کمتر شدن تعصبات فرهنگی باعث حضور پررنگ تر دختران شادگانی در عرصه هنر شده است

التزام – پای صحبت صمیمی، بی پرده و صریح خانم عاطفه رهنما، بازیگر، گریمور و نقاش شادگانی نشستیم و در خصوص هنر خود و شهرستان گفتگو کردیم. با ما همراه باشید: لطفا برای طرفداران خود و مخاطبان التزام کمی از خودتان بگویید؟عاطفه راهنما هستم. در تاریخ 24 تیرماه 1377 در شهر فرهنگ و هنر، شادگان به دنیا آمدم. فرزند دو برادر دارم و نفر دوم و تک دختر خانواده هستم. در خانواده ای فرهنگی بزرگ شده ام. پدر من معلم است و مادر بنده یک پرستار زحمتکش و مهربان.با مشاوره خانواده، رشته تجربی را انتخاب کردم و اکنون مدرک تحصیلی دیپلم تجربی را دارم. در دبستان ابتدایی یکتا، مدرسه راهنمایی حکمت و دبیرستان های پروین اعتصامی و نور الهدی درس خوانده ام.
کمتر شدن تعصبات فرهنگی باعث حضور پررنگ تر دختران شادگانی در عرصه هنر شده است

التزام – پای صحبت صمیمی، بی پرده و صریح خانم عاطفه رهنما، بازیگر، گریمور و نقاش شادگانی نشستیم و در خصوص هنر خود و شهرستان گفتگو کردیم. با ما همراه باشید:

لطفا برای طرفداران خود و مخاطبان التزام کمی از خودتان بگویید؟
عاطفه راهنما هستم. در تاریخ ۲۴ تیرماه ۱۳۷۷ در شهر فرهنگ و هنر، شادگان به دنیا آمدم. فرزند دو برادر دارم و نفر دوم و تک دختر خانواده هستم. در خانواده ای فرهنگی بزرگ شده ام. پدر من معلم است و مادر بنده یک پرستار زحمتکش و مهربان.
با مشاوره خانواده، رشته تجربی را انتخاب کردم و اکنون مدرک تحصیلی دیپلم تجربی را دارم. در دبستان ابتدایی یکتا، مدرسه راهنمایی حکمت و دبیرستان های پروین اعتصامی و نور الهدی درس خوانده ام.

چه کسانی در عرصه بازیگری به شما کمک کردند؟ نقش خانواده در تکمیل شخصیت هنری ره نما چه اندازه بوده و هنرمندانی که مشوق شما بودند کدامند؟
در عرصه بازیگری حامی اصلی خانواده ام بویژه مادرم بودند البته پدرم پا به پا همراهم بود و هست. همچنین دست بوس استادان گرانقدرم هستم اساتیدی همچون استاد کمدی حاج مسعود آلبوجنام و استاد نور و صدا جناب آقای عباس جمیلیان و همچنین استاد مجری گری محمد حبیبی.

اولین حضورتان بر روی صحنه، در جُنگ شادی محمد حبیبی بود از حال و هوای آن روز برایمان بگویید؟
سال ۹۲-۹۱ بود که تازه از مشهد برگشته بودم. آن زمان در سالن بودم که آقای محمد حبیبی از من پرسید تا کنون سابقه بازی داشتی؟ گفتم: نه هیچوقت. یک لحظه مکثی کرد و گفت: «اشکالی نداره برو بازی کن ببینم چه میکنی». البته قبلش نقش را برام برام توضیح داده بود. من هم توکل کردم و رفتم روی صحنه، چون آدم جسور و با جرأتی هستم خوب توانستم از عهده ی نقش بر بیایم. وقتی پایین آمدم دیدم خانم مایلی استاد نقاشی ام دارد برایم دست می زند و گفت که «آقای حبیبی از بازی تو خوشش آمده و دوست دارد هر شب بیای و اجرا کنی». حال و هوای فوق العاده خوبی بود و فراموش نکردنی.

چه اندازه مطالعه هنری و مرتبط با کار خود دارید؟
میشه گفت شصت درصد مطالعه هنری دارم و از آنجایی که کنکور هنر داشتم لذا کتابهای مختلفی مطالعه کرده ام .

تا چه حد کار گریم را به صورت حرفه ای دنبال می کنید؟
من به آرایش و آرایشگری فوق العاده علاقه دارم و مدرک رسمی آرایشگی را نیز در سال ۹۱ اخذ کردم. درسال ۹۳  بصورت کاملا اتفاقی در سایت عکس، از کار گریمورهای حرفه ای آمریکایی دیدن کردم و از انجایی که سابقه آرایشگری داشتم راحت توانستم متوجه بشوم حیله گریم از چه قراره. از آن زمان کار گریم را شروع کردم و میشه گفت تا حدودی حرفه ای شدم.

دوست دارید گریمور باشید یا بازیگر و اولویت اصلی تان کدام است؟
اولویت اصلی ام بازیگری است. البته گریم را هم خیلی دوست دارم ولی از بازیگری بیشتر لذت میبرم.

