به بهانه برگزاری جشن «تولد درختی» در اهواز؛

اهمیت کاشت درخت مثمر از زبان شهروندان خوزستانی+تصاویر

التزام – به بهانه هفته هوای پاک و برگزاری جشن «تولد درختی» نرگس شریعتی، دختر 11 ساله استاندار خوزستان و کاشت چندین اصله نهال درخت مثمر و میوه دار، نظر برخی از شهروندان اهوازی از جمله فعالان محیط زیست را در این خصوص جویا شدیم که باهم می خوانیم. با ما همراه باشید:
اهمیت کاشت درخت مثمر از زبان شهروندان خوزستانی+تصاویر

 

 

 

تولد درختی انگیزه نگهداری از درختان را افزایش می دهد

* نرگس شریعتی / فرزند استاندار خوزستان

خوشحالم که برای تولدم جشن «تولد درختی» گرفتم و دوستامو دعوت کردم تا درخت بکارند. چنین جشن هایی باعث میشه بیشتر به اهمیت وجود درخت فکر کنیم و کسی که درختی به نامش کاشته میشه انگیزه مضاعفی برای نگهداری از درختان شهر خود پیدا می کنه. درختها برای ما اکسیژن تولید می کنند و دی اکسید کربن را از بین می برند و در چرخه تولید غذا بسیار موثرند لذا سعی همه ما این باشه که درختکاری را گسترش بدیم.

 

درخت های سایه دار فیلتری برای ریه های شهروندان اهوازی

* زیبا صالح پور / عضو شورای اسلامی کلانشهر اهواز

یک برنامه از سری مراسمات تولد درختی برگزار شد که نتیجه آن کاشت چندین اصل درخت بود و در اصل زمینه پاک شدن هوای آلوده اهواز و هم کاشت درختان مثمر، درخت های سایه دار به نوعی فیلتری را برای ریه های شهروندان اهوازی ایجاد کرده که کار بسیار پسندیده ای است و درود می فرستم به چنین اندیشه های سبز و پاک و سلیمی که در پشت این حرکت زیبا بود.

 

 

به سپاه توصیه می کنم برای شهدای مدافع حرم درخت بکارد

* ناصر چوپان / هنرمند و فعال فرهنگی

بسم الله الرحمن الرحیم. در فرهنگ ما ارزش های فراوانی هست که هم در فرهنگ دینی ما و هم در فرهنگ ملی ما بسیار مورد تاکید قرار گرفته و بسیار مورد احترام هست. یکی از آنها درختکاری است که هم در دین مبین ما مورد تاکید قرار گرفته و هم در فرهنگ گذشتگان ما.

ماجرای آن پیرمردی که درخت گردو می کاشت در کتابهای دوران کودکی مان خواندیم و به نسل های آینده می سپاریم:

دیگران کاشتند و ما خوردیم  ما بکاریم تا دگران بخورند

در فرهنگ دینی ما، پیامبر اکرم اسلام، حدیث بسیار تکان دهنده ای دارند. ایشان فرموده اند: «اگر در دستتان نهالی باشد و فرمان برپایی قیامت رسید، شما به کاشت نهال ادامه دهید!» حادثه ای بالاتر از قیامت وجود ندارد ولی پیامبر بزرگوارمان با علم ذاتی خود به ما نشان می دهد که کاشت درخت تا چه اندازه مهم است.

آخرین لحظات، ما به آرامش نیاز داریم و کاشت درخت یعنی آرامش. امیدوارم این فرهنگ نهادینه شود و از آقای استاندار تشکر می کنم که در جهت تکریم فرهنگ درختکاری عملا حضور پیدا کرده اند و این باید سرمشق بسیاری از مدیران ما باشد.

برای امواتمان درخت بکاریم. به سپاه توصیه می کنم برای شهدا درخت بکارند برای شهدای مدافع حرم درخت بکارند. هیچ چیز مثل درخت انسان را ماندگار نمی کند و انسان های آینده را امیدوار. همه در امر تنفس و هوای پاک شریک باشیم.

