/classes/Tools.php on line 628
چاقی زمینه ساز سنگ کلیه است

چاقی زمینه ساز سنگ کلیه است

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: چاقی زمینه ساز بیماریهای کلیوی از جمله سنگ کلیه است که لازم است از کودکی آموزش دهیم که چاق نشوند.
چاقی زمینه ساز سنگ کلیه است

التزام – شهرام طاهری ظهر دوشنبه، در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه اظهار داشت: ۹۵ درصد بیماران کلیوی در کشور در مراحل ابتدایی این بیماری قرار دارند و در صورت درمان ساده و کنترل سلامت می‌توان از رسیدن به مراحل نهایی بیماری و نارسایی کلیه جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: آموزش، تغییر سبک زندگی، بهبود تغذیه و ورزش از نارسایی کلیه و رسیدن به مرحله دیالیز در بیماران کلیوی جلوگیری می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تاکید بر ضرورت ارائه آموزش های لازم به کودکان برای جلوگیری از چاق شدن آنها گفت: چاقی یکی از عوامل بیماری های کلیوی از جمله سنگ کلیه است.

وی در خصوص برخی از صحبت‌ها پیرامون خاصیت افزایش امکان تولید سنگ کلیه از آشامیدن آب اصفهان، ادامه داد: این موضوع به لحاظ علمی پذیرفته نیست.

طاهری اظهار کرد: از طریق آموزش‌های مختلف و متفاوت می‌توان آمار مبتلایان به بیماری‌های کلیه را کاهش داد.

وی با بیان اینکه کاهش وزن در پیشگیری از ابتلا به بیمارهای کلیه مؤثر است، افزود: بیماری کلیه یک بیماری خاموش است که بدون سر و صدا کار خود را آغاز می‌کند به گونه‌ای که فرد مبتلا زمانی متوجه می‌شود که کارکرد کلیه‌های او به ۱۵ درصد رسیده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه آگاه سازی جامعه نسبت به علائم اول بیماری و نشانه‌های آن بسیار ضروری است، تصریح کرد: این امر در کاهش دادن ریزفاکتورهای ابتلا به بیماری‌های کلیوی بسیار نقش مهمی را ایفا می‌کند.

وی تأکید کرد: بیماران روماتولوژی و بیماری‌های مزمن جزو گروه‌های پرخطر هستند که به صورت دوره‌ای و ماهیانه باید میزان قند و چربی و فشار خون آن‌ها مورد غربالگری قرار گیرد.

طاهری تأکید کرد: همیشه از طرف جامعه پزشکی به عموم گوشزد می‌شود که با قندخون و فشارخون مرتب هر چند مدت یکبار مورد غربالگری و آزمایش قرار گیرند اما هنوز مردم به این موضوع اهمیتی نمی‌دهند که نیاز به آموزش و فعالیت‌های گسترده‌ای در این زمینه داریم.

وی بیان کرد: در حال حاضر ۹ درصد جامعه جهانی به بیماری‌های کلیه مبتلا هستند که نسبت به آمار بیماری‌های کلیه احساس خطر نمی‌کنیم، اما این بیماری‌ها در ملت‌ها پیشرفته روز افزونی داشته‌اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه بیماران دیالیزی یا پیوند کلیه همانند کوه یخ هستند که بیماری‌شان بیرون زده است، اضافه کرد: بیشتر بیماران مبتلا به بیماری‌های کلیوی افرادی هستند که در زمان اول از ابتلا به بیماری از ابتلای خودآگاه نیستند.

وی با تأکید بر اینکه آب اصفهان سنگ‌ساز نیست، گفت: کمبود کلسیم و منیزیم میزان امکان تشکیل سنگ در کلیه را افزایش می‌دهند که کلسیم و منیزیم در آب اصفهان وجود دارد.

 

منبع : مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2020 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.