با یک نمایشگاه به دنیا می آییم و تا نمایشگاه بعدی می میریم!

التزام - نقاشی از هنرهایی است که در بین کودکان و بزرگسالان علاقمندان خاص و پر و پا قرصی دارد. گاها یک تابلوی نقاشی یک تنه صدها مقاله و کتاب را حریف می‌شود و پیامی را به وضح به مخاطب می‌رساند که ده‌ها سخنرانی و خطابه از رساندن آن عاجز می‌مانند. بله نقاشی هنر زیبایی‌ها، آزادیخواهی، مناعت طبع و ظرافت روح است پای صحبت صمیمی سرور محمودی نقاش و مدرس هنر نشستیم تا دقایقی چند در باب زیبایی‌های سحرانگیز نقاشی با وی همکلام شویم. برای مخاطبین التزام و علاقمندان به هنر کمی از خودتان بگویید؟ سرور محمودی هستم. متولد ماهشهر. مهرماه 1360 .13 سال هست که متاهلم و یک پسر حدودا سه ساله دارم. در نوجوانی هنرستان آمنه بودم و فارغ التحصیل کاردانی از دانشکده سراسری پردیس هستم. لیسانسم رو از سوره شیراز گرفتم و فوق لیسانسم رو از دانشکده هنر و معماری تهران مرکز. در تمام مراحل تحصیلم رشته نقاشی خوندم. 11 سال سابقه تدریس در آموزش عالی و نه سال سابقه در آموزش و پرورش دارم. و در ضمن کارمند رسمی آموزش و پرورش هستم.
با یک نمایشگاه به دنیا می آییم و تا نمایشگاه بعدی می میریم!

التزام – نقاشی از هنرهایی است که در بین کودکان و بزرگسالان علاقمندان خاص و پر و پا قرصی دارد. گاها یک تابلوی نقاشی یک تنه صدها مقاله و کتاب را حریف می‌شود و پیامی را به وضح به مخاطب می‌رساند که ده‌ها سخنرانی و خطابه از رساندن آن عاجز می‌مانند.

بله نقاشی هنر زیبایی‌ها، آزادیخواهی، مناعت طبع و ظرافت روح است پای صحبت صمیمی سرور محمودی نقاش و مدرس هنر نشستیم تا دقایقی چند در باب زیبایی‌های سحرانگیز نقاشی با وی همکلام شویم.

برای مخاطبین التزام و علاقمندان به هنر کمی از خودتان بگویید؟
سرور محمودی هستم. متولد ماهشهر. مهرماه ۱۳۶۰ .۱۳ سال هست که متاهلم و یک پسر حدودا سه ساله دارم. در نوجوانی هنرستان آمنه بودم و فارغ التحصیل کاردانی از دانشکده سراسری پردیس هستم. لیسانسم رو از سوره شیراز گرفتم و فوق لیسانسم رو از دانشکده هنر و معماری تهران مرکز. در تمام مراحل تحصیلم رشته نقاشی خوندم. ۱۱ سال سابقه تدریس در آموزش عالی و نه سال سابقه در آموزش و پرورش دارم. و در ضمن کارمند رسمی آموزش و پرورش هستم.

از چه زمان و چگونه به نقاشی علاقمند شده اید؟
مادرم نقاش تجربی هستن. البته هیچ وقت بصورت حرفه ای کار نکردن. ولی برای ایجاد علاقه در من همین کافی بود.

نقاشی چه احساسی به شما می دهد و در نقاشی به دنبال چه چیزی هستید؟
در نقاشی به دنبال راهی برای بیان درونیاتم هستم و بیشتر از آن رابطه های زیبای بین فرمها و رنگها.
از آثار همه نقاشان جهان لذت میبرم و شیفته نگارگری ایران تا قبل از قرن دوازدهم ه.ق هستم.

در چه سبک هنری کار می کنید و سردمداران این سبک چه کسانی هستند؟
بدنبال سبک خاصی نیستم ولی به نظر دیگران کارهای من به اکسپرسیونیسم شباهت دارد.

میزان فهم مردم از هنر بویژه نقاشی چه اندازه است؟
میزان فهم مردم اطرافم از نقاشی آنقدر است که همه فکر میکنند نقاشی را می‌شناسند و همه در آن صاحب نظرند اما وقتی به خانه آنها بروی یا اثری از تابلو نقاشی نیست یا یک کپی بی ارزش را به دیوار خانه هایشان زدند!! زیرا مطالعه ای وجود ندارد چه در زمینه نقاشی و چه در زمینه های دیگر… البته مقصر رسانه ها هم هستند که بخوبی آگاهی نمیدهند و مردم را با حداقل ها آشنا نمیکنند.

