شادگان تنها شهر بدون شهربازی جهان

التزام - از نگاه حسرت بار بچه ی 6 ساله ام به وسایل زنگار گرفته تنها شهربازی شهرم دلم به درد می آید. از فریاد شادی خفته در گلوی نوجوانان شهرم که از سر ناچاری گوشه ای از پارک تاریک کز گرفته و به دور دست های مبهم خیره شده اند دلم می گیرد. از غبار اندوه محو و بی ردی که بر چهره ی دختران عفیف و با حیای شهرم نشسته دلم درد می گیرد. از دیدن پدری که برای یک ساعت بازی بچه هایش خطر و هزینه سفر به شهرهای مجاور را به جان می خرد دلم می گیرد. از دیدن مادری که در این گرمای طاقت فرسا عبای ضخیم بر سر، کودکان پر شور و شر خود را با آهن پاره هایی سوزان و بی روح که برای ورزش عمومی کار گذاشته شده اند سرگرم می کند دلم می گیرد. آری حکایت شادگان است و پارک شهری که وسایل بازی آن مُهر سنگین و سُربی «پلمپ» بر لب دارد و بی تفاوتی مسئولین و حجب و حیای مردم بی توقعش سخن به میان است. برای پیگیری مشکلات پارک بازی و وسایل از کار افتاده اش پای صحبت پیمانکار وسایل بازی، کارشناس اداره استاندارد و رئیس جدید شورای شهر رفتیم شاید راه چاره ای بیابیم برای کودکی بچه هایی که به سُخره گرفته شده است. تعمیر وسایل به صرفه نیست! سید فارس موسوی نیا، پیمانکار وسایل شهربازی شهرداری شادگان در گفتگو با خبرنگار التزام گفت: وسایل کنونی شهر بازی که شامل سرسره، چرخ و فلک، اژدها و تاب زنجیری کودکان سال 86 و در زمان نمایندگی شیخ مجید ناصری نصب شده اند فرسوده و از رده خارج هستند و تعمیر جزیی برای آنها جوابگو نیست و حتی در صورتی که تعمیر شوند هم دیگر برای شهروندان جذابیتی ندارند و وسایل جدید، مدرن و همراه با نوآوری که در دیگر شهرها نصب شده اند لازم است.
شادگان تنها شهر بدون شهربازی جهان

التزام – از نگاه حسرت بار بچه ی ۶ ساله ام به وسایل زنگار گرفته تنها شهربازی شهرم دلم به درد می آید. از فریاد شادی خفته در گلوی نوجوانان شهرم که از سر ناچاری گوشه ای از پارک تاریک کز گرفته و به دور دست های مبهم خیره شده اند دلم می گیرد. از غبار اندوه محو و بی ردی که بر چهره ی دختران عفیف و با حیای شهرم نشسته دلم درد می گیرد. از دیدن پدری که برای یک ساعت بازی بچه هایش خطر و هزینه سفر به شهرهای مجاور را به جان می خرد دلم می گیرد. از دیدن مادری که در این گرمای طاقت فرسا عبای ضخیم بر سر، کودکان پر شور و شر خود را با آهن پاره هایی سوزان و بی روح که برای ورزش عمومی کار گذاشته شده اند سرگرم می کند دلم می گیرد. آری حکایت شادگان است و پارک شهری که وسایل بازی آن مُهر سنگین و سُربی «پلمپ» بر لب دارد و بی تفاوتی مسئولین و حجب و حیای مردم بی توقعش سخن به میان است. برای پیگیری مشکلات پارک بازی و وسایل از کار افتاده اش پای صحبت پیمانکار وسایل بازی، کارشناس اداره استاندارد و رئیس جدید شورای شهر رفتیم شاید راه چاره ای بیابیم برای کودکی بچه هایی که به سُخره گرفته شده است.

تعمیر وسایل به صرفه نیست!

سید فارس موسوی نیا، پیمانکار وسایل شهربازی شهرداری شادگان در گفتگو با خبرنگار التزام گفت: وسایل کنونی شهر بازی که شامل سرسره، چرخ و فلک، اژدها و تاب زنجیری کودکان سال ۸۶ و در زمان نمایندگی شیخ مجید ناصری نصب شده اند فرسوده و از رده خارج هستند و تعمیر جزیی برای آنها جوابگو نیست و حتی در صورتی که تعمیر شوند هم دیگر برای شهروندان جذابیتی ندارند و وسایل جدید، مدرن و همراه با نوآوری که در دیگر شهرها نصب شده اند لازم است.

موسوی نیا افزود: سالی ۵ الی ۶ میلیون خرج آنها می کنیم چندین بار تعمیرشان کرده ایم ولی با توجه به اینکه تنها فروردین ماه و اعیاد مورد استقبال مردم قرار می گیرند لذا مخارج صرف شده تامین نمی شود و عملا تبدیل به یک پارک زیان ده شده است.