 

 

به انگیزه بهبودی محیط زیست آمده ایم

* دکتر فتحی / همسر استاندار خوزستان

با انگیزه حفاظت از محیط زیست و بهبودی فضای محیط زیست مان به اینجا آمده ایم و سعی کردیم با برگزاری «تولد درختی» گامی برداریم در جهت آموزش به کودکان تا در این امر ویژه و مهم در کنار بزرگترها باشند. به امید اینکه زمین پاک و هوای پاک داشته باشیم.

 

 

هر مدرسه باید یک نهالستان باشد

* فرزانه قنواتی / مسئول روابط عمومی سازمان دانش آموزی

درخت و درختکاری بویژه در استان خوزستان از اهمیت بالایی برخوردار است. ما تصمیم گرفتیم که اگر شده همه استان را به درخت تبدیل کنیم چرا که کاشت نهال و وجود درخت می تواند از خیزش ریزگردها که یکی از معضلات بزرگ مردم است جلوگیری کند. این فرهنگ سازی باید از بچه ها شروع شود و تصمیم ما بر این است که این روند را از مدارس بخصوص مدارس ابتدایی آغاز کنیم و این فرهنگ با شعار «هر مدرسه باید یک نهالستان باشد» کلید بخورد و بعد از مدتی شاهد رشد باورنکردنی کاشت درخت خواهیم شد و بی شک برای نسل آینده فواید بی نظیری خواهد داشت.

 

 

فرزندانمان حق دارند در پارک ها درخت میوه دار ببینند

* حسن ناصر / درختکار و فعال محیط زیست

سند عشق به امضا شدنش می ارزد. اتفاقی که چندین سالی است خوزستان درد آنرا میزبانی می کند، مراسم «تولد درختی» است برای نشان دادن اهمیت درختکاری و آن هم از گونه درختهای ثمردار است. چرا درختان ثمردار می کاریم؟ برای مقاوم سازی زمین استان خوزستان کاشت درخت سفارش شده و این کار دارد با کاشت درخت ثمردار و میوه دار اتفاق می افتد. ما از همه هم استانی های عزیز می خواهیم که در برنامه درختکاری خود از نهال های ثمردار استفاده کنند قطعا با این کار زمین های خوزستان مقاوم سازی می شوند و حق فرزندان ماست که در پارک ها و فضاهای سبز و معابر شهری، میوه ببینند چرا که ما خوزستانیها از هیچ نقطه از نقاط کشور کمتر نیستیم و امیدواریم با نهادینه کردن کاشت درختان ثمر دار بتوانیم این اتفاق قشنگ را رقم بزنیم آن هم با همت مردم عزیز خوزستانی…

 

 

تولد درختی بهانه ای برای داشتن آینده ای سبز و محیطی پاک

* حسن حمادی / فعال اجتماعی و محیط زیست

کسی که درختی بکارد خداوند نیز برای او در بهشت درختی می کارد. «حضرت پیامبر ص»
همانگونه که اطلاع دارید اهواز یکى از آلوده ترین شهرهاى جهان مى باشد و متاسفانه بیمارى هاى سرطانى در این شهر چندین برابر شیوع پیدا کرده است . نداشتن هواى پاک و محیط زیست سالم مى تواند مهمترین عامل در شیوع این بیمارى ست ! طبق نظریه پزشکان ٧٠ درصد بیماریهاى سرطانى بدلیل آلودگى هواست .
ما جامعه ى درختکاران و فعالان محیط زیست بر آن شدیم که براى اینکه محیط زیستى سالم و عارى از سرطان داشته باشیم ، درخت بکاریم … به هر بهانه اى درخت میکاریم و آن هم درختان مثمر …
تولدهاى درختى را برای داشتن آینده سبز و محیطى پاک برای فرزندانمان بهانه کرده ایم
آری این یک انتخاب نیست ، یک هدف است. هدفی که زخم زمین را درمان می کند، هدفی که او(زمین) را آرام می کند …

 

نبود درخت مشکلات تنفسی را تشدید می کند

* عباس زرگانی / شاعر

مشکلات تنفسی و خیلی از بیماری هایی که گریبانگیر مردم خوزستان بویژه اهوازیها شده، از نبود درخت ناشی می شود. حالا حالاها باید درخت بکاریم تا کمبود آنها را در زندگی امروزمان جبران کنیم. توصیه می کنم کاشت درخت به عنوان جزئی از برنامه های زندگیمان تبدیل شود.

