از استاد هاشم بدری چه می دانید؟

التزام - به بهانه رونمایی از آخرین اثر هنری استاد هاشم بدری در نمایشگاه «دستان زمین» تصمیم گرفتیم نگاهی به زندگی هنری و اجتماعی ایشان بیاندازیم تا شما مخاطب عزیز با این استاد گرانقدر بیشتر آشنا شوید. با ما همراه باشید:از هنرمندان نام‌آور این دیار است که توانسته گنجینه‌ای از هنر و معنویت را یکجا گرد هم آورد. او مبتکر و مبدع سبک هنری "بدریسم" است که در سراسر جهان به نام این هنرمند ایرانی شناخته می‌شود."محمدهاشم بدری" متولد روستای "چهارچشمه" از توابع شهرستان "خمین" می‌باشد. ور در روز پنجشنبه 1 فروردین ماه 1325 به دنیا آمد. بدری دوران نوجوانی  و جوانی خود را به همراه خانواده در شهرستان ماهشهر سپری کرد. وی پس از اتمام تحصیلات و اخذ مدرک دیپلم وارد هوانیروز می‌شود و پس از گذشت 6 ماه به نیروی زمینی ارتش منتقل می‌گردد. بدری در قسمتی از خاطرات خود برایمان نقل می کند:« در سال 1345 از منطقه اصفهان به لشکر 92 زرهی خوزستان منتقل شده و چون شناگر بودم و کارت نجات غریق داشتم، مربی باشگاه افسران شدم.» هاشم بدری موفق شد دوره فرماندهی تانک چیفتن را با موفقیت پشت سر گذاشته و در آغاز جنگ به عنوان فرمانده تانک‌های چیفتن در مناطق مرزی حضور به هم رساند.
از استاد هاشم بدری چه می دانید؟

التزام – به بهانه رونمایی از آخرین اثر هنری استاد هاشم بدری در نمایشگاه «دستان زمین» تصمیم گرفتیم نگاهی به زندگی هنری و اجتماعی ایشان بیاندازیم تا شما مخاطب عزیز با این استاد گرانقدر بیشتر آشنا شوید. با ما همراه باشید:
از هنرمندان نام‌آور این دیار است که توانسته گنجینه‌ای از هنر و معنویت را یکجا گرد هم آورد. او مبتکر و مبدع سبک هنری “بدریسم” است که در سراسر جهان به نام این هنرمند ایرانی شناخته می‌شود.
“محمدهاشم بدری” متولد روستای “چهارچشمه” از توابع شهرستان “خمین” می‌باشد. ور در روز پنجشنبه ۱ فروردین ماه ۱۳۲۵ به دنیا آمد. بدری دوران نوجوانی  و جوانی خود را به همراه خانواده در شهرستان ماهشهر سپری کرد. وی پس از اتمام تحصیلات و اخذ مدرک دیپلم وارد هوانیروز می‌شود و پس از گذشت ۶ ماه به نیروی زمینی ارتش منتقل می‌گردد. بدری در قسمتی از خاطرات خود برایمان نقل می کند:« در سال ۱۳۴۵ از منطقه اصفهان به لشکر ۹۲ زرهی خوزستان منتقل شده و چون شناگر بودم و کارت نجات غریق داشتم، مربی باشگاه افسران شدم.»
هاشم بدری موفق شد دوره فرماندهی تانک چیفتن را با موفقیت پشت سر گذاشته و در آغاز جنگ به عنوان فرمانده تانک‌های چیفتن در مناطق مرزی حضور به هم رساند.

آغاز جنگ
پس از آغاز جنگ تحمیلی به منطقه شلمچه اعزام می‌شود. بدری به عنوان فرمانده تانک چیفتن در نقاط مرزی ایران با عراق، به همراه سایر نیروهای ارتش مستقر بود. او نقل می‌کند:« هنگامی که جنگ آغاز شد ما نزدیک مرز بودیم، اصلا اطلاعی از حمله نظامی عراق نداشتیم. ۱۵ روز می‌گذشت که من به همراه تعدادی از دوستان در منطقه پل نو مستقر بودم و قرار بود به مرخصی بروم. در روز حمله عراق به ایران از دور آتشی دیدم، به نظرم رسید یک مینی‌بوس دارد دود می‌کند. وقتی نزدیکتز رفتیم، دیدیم تعداد زیادی از نیروهای عراقی وارد مرز شده‌اند. اگر حواسمان نبود شاید اولین اسرای جنگ ما بودیم. ۱۷ تانک در اختیار ما قرار داشت با هفت تانک به دشمن حمله کردیم و ازمنطقه دفاع نمودیم. حتی چند کیلومتر پیشروی کردیم و یگان دشمن که در آن منطقه مستقر بود را به عقب راندیم.»
 بدری در کنار اهالی خرمشهر در مقاومت برای حفظ و نگهداری خرمشهر حضور داشت. او معتقد است تنها ابزار ما دلدادگی و همبستگی میان نیروهای ما بود. وی در لابلای سخنان تلخ و شیرین‌اش از جنگ برایمان می‌گوید، گاهی متاثر می‌شویم و گاهی لبخند بر لبانمان نقش می‌بندد و به شوخی می‌گوید:« پشت سر یک موتور سوار نشسته بودم و نارنجک دستی به سمت دشمن پرت می‌کردیم، در راه یک جایی متوقف شدیم، چشمم به قوری و استکانها افتاد، تازه یادم آمد سه روز است چایی نخورده‌ام بعد که یادم آمد چایی نخورده‌ام سرم درد گرفت.»