پیمانکار وسایل شهربازی شهرداری شادگان خاطرنشان کرد: چرخ و فلک پارک کلا تعویض می خواهد، سرسره آن داغون است و سالهاست که واکس محافظت از خورشید به خود ندیده است، تاب زنجیری کودکان با وجود صرف هزینه های فراوان حالت نرمالی ندارد و اژدها از همان اول هم تاب داشت ولی عساکره، شهردار وقت اصرار بر امضاء قرارداد و استارت کار داشت و استانداردهای لازم را ملاک نمی دانست.

وی افزود: نوع برخورد اداره ی استاندارد فرق کرده است، در سابق تعمیر با ما بود و کارشناسی با آنها، ولی اینک می گویند شما مبلغ را واریز کنید و ما بعدا برآورد هزینه می کنیم

موسوی نیا در ادامه با تاکید بر این نکته که هزینه ها برگشت نمی خورد و تعمیر جزیی جوابگو نیست لذا تعویض کلی وسایل الزامی است چرا که این وسایل عمر مفید خود را کرده اند اظهار کرد: اتحاد نماینده، شهردار و شورا را می طلبد تا وسایل جدید خریداری شود و امیدوارم این اتفاق رخ دهد.

وسایل استاندارد نیستند لذا پلمپ شدند

اسماعیل عزیزی، کارشناس وسایل بازی اداره استاندار استان خوزستان در گفتگو با خبرنگار التزام گفت: تجهیزات و وسایل بازی پارک شادگان فاقد استاندارد لازم هستند لذا پلمپ شده اند برخی از وسایل که می باید معدوم شوند، برخی از آنها نیاز به تعمیر و کارشناسی مجدد دارند ولی به نظر می رسد که شاید تعمیر به صرفه نباشد و تعویض وسایل کار معقول تری باشد.

عزیزی خاطرنشان کرد: روند اخذ مجوز پروسه یک ماهه است و از نظارت و ارائه مجوزها تا آموزش کار با وسایل و نگهداری را شامل می شود ولی پیمانکار شادگان هیچگاه نسبت به اخذ پروانه استفاده از وسایل اقدام به موقع و موثری نداشته است.

کارشناس وسایل بازی اداره استاندار استان خوزستان افزود: دو سال است که برای اخذ پروانه فعالیت، تنها یک یا دو روز پایانی سال مراجعه می کند و از آنجا که صدور مجوز فعالیت استاندارد یک ماهه است عملا نمی توانستیم یکروزه مجوزی را صادر کنیم.

وی در ادامه اظهار کرد: دو سال پیش پیمانکار وسایل بازی بدون اخذ مجوز لازم اقدام به استفاده از وسایل بازی نمود و خداوند به پیمانکار، شهردار، اعضای شورای شهر و مردم شادگان رحم کرد که اتفاق ناگواری رخ نداد! و جالب است بدانید که سال بعد، یعنی فروردین ۹۵ نیز همان اتفاق تکرار شد و همان پیمانکار در ساعات آخر اسفندماه سال ۱۳۹۴ برای اخذ مجوز مراجعه نمودند ولی این بار تذکر دادیم که نباید از وسایل استفاده کرد و با مراجعه کارشناس، آن وسایل پلمپ گردید.

اعتبارات استانی در حد آسفالت معابر است

طاهر مقدم، رئیس شورای شهر شادگان در گفتگو با خبرنگار التزام گفت: وسایل کنونی شهربازی مستهلک هستند و هنگامیکه از یک شرکت تخصصی اهوازی برای تعمیر وسایل دعوت نمودیم به ما گفتند که عمر مفید این وسایل تمام شده و قابل تعمیر نیستند.

مقدم در پاسخ به این سوال که چرا تا کنون نسبت به تعریف پروژه جدید جهت تجهیز پارک به وسایل بازی خاطرنشان کرد: انتظار داشتیم که وسایل تعمیر شوند ولی حالا که نسبت به کارافتادگی آنها مطمئن شدیم به زودی پروژه ی آن تعریف و بودجه تامین وسایل تعیین خواهد شد تا از طریق معاونت عمرانی استانداری اقدام لازم برای احداث پارک بازی صورت گیرد.

رئیس شورای شهر شادگان در پایان اظهارکرد: اعتبارات کنونی استانی در حد آسفالت معابر است و دست ما برای فعالیت جانبی و بیشتر بسته است که امید آن را داریم تا با حمایت مسئولین استانی در این زمینه هم مقداری گشایش حاصل شود.

لزوم اهتمام مسئولین شهری و حمایت مسئولین استانی است

التزام – آنچه که در اینجا مهم به نظر می رسد لزوم اهتمام مسئولین شهری و حمایت مسئولین استانی است تا هر چه سریعتر نسبت به تعمیر یا خریداری وسایل بازی اقدام نمایند و نگذارند کودکی بچه های ما با ندانم کاری برخی مسئول بی تعهد به سخره گرفته شود و حق قانونی و ابتدایی آنها از زندگی شهری و مدنی پایمال گردد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.