از سوی اداره کل استاندارد خوزستان؛

۲۷۲۶ لیتر روغن تفاله زیتون در خوزستان توقیف شد

مدیرکل استاندارد استان خوزستان گفت: در ۹ ماه نخست امسال، دو هزار و ۷۲۶ لیتر روغن تفاله زیتون به علت غیرقابل مصرف بودن در این استان توقیف شده است.
۲۷۲۶ لیتر روغن تفاله زیتون در خوزستان توقیف شد

به گزارش التزام به نقل از اداره کل استاندارد خوزستان، رضا دهدشتی زاده اظهار کرد: روغن زیتون به شکل فرا بکر، بکر و تصفیه شده برای مصارف خوراکی عرضه می‌شود اما یک نوع روغن زیتون که اخیراً در بازار مشاهده و با برندهای مختلف از قبیل سانسا (Sansa) یا اروخ (Oruj) از کشورهای اسپانیا، ایتالیا و یونان به صورت قاچاق وارد کشور شده است و در بازار به فروش می رسد، روغن استخراج شده از تفاله زیتون تحت عنوان پومیس (pomace) است که ‏برای مصارف خوراکی با ۱۰ درصد زیر قیمت روغن‌های دیگر به فروش می‌رسد.

دهدشتی زاده افزود: این نوع روغن، یکی از بدترین انواع روغن‌ها در فرآیند تهیه روغن زیتون بوده و طرز تهیه آن نیز به این صورت است که باقیمانده حاصل از تفاله زیتون که هنوز دارای مقداری روغن است را با هگزان فراوان و حرارت زیاد استخراج می‌کنند و تحت عنوان روغن حاصل از تفاله زیتون یا پومیس (pomace) به فروش می‌رسانند که باید صرفا مصرف صنعتی داشته باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه وزارت بهداشت هیچگونه مجوزی برای واردات این نوع روغن برای مصارف خوراکی صادر نکرده است، روغن های موجود در بازار قاچاق و غیر مجاز هستند و عرضه، خرید، فروش و انبار این محصول تحت هر نامی ممنوع است و بازرسان سازمان ملی استاندارد ایران مشغول جمع‌آوری این فرآورده غیرمجاز از سطح بازار هستند.

مدیرکل استاندارد استان خوزستان گفت: بازرسان اداره کل استاندارد استان خوزستان در ۹ ماهه ابتدای امسال اقدام به توقیف یک هزار و ۹۹۳ بطری معادل دو هزار و  ۷۲۶ لیتر  روغن تفاله زیتون کرده اند.

دهدشتی زاده با بیان اینکه از نظر ضوابط سازمان ملی استاندارد این روغن غیرقابل مصرف خوراکی است و از مبادی غیرمجاز وارد کشور می‌شود، افزود: مصرف‌کنندگان باید نسبت به مضرات استفاده از این فرآورده آگاه باشند و در هر بسته‌بندی که به یکی از نام های مذکور برخوردند از خرید آن اجتناب کنند و موضوع را به سامانه ۱۵۱۷ اطلاع دهند.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.