خاطره جانبازی
در تاریخ ۲۰/ ۵/ ۱۳۶۰ در ۳۰ کیلومتری اهواز مستقر بودیم، قرار بود به همراه تانکر آب به شهر بازگردم، توی تانک خوابیده بودم، وقتی از خواب بیدار شدم حدود ساعت ۳۰/۷ صبح، رفتم که چای درست کنم، دشمن آتش گشود و یک خمپاره ۶۰ نزدیک من  اثابت کرد، ترکش آن به پا و کمرم خورد و از ناحیه پای چپ و ستون فقرات و کمر جانباز شدم.»
بدری ترکش را برای خود به مثابه یک مدال می‌داند، مدالی که در راه پاسداشت اسلام و وطن دریافت کرده است. او می‌گوید:« در آن لحظه هیجان زده شدم، مثل کسی که مدالی از وطن و اسلام گرفته باشد، فریاد می‌زدم ” بچه ها من تزکش خوردم”».
این جانباز هنرمند انس زیادی با موسیقی، کتاب و شعر دارد. در یک گوشه از اتاقش کاردک هست و رنگ و بوم، در گوشه دیگر تابلوهای متعددی از درخت و جوانه‌های برگ دیده می‌شود. اتاق کار بدری کوچک است، اما ندای عاشقانه پنجه‌های بدری از اتاق کوچک تا فرانسه، آلمان و اروپاسفر کرده است.

هنر مجال رزم اهل دل
هنر نزد بدری خلق نیست، کشف است. ایجاد نیست، ظهور است. دستانش شعبده می‌کنند، حرکاتی ساده و بی‌آلایش به کمک کاردک و کاغذ و حضور معنا در برابردیدگان من و تو. بدری نقاش نیست، خود نقش است. بر بوم و کاغذ چیزی نمی‌سازد، در آن منعکس می‌شود. مدام می‌گوید ” دوست دارم، دوست دارم، خاطرات جنگ را دوست دارم، پادگان را، چیفتن را، همرزمان و دوستان را، همسایه‌ها را، بچه‌های خوزستان را” فقط مثبت می‌بیند.

تکنیک بدریسیم
بدری پی در پی از طبیعت می‌گوید و بیش از همه از درختان و گلها و برگها تعریف می‌کند:« پس از اینکه از بیمارستان شیراز برای معالجه به تهران رفتم و بعد به اهواز بازگشتم، زمانی که در منزل استراحت می‌کردم، پا و بدنم در گچ بود ، نمی‌توانستم تحرک زیادی داشته باشم. با رنگها بازی می‌کردم، در این حالت تکنیک بدریسیم را پیدا کردم. روزی با کاردک روی کاغذ کشیدم، استوانه‌ای شکل گرفت، فکر کردم می‌توانم استوانه‌های دیگری بکشم. استوانه‌ها شبیه تنه‌های درخت شد. وقتی تنه‌ها را کشیدم و دیدم اگر برگ داشته باشند، بهتر است و روش کشیدن تکنیک برگها را با کاردک پیدا کردم».
از دوران کودکی به نقاشی علاقه داشته است، کلاس دوم دبیرستان رتبه سوم استان را کسب می‌کند. پیش از جانبازی با رنگ روغن و قلم موی معمولی کار می‌کرد. بعد از دوران جانبازی، بدری بیشتر سیر انفس می‌کند تا گردش آفاق. دست تقدیر، پای بدری را گرفت اما توسن خیال او را نه، این بار بدری به دیدن درختان نمی‌رود، بلکه درختان به پیشواز او می‌آیند. بعد از جنگ و پس از دوران جانبازی سکون او در کارگاه نقاشی‌اش حرکتی عظیم در جهان بیرون کارگاه می‌آفریند. هاشم بدری در سال ۱۹۹۴ توانست این سبک را در فرانسه به ثبت برساند. نشریات فرانسوی نیز نوشتند (Hashem  Badri so magic )
وی متاهل است و هم اکنون در اهواز سکونت دارد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.