بازیگری جلوی دوربین رو در فیلم همسایه ها به کارگردانی مهدی طرفی تجربه کردید.از ان بخش از مقطع هنری صحبت کنید
بله من در فیلم «همسایه ها» نقش ایفا کردم. البته من در آن فیلم در ۳ نقش متفاوت ظاهر شدم، ابتدا نقش عروس و لحظه خواستگاری، سپس نقش فامیل داماد در مراسم عروسی و در نهایت نقش یک مسافر با قایق که از رودخانه بین ایران و عراق می گذشت که صحنه را در هور شادگان یا همان حدبه فیلم برداری نمودیم.

تجربه چهره پردازی(گریم) شما در تئاتر و سینما کدامند؟
در پنج اثر این تجربه را داشتم. اولین اثر نمایش «بیبان الریح» به کارگردانی علی ثانی، دومین اثر نمایش «فی ظلام الظل» به کارگردانی جاسم حروبی، سومین اثر در فیلم «همسایه ها» به کارگردانی مهدی طرفی، چهارمین تجربه ام در فیلمی به کارگردانی آقای طاها از اهواز که حضور ذهن ندارم اسم فیلم چی بود و پنجمین تجربه در نمایش «صوت العداله» به کارگردانی رستمی زاده بوده است.

سقف آرزوهای رهنما؟
سقف آروزی من تحصیل در رشته بازیگری یا کارگردانی و تدریس هنرمندان خانم و آقای شهرم و کمک به پیشرفت بیشتر و بهتر می باشد.

با توجه به سن و سالی که دارید چگونه مسئول بخش بانوان دفتر هنرهای نمایشی شهرستان شده اید؟ آیا این موضوع به محدودیت حضور خانمها در این بخش برمیگردد یا تجربه و برتری شما باعث این انتصاب گردیده است؟
ما محدودیت خاصی برای وجود بانوان نداریم خوشبختانه بیشتر از ده بازیگر خانم هستند که فعالیت دارند، بنده بنابر تجربه های متفاوت، متعدد و کسب مقام و تقدیر نامه حقانیتم ثابت شده و اگر ریا نشود می توان گفت که در بین خانمها دارم فعلا بهترین بازی رو دارم.

حضور بانوان در تئاتر شادگان را چطور می بینید و در مدت مسئولیت خودت چند بازیگر خانم را جذب نمودید؟
خانم ها حضور چشم گیری دارند و خوشبختانه تعصب ها خیلی کمتر شده است و بازیگرای مستعدی شدن .بنده سرور محسنی و خانم حسنایی رو راهی ارشاد کردم و الان نیز در کیسه دارم به محض موافقط خانواده شون شاهد هنرنمایی آنها میشیم.

آخرین کاری که در آن حضور داشتید؟
آخرین نمایشنامه ای که در آن ایفای نقش کردم، طناطله ۲ به کارگردانی جاسم حروبی و نویسندگی مشترک سید فاخر موسوی و حاج مسعود آلبوجنام بود ولی در میان پرده های مختلفی بعد از بازی کرده ام.

چقدر به اخلاق حرفه ای در بازیگری معتقد هستید؟ و تاثیر اخلاق بر هنر را چگونه می بینید؟
اعتقاد بسیار قوی دارم که یک بازیگر خوب باید اصول اخلاقی را رعایت کند و می باید با آدمای عادی متفاوت تر باشد. اخلاق و هنر رابطه مستقیمی دارند و هرچقدر بازیگر با اخلاقتر باشد محبوب تر خواهد بود.

تجربه بازی در جشنواره عربی سوسنگرد با نمایش «فی ضلام الظل» به صورت مهمان نه در بخش مسابقه را داشتید. در این خصوص توضیحاتی بدهید؟
بله اردیبهشت ماه امسال بود که به انجا رفتم و اجرا کردم، سید امیر موسوی آنجا بودند نظر لطف داشتند که آینده درخشانی داری و ما حامی شما هستیم.

نقاشی را تا سطح حرفه ای فرا گرفته اید در واقع  نقاشی نخستین هنر شما بوده . از نقاشی بهم برای مخاطبین و طرفدارانتان گویید ؟
من از سال ۸۹ نقاشی رو به صورت حرفه ای دنبال کردم و در کلاس های استاد مشکات مایلی تلمذ کردم. درحال حاضر ایشون اصفهان هستند و در آنجا به تدریس مشغول هستند. نقاشی مونس من هست. من از نقاشی توانستم به اینجا برسم. شش تابلو کشیده ام و امیدوارم وقت کنم که بیشتر بکشم.