اهدای نهال درختهای مثمر زمینه ساز فرهنگ کاشت درخت است

* پروا آقاخانی / خبرنگار و ورسانه ای

سابقا وقتی مهمانی از شهرهای دیگر می آمد و به مزه شور و بد آب شرب اهواز اعتراض میکرد، ما این تفاوت در مزه و بو را متوجه نمیشدیم و غالبا در جهت میهمان نوازی آب معدنی برای مهمان تهیه می کردیم. در سالهای بعد شوری و بد مزگی آب آشامیدنی اهواز به درجه ای رسید که برای شهروندان اهوازی نیز محسوس و غیر قابل تحمل شد.در سالیان اخیر که علاوه بر دستگاه های تصفیه آب خانگی، پدیده ریرگرد نیز مهمان دائمی ما شده، اهمیت توجه و توسعه فضای سبز و درختکاری بیشتر به چشم می آید. خصوصا در منطقه گرم و خشک خوزستان.
درختان از خشکسالی جلوگیری کرده و سدی در برابر گرد و غبار هستند. ریشه های آنان آب را در خاک نگه می دارد و به بیابان زدایی کمک فراوان و موثر می کند.
ترویج فرهنگ درختکاری از طریق اهدای نهال های سازگار با شرایط اقلیمی خوزستان «نه مانند کونوکارپوس»، حمایت از فعالیت های زیست محیطی و حفظ و نگه داری فضای سبز از جمله راهکارهای موثر در ارتقا سرانه فضای سبز استان است.

 

 

 

زنده باد درخت!

* شهریار آین نژاد / مجری صدا و سیمای استان خوزستان

آنگاه که تیشه به ریشه اش زدند !
کاغذ زیر دستم در خود پیچید
و بی صدا فریاد زد :
زنده باد درخت !
اقدام شایسته ی دوستداران محیط زیست اززاویه ی نگاه نوازشگر مردم ستودنیست

مطالب پیشنهادی :

4 نظر در “اهمیت کاشت درخت مثمر از زبان شهروندان خوزستانی+تصاویر”

  ناشناس
  | |
  ۲۰ اسفند, ۱۳۹۵, ۱۱:۵۴
  0
  0

  عکسهای گرفته شده در برگزاری هیت روستایی د ر حمید یه نیست

  eltzam
  | |
  ۲۰ اسفند, ۱۳۹۵, ۱۳:۱۳
  0
  0

  سلام .. در حال بارگزاری هستند .. امشب بر روی خروجی سایت خواهند بود

  گیاه و درخت بیثمر خارجی مساوی مرگ خفگی و مرگ گرسنگی
  | |
  ۳ فروردین, ۱۳۹۶, ۲۳:۰۶
  0
  0

  این اقدام خوب مردم اهواز را به فال نیک می گیریم و یقین داریم با همت مردم خوب و خونگرم خوزستان نه تنها ریزگردی باقی نخواهد ماند بلکه خوزستان سرسبز و آباد و میوه هایش بر درختانش آویزان وبا اقتصادی شکوفا نه تنها برای مردم ممان نواز و خوبش دلپذیر که از داخل و خارج کشور گردشگر خواهد آمد و مهمان مردم این خطه خواهند شد

  فرشید غلامی
  | |
  ۱۰ مرداد, ۱۳۹۶, ۱۶:۵۵
  0
  0

  سلام و عرض ادب زضمن قدردانی از زحمات شما در کاشت درختان مثمر میخواستم در صورت امکان بفرمایید چطور میشه در مشهد چنین کاری انجام داد ایا نیاز به اخذ مجوز از استانداری است با تقدیم احترام

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.