بیشترین موضوعی که دوست دارید در نقاشی های خود برجسته کنید کدامند؟
در نقاشی طبیعت همیشه برای من دنیای پیچیده و زیبایی بوده. هیچ وقت از آن دلزده نشده ام و نمی شوم. در طراحی هم به فیگوراتیو علاقمندم.

در موضوع واگذاری موزه هنرهای معاصر به بخش خصوصی اعتراضات شدیدی از سوی هنرمندان صورت گرفت دلیل این اعتراضات را چه می دانید؟
دیده نشدن هنرمندان به عنوان خانواده و بدنه هنری این شهر! بی احترامی به کسانی که همیشه در هر شرایطی به یاری مسؤلان آمده بودند. هنرمندان یک شبه با یک تغییر خیلی بزرگ و بدون برنامه ریزی غافلگیر شدند!! البته این ماجرا جزییات زیادی دارد که در این مطلب نمی گنجد.

میزان حمایت مسئولین استانی از هنر و هنرمند چه اندازه است؟
در حدی که با یک جشنواره یا نمایشگاه به دنیا بیاییم و تا جشنواره و نمایشگاه بعدی بمیریم!!
شأن یک هنرمند خیلی بیشتر از اینهاست.

جایگاه نقاش و نقاشی خوزستان در کشور و جهان کجاست؟
در حال حاضر هنرمندان بزرگی در کشور و حتا درجهان داریم که اصالتا خوزستانی هستند ولی تا وقتی دراین استان بودند کسی آنها را نشناخت. متاسفانه همان مشکل قدیمی تمرکز محوری باعث شده هنرمندان ما تمایل به پایتخت نشینی داشته باشند.

تا کنون در چند جشنواره فردی یا جمعی مشارکت داشته اید؟
در نمایشگاه های گروهی زیادی شرکت داشته ام. تعداد آنها بیش از بیست مورد است و یک نمایشگاه انفرادی در شیراز. در کل کار گروهی را ترجیح میدهم.

آیا تا کنون به جوایزی در نقاشی دست یافته اید؟
در زمینه نقاشی جایزه ای نگرفتم. ولی در رشته حجم (مجسمه سازی) مقام سوم استانی را دارم.

دوستان شما می گویند که شما حوصله، ثبات فکری و شخصیتی بالایی دارید و با انرژی بالا همیشه آماده ی اجرای ایده های نو هنرمندان هستید، منشا این همه انرژی چیست؟
آنها لطف دارند. منشا این به اصطلاح انرژی علاقه ام به هنر و همراهی با هنرمندان است. آرزویم این است دنیا را یک قدم از چیزی که هست بهتر کنم و برای آن تمام تلاشم را میکنم.

شنیده ایم شما نقاشی آلات موسیقی را در دفترنقاشی برای فرزند دوساله خود رسم می کنید و وی صدای آنها را تشخیص و ادا می کند، این همه علاقه از کجا سرچشمه می گیرد؟
پسرم در خانواده ای به دنیا آمده که پدرش در وقتهای بیکاری تار و سه تار میزند, یک عمویش نوازنده تار بسیار خوبیست وعموی دیگرش نویسنده است. یک دایی اش عکاس تجربی و دایی دیگرش نوازنده حرفه ای ویولن ست و مادرش نقاش! طبیعیست که او هم به هنر علاقمند باشد. من هم چیزی را از او دریغ نمیکنم. قرار نیست الزاما هنرمند بشود اما باید روحیه پاک و سالمی داشته باشد. هنر به او این امکان را میدهد که پاک باشد.

همگان می گویند که شما هیچگاه احساسی کسی را قضاوت نمی کنید که این یک خصیصه اخلاقی ویژه است، اصولا قضاوت افراد را چگونه ارزیابی می کنید؟
انها لطف دارند ای کاش اینچنین باشد. قضاوت کردن را اصلا دوست ندارم. به قول یکی از اساتیدم; همه چیز را همه گان دانند.  هیج کدام از ما همه جزییات را درباره اشخاص نمیدانیم که بخواهیم آنها را داوری کنیم.

