ممانعت از ورود مهاجران و آغاز نبرد تازه مردم آمریکا با ترامپ

حکم جمعه شب رئیس جمهوری آمریکا برای جلوگیری از مهاجران سوری و منع روادید برای شهروندان7 کشور علاوه بر واکنش های گسترده جهانی موجی از اعتراض و تظاهرات های گسترده در این کشور را به راه انداخت و سر آغاز نبرد تازه ای میان مردم و ترامپ شده است.
ممانعت از ورود مهاجران و آغاز نبرد تازه مردم آمریکا با ترامپ

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در بعد از ظهر روز جمعه حکمی را که از ۴ روز قبل صدورآن را وعده داده بود و به موجب آن علاوه بر جلوگیری از ورود پناهندگان سوری، صدور روادید برای شهروندان کشورهای سوریه ، عراق ، سومالی ، سودان ، لیبی ، ایران و عراق را بطور موقت ممنوع اعلام کرد.
صدور این حکم قبل از خشک شدن مرکب آن موج گسترده ای از اعتراض و انتقاد در داخل و خارج آمریکا را بر انگیخت.
دولت عراق که یکی از تکیه گاه های آمریکا برای مقابله با داعش در منطقه بوده و هست ساعاتی بعد از صدور این حکم نسبت به آن واکنش نشان داد و چنین رویکردی را صد راه همکاری های میان آمریکا و عراق توصیف کرد.
ژان مارک آیرو وزیر خارجه دولت فرانسه نیز از جمله مقام های سیاسی جهان بود که به چنین حکمی واکنش نشان داد و در صفحه توویتر خود نوشت: پذیرش پناهندگان یک وظیفه همبستگی است، تروریسم ملیت نمی شناسد و استثنا قائل شدن یک پاسخ درست نیست.
مسئولین دولت آلمان نیز چنین رویکردی از سوی ترامپ را مایه نگرانی های گسترده دانستند وبه آن واکنش نشان دادند.
شماری از فرماندار های آمریکایی نیز با پیوستن به مخالفان این فرمان را تبعیض مذهبی از سوی رییس جمهور آمریکا دانستند و تصمیم به اقامه دعوا علیه ترامپ و حکم اش گرفتند.
اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا که یک سازمان غیر انتفاعی دفاع از حقوق بشر در این کشور است، کمپین گسترده ای را برای ایستادگی در مقابل اجرای این حکم آغاز کرد که نتیجه آن صدور حکمی از سوی یک دادگاه فدرال درمنطقه بروکلین نیویورک مبنی بر جلوگیری از اخراج کسانی که روز شنبه با روادید معتبر وارد آمریکا شده بودند، شد و بعنوان پیروزی بزرگی از سوی جامعه مدنی آمریکا در مقابل چنین رویکردی انعکاس پیدا کرد.
گروه های مذهبی، سیاستمداران آمریکایی بویژه دمکرات ها، نهادهای مدنی و مدافعان حقوق بشر آمریکایی در سراسر این کشور خشم و نفرت خود را نسبت به چنین قانونی ابراز و تاکید کردند که تا لغو و جلوگیری کامل از آن، از فعالیت باز نخواهند ایستاد.
همزمان با انتشار این خبر شمار زیادی از آمریکایی های معترض با تجمع در فرودگاه های مختلف کشور از جمه نیویورک، شیکاگو، دالاس ، دنور، لوس آنجلس ، سان فرانسیسکو، سیاتل، بوستن و برخی دیگراز فرودگاه ها خشم و اعتراض خود نسبت به این فرمان و حمایت خود از پناهجویان و مهاجران درکشورشان را ابراز داشتند.
بیل دبلازیو شهر دار دمکرات شهر نیویورک بلافاصه این حکم را ننگ آور و تیشه ای به ریشه همه ارزش های کشورش خواند و تهدید کرد که حاضر به تن در دادن به چنین قانون ‘شرم آور’ی نخواهد بود.
وی شب گذشته در پی موفقیت دادگاه این شهر در جلوگیری از خروج مسافران از خاک آمریکا درصفحه توییتر خود نوشت:جلوگیری از حکم ویژه ریاست جمهوری، امشب پیروزی ارزش های آمریکا است اما نبرد ما تازه شروع شده است.
این اعتراضات هنوز خللی در تصمیم رییس جمهور جدید آمریکا ایجاد نکرده و در دفاع از تصمیم خود به خبرنگاران گفته است که از نظر او این تصمیم جلوگیری از ورود مسلمانان به آمریکا محسوب نمی شود و از هم اکنون اثرات مثبت خود را در فرودگاه ها و سایر نقاط کشور نشان داده است.
بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت امنیت ملی آمریکا تا نخستین ساعات روز یکشنبه به وقت محلی این قانون بر سرنوشت ۳۷۵ نفر از مسافرانی که قصد سفر به آمریکا را داشتند، تاثیر گذاشته و بر همین اساس خطوط مسافرتی هوایی قبل از پرواز از سوار شدن ۱۷۳ نفر از آن ها به هواپیما ها در کشورهای مختلف جلوگیری کرده اند.

 

منبع : ایرنا

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.