دبیر نظام صنفی کشاورزی ماهشهر خبر داد

تأمین آب روستاهای حدید، بسیتین و گمبزون ماهشهر

دبیر نظام صنفی کشاورزی ماهشهر از تأمین آب سه روستای حدید، بسیتین و گمبزون ماهشهر خبر داد.
تأمین آب روستاهای حدید، بسیتین و گمبزون ماهشهر

التزام – سید حسین موسوی با اشاره به مشکل کمبود آب در روستاهای این شهرستان اظهار کرد: در شهرستان بندر ماهشهر تنها سه روستای حدید، بسیتین و گمبزون دارای شبکه آبیاری و زهکشی بوده و فقط این سه روستا مشمول طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری هستند.

وی افزود: تأمین آب اراضی این روستا که حدود ۳ هزار هکتار را شامل می‌شود از سد تنظیمی شهدای رامشیر صورت می‌گیرد و این سه روستا در انتهای شبکه آبیاری و زهکشی قرار گرفته‌اند.

دبیر نظام صنفی کشاورزی شهرستان ماهشهر در ادامه با اشاره به مشکل جدی کمبود آب اراضی این سه روستا، خاطرنشان کرد: امسال پس از گذشت چند سال کشاورزان روستاهای مذکور که در شمول طرح قرار داشتند و کشتی صورت نمی‌گرفت، اقدام به کشت کردند که متأسفانه به دلیل کاهش شدید دبی شبکه آبیاری دچار مشکل شدند.

موسوی ادامه داد: متأسفانه مشکل کمبود آب به میزانی است که حتی آبیاری اولیه در اکثر نقاط اراضی این روستاها صورت نگرفته است.

این مسؤول در بخش دیگری از صحبت‌های خود مدیریت نادرست شبکه آبیاری و زهکشی را از دلایل اصلی بروز مشکلات جدی برای کشاورزان عنوان کرد و گفت: انتظار می‌رود سازمان آب و برق به عنوان متولی شبکه آبیاری و زهکشی نظارت بیشتری بر شبکه آبیاری اعمال کند که آب به انتهای شبکه برسد و آب این سه روستا تأمین شود.

وی اضافه کرد: برداشت غیرمجاز آب از شبکه آبیاری در برخی نقاط از دیگر مشکلات جدی کشاورزان است که متأسفانه در برخی نقاط آبیاری خارج از نوبت، همزمان با سایر موارد قانونی آبیاری مشاهده شده است.

موسوی ادامه داد: ضرورت سازمان آب و برق به عنوان متولی این امر موضوع را مورد بررسی دقیق قرار دهد و با نظارت مناسب از بروز این قبیل تخلفات که مشکلات زیادی را به دنبال دارد، ممانعت کند.

رئیس خانه کشاورز شهرستان ماهشهر به حضور معترضانه برخی کشاورزان ماهشهری در محل فرمانداری اشاره کرد و افزود: خوشبختانه فرماندار شهرستان ماهشهر در ساعت اولیه حضور کشاورزان برای رسیدگی به مطالبات آنها اقدام به انجام مذاکرات لازم با مدیر شبکه آبیاری و زهکشی زهره و جراحی کردند.

وی ادامه داد: پیرو پیگیری‌های انجام شده، مقرر شد طی ۲۴ ساعت آینده با افزایش دبی آب و نظارت سازمان آب و برق، آب سه روستای ماهشهر تأمین شود.

دبیر نظام صنفی کشاورزی ماهشهر با تأکید بر اهمیت و ضرورت موضوع رفع بی‌آبی اراضی کشاورزی ماهشهر، خاطرنشان کرد: انتظار می‌رود سازمان آب و برق برای جلوگیری از خسارت بیشتر به کشاورزان، به قول‌ها و تعهدات خود نسبت به تأمین آب مورد نیاز کشاورزان را که اکثرا در مرحله آبیاری اولیه هستند عمل کند.

موسوی در پایان اظهار کرد: ضرورت دارد نظارت بیشتری در نقاط بالادست شبکه آبیاری و زهکشی صورت گیرد که آب به موقع به مناطق پایین‌دست شبکه آبیاری و زهکشی برسد که دیگر شاهد مشکلات این چنینی برای کشاورزان نباشیم.

 

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.