از تشکیل گروه ساعت ۷ بگویید و در صورت امکان اعضای آن را معرفی نمایید
گروه ساعت هفت در آبان ماه سال ۸۸ برای نخستین بار شکل گرفت. یک جمع خودمانی هنری در موزه هنرهای معاصر اهواز. چند سالی بود فارغ تحصیل شده بودم و خلا اینچونین فضایی را بسیار حس میکردم. با دوستانم صحبت کردم و جمع کوچکی تشکیل شد. اولین نمایشگاه گروه در همان سال برگزار شد که نمایشگاه نقاشی بود. (گالری اشراق). دو سال بعد یعنی در سال ۹۰ فعالیتهای گروه متوقف شد. به دلایل مختلف که مهمترین آنها ادامه تحصیل من بود. بعد از سه سال توقف، مجددا فعالیت گروه را در سال ۹۳ آغاز کردیم. دوباره عضو گیری شد و اینبار بصورت عمومی برای اعضا فراخوان زدیم. گروه بزرگتر از قبل شد و تقریبا همه جزو دوستان و همکاران بودند. گروه ساعت هفت فعلی شامل مدرسین دانشگاه و دبیران آموزش و پرورش و جمعی از هنرمندان فعال و بنام اهواز میباشد. بیشتر اعضای گروه بانوان هستند که این مسئله دلیل خاصی ندارد. شاید دلیل اصلی آن دوستی من با آنهاست. اعضای گروه از رشته های هنری متنوعی هستند; نقاشی گرافیک عکاسی طراحی لباس پژوهش هنر و معماری و هنرهای تجسمی جلسات این گروه که در واقع با حمایت معنوی موزه هنرهای معاصر اهواز بوجود آمده بود و هردو هفته یکبار در آن محل تشکیل میشد بعد از واگذاری موزه به بخش خصوصی از حالت عمومی درآمد. هدف از جمع شدن این گروه هنرمند و هنردوست در یک جمله تصحیح و ترویج فرهنگ تجسمی سالم در شهر اهواز بوده و هست. برنامه های گروه شامل نشستهای تخصصی با موضوعات تجسمی و نقد و بررسی و دعوت از هنرمندان بومی و غیر بومی و گاهی پخش فیلمهای هنری کوتاه است. این گروه بصورت مستقل از هر نهاد و ارگانی در واقع به شکل (ان جی او) یا سَمن فعالیت میکند. اعضای گروه همگی ساکن اهواز هستند. و هم اکنون تعداد اعضای گروه بالای سی نفر است که البته در نمایشگاه دستان زمین ۱۶ تن از این تعداد شرکت داشتند. شرکت در نمایشگاه دل بخواهی و کاملا آزاد بوده است.

از چه زمان و چگونه به تدریس روی آوردید و مهمترین نکته ای که دوست دارید به هنرجویان خود منتقل کنید کدام است؟
من شخصا تدریس را دوست دارم و همیشه شیفته معلمها و استادهایم بوده ام. و همچنین عاشق رشته خودم هستم. این علاقه و شور باعث شده که کلاسهایم هیچ وقت برای هنرجویانم خسته کننده نباشد. (در واقع هدفم این بوده انشالا که موفق بوده باشم). چیزی که دوست دارم به آنها منتقل کنم همین علاقه است. چیزی که من را در اوج خستگی دلگرم نگه میدارد.

اگر قرار باشد از چند دوست هنری و غیرهنری خود نام ببرید آن افراد کدامند؟
دوستان زیادی دارم اگر قرار باشد نام ببرم ممکن است کسی ازقلم بیافتد و باعث دلخوری شود.

به هنرمندان جوان چه توصیه ای دارید؟
فکر میکنم هنوز به سنی نرسیده ام که بخواهم برای دیگران نسخه ای بپیچم و توصیه ای کنم. هنوز خودم جزو همان هنرمندان جوان هستم! تنها چیزی که میخواهم بگویم به کسانی هست که تازه در این راه پا گذاشته اند. اگر به رشته خود علاقه دارید دلسرد نشوید و تا میتوانید تمرین کنید و کتاب بخوانید. شب بیداریها و زحمتهایی که میکشید به زودی نتیجه میدهد. ولی اگر علاقه ای به هنر ندارید سریع تغییر رشته بدهید.

حرف ناگفته؟
در پایان از همه کسانی که در شکل گیری زندگی من تا امروز نقش داشته اند سپاس گزاری میکنم; از مادر و پدر عزیزم برای حمایتهای بی دریغشان از دو برادر بزرگتر و دو خواهر کوچکترم بخاطر تشویقهایشان از همسر مهربان و صبورم برای اینکه به من اعتماد دارد و همیشه در کنارم حضور دارد از معلمها و اساتید خوبی که تا بحال داشتم به ویژه سرکار خانم سهام سجیراتی و جناب آقای علی امیری از دانشجویان و دانش آموزانم که وادارم میکنند مطالعه کنم و هر روز برایشان حرف تازه ای داشته باشم و از دوستان خوبم که به من اعتماد دارند زیرا گروه ساعت هفت تنها بر پایه اعتماد و صداقت اداره میشود و ابدا بحث بالا دست و زیر دست ندارد! همه ما در کنار هم هستیم و این است که به ما نیرو میدهد. با سپاس

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.