به عنوان یک دختر در شهرستانی فعالیت هنری انجام می دهید که حضو خانمها بسیار محدود و چالشی است، چگونه با فضای فرهنگی شهر کنار آمده اید و چه عواملی در موفقیت شما در تابوشکنی هنری موثر بوده اند؟
همیشه می گویند اگر می خواهی به چیزی برسی، باید در قبالش یک چیز از دست بدهی! من وارد این کار شدم خوشبختانه توانستم از تمام موانع موجود عبور کنم و انشالله بتوانم که به این راه ادامه بدم. باز هم تکرار میکنم مدیون خانوادم هستم چوم اصلی ترین مشوق من بودند و هستند!

جمعی از دست اندرکاران هنری بر این باور هستند که خانم راه نما نسبت به سالهای ابتدایی بازیگری بسیار مغرورتر شده است دلایل این تغییر اخلاق را در چه می دانید؟
مغرور نیستم نه! هر آدمی نسبت به اطرافیانش بعد از شناخت کامل تغییر رفتار میدهد تا بقول معروف «آب رو بیشتر از حد پیمانه نریزند!»

تا کنون به چه مقام های هنری  دست یافته و از دید شما کدام کار قشنگتر بوده است؟
مقام دوم همایش داخلی تئاتر را کسب کردم. مورد تشویق جشواره ی تئاتر عربی سوسنگرد شدم و بهترین کار به نظر من، طناطله ۱و۲ بودند.

در دو سال اخیر با هرگروه و کارگردانی کار کردی بعدش منجر به قطع رابطه شده، ولی این موضوع با آقای مسعود البوجنام رخ نداده، دلایل این رفتارها را در چه میدانید؟
با همه ی دوستان هنرمندم در ارتباط هستم و قطع رابطه ای وجود ندارد. تمام مسئله این است که اگر نمایشنامه ی خوبی داشتند و از نقش خودم در آن خوشم بیاد با کمال میل قبول میکنم. حاج مسعود هم استاد بنده هستند و در کنارشان واقعا احساس راحتی می کنم و از نقش های خود در کارهای ایشان راضی هستم.

دلایل تفرقه بین هنرمندان شادگان و نیاز اساسی هنرمندان را چه می دانید؟
تمام هنرمندان دل پاک هستند ولی موضوع اصلی رقابت است که این جای موضوع باعث پیشرفت هم می شود. نیاز اساسی هنرمندان هم: مطالعه بیشتر است و دستگیری از همدیگر در عین رقابت با یکدیگر می باشد.

شما تقریبا پایه ثابت اکثر جنگ های شادی شهرستان بوده و هستید، دلایل گرایش و موفقیت شما در این زمینه را چه می دانید؟
میتوانم بگویم که دلیل اصلی آن استعداد خدادادی من در بازی زنده و لحظه ای باشد یعنی فی البداهه کار کردن من یکی از این عوامل می تواند باشد.

فضای حاکم بر هنر تئاتر شادگان برای دختران چگونه است و آیا امنیت کافی برای حضور آنان وجود دارد؟
دختران هرجا که باشند قطعا باید مراقب خود باشند گرگ همه جا هست! (باخنده) ولی بچه های تئاتر ما چشم پاک هستند و به بازیگرهای خانم به عنوان خواهر خود نگاه میکنند. خانما کاملا تحت حمایت ما هستند و خواهند بود لذا جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

اگر بخواهید از خانم های بازیگری که در شادگان به ایفای نقش پرداخته اند نامی ببرید، آن خانم ها کدامند؟
از همکار محترم و دوست داشتنی، خانم رباب جدماوی یاد می کنم. انشالله هرجا که باشند شاد و خرم باشند.

جایگاه هنر و هنرمندان شادگان در هنر خوزستان کجاست؟
من اجراهای تئاتری مختلف و فراوانی را دیده ام ولی به جرات می توانم بگویم که همانند تئاتر شادگان ندیده ام! یک لذت خاصی در بازی شادگانی های هنرمند وجود دارد و فکر می کنم  جایگاه خوبی داریم الحمدالله.

در دوره های مختلف آموزشی از جمله خبرنگاری شرکت کرده اید چرا هیچگاه کار خبر انجام نداده اید؟
بله شرکت کردم با احترام خاصی که برای تمام خبرنگاران و خبرنویسان از جمله شما و همکاران شما دارم باید بگویم که کار خبری انجام نداده ام چون جزء اولویت های من نبوده و علاقه ای هم به آن ندارم!

رابطه شما با ورزش چگونه است و ورزشکاران مورد علاقه شما کدامند؟
از ۶ تا ۱۳سالگی کاراته باز بودم و الان چون ورزشگاه مجهزی برای بانوان شهرمان نداریم متاسفانه بصورت تجربی در خانه ورزش می کنم، ورزشکار محبوبی هم مد نظر من نیست!

آیا دستپخت شما خوشمزه است؟ اصولا آشپزی می کنید یا خیر؟ غذای مورد علاقه شما کدام است؟
دسپخت من خوردنی هست ولی در حرفه ای نیستم! آشپزی را خیلی کم دنبال می کنم. غذای مورد علاقه من هم میگوپلو هست.

حرف ناگفته
مادرم من دست بوس شما هستم.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.