سم رنگی

التزام - آیا از خودمان پرسیده ایم که چرا ظروف پلاستیکی اینقدر "ارزان"هستند؟ آیا می دانید بعد از امحای زباله ها توسط شرکت جمع آوری ضایعات، اشیای پلاستیکی چه می شوند؟ آیا اطلاعه داشتید که ایران در حال حاضر یکی از ۱۰ کشور اول دنیا در زمینه استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی است ؟
سم رنگی

محمد امین صلبوخی کارشناس مهندسی شیمی – عدم تجزیه این ظروف در طبیعت که بعد از ۲۰۰ تا ۵۰۰ سال مجددا وارد آب یا خاک شده و دوباره به سیکل مواد غذایی برگشته و اثرات منفی بر سلامت مواد غذایی می گذارد. بنابراین تولید و استفاده از این ظروف هم برای سلامتی انسان و هم برای سلامت محیط زیست مضرات جبران ناپذیری دارد.
شاید در شهر خود دیده باشید که ظروف پلاستیکی با قیمت بسیار پایین بفروش میرسد و از کیفیت بالایی برخورد دار نیستند و اغلب رنگ های کدر و مات دارند و صرف رسیدن به سود اقتصادی به قیمت نادیده گرفتن سلامت انسان و حیوانات و همچنین مضراتی که در آینده ما را تهدید می کند تولید می شوند.
ظروف پلاستیکی اغلب از ترکیب منابع نفتی مانند پلی استایرن، پلی اتلین، پلی پروپلین و… تولید می شوند و دلیل عدم مرغوبیت و ناخالصی های به کار رفته شده در ترکیبات اولیه این ظروف، استفاده ی مستمر از آن ها بوده و در دراز مدت سبب بروز بیماری صعب العلاج سرطان نیز می شود.

بهتر است از هر ظرف پلاستیکی برای مصارف غذایی استفاده نکنید. بازیافت پلاستیک و تبدیل آن به گلدان و کیسه زباله و وسایلی از این قبیل کاری درست و در جهت صرفه جویی اقتصادی است. حال در یکی از کشورهای اروپایی قانونی وضع شده که مغازه دار حق دادن کیف دستی پلاستیک به مشتریان خود ندارد.
یکی از مسئولان اداره کل استاندارد در این خصوص می گوید: ظروف پلاستیک جزو اقلامی است که شامل درجه استاندارد اجباری نمی شوند، اما از آنجا که این ظروف هیچ نشان، تاریخ و شماره تولیدی ندارند قطعا ظروفی بی کیفیت و مضر هستند و توزیع آن در سطح شهر جرم تلقی می شود.
حال برای تست مرغوبیت یکی از ظروف پلاستیک را سوزانده و بوی آن را استشمام کنید و متوجه بوی آن می شوید بهتر است این آزمایش را با در نظر گرفتن نکات ایمنی انجام شود

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.