همدلی، مطالعه و آموزش نیاز ضروری هنرمندان شادگان است

التزام – حاج مسعود آلبوجنام یکی از چهره های مطرح، محبوب و با استعداد هنر تئاتر شادگان است که بیشترین میزان محبوبیت را به همراه زوج هنری خود، سید فاخر موسوی در بین شهروندان دارد. استیل خاص این دو هنرمند به عنوان یک مکمل ویژه در ارائه کارهای هنری متفاوت به کمک آنها می رود. مصاحبه خواندنی التزام با این هنرمند متعهد، متدین و فوق العاده خوش مشرب را با هم می خوانیم. با ما همراه باشید:   لطفا برای مخاطبان ما و هوادار شما کمی از خودتان بگوییدمسعود البوجنام هستم. در تاریخ یک اردیبهشت 56 در خرمشهر به دنیا آمدم. متاسفانه به دلیل برخی از مشکلات نتوانستم بیشتر از دیپلم درس بخوانم. دوره ابتدایی را در مدرسه شهیدهاشمی نژاد تهران، منطقه 8 تهران پارس خواندم و تا اواخر سال تحصیلی اول راهنمایی را همانجا تحصیل نمودم و سپس به شادگان آمدیم. در سال 1377با دختر پسرعمویم، حاج مرزوگ ازداوج کردم و خدا سه فرزند نصیبم کرد یک دختر به نام زینب و  دو پسر به نام های عباس و حسین. از دوران ابتدایی در تهران تئاتر را در مدرسه شروع کردم و در جشنواره مدارس کل استان تهران هم شرکت کردم. در سال 69 که به شادگان آمدیم دو سال کار تئاتر نکردم تا اینکه یک روز مرحوم جمال مهنازاده پیشنهاد بازی داد و من هم قبول کردم. اوخر سال 71 بود که تئاتر «سه قهرمان» اثر مرتضی کبیری را شروع کردم و با عجوبه تئاتر کمدی شادگان، سید فاخر موسوی آشنا شدم و بعد از آن من و سید شدیم زوج هنری که بیشترین تجربه را از ایشان کسب کردم. درحقیقت اول کار فقط علاقه ی خودم باعث شده بود که به تئاتر کشیده شوم.
همدلی، مطالعه و آموزش نیاز ضروری هنرمندان شادگان است

التزام – حاج مسعود آلبوجنام یکی از چهره های مطرح، محبوب و با استعداد هنر تئاتر شادگان است که بیشترین میزان محبوبیت را به همراه زوج هنری خود، سید فاخر موسوی در بین شهروندان دارد. استیل خاص این دو هنرمند به عنوان یک مکمل ویژه در ارائه کارهای هنری متفاوت به کمک آنها می رود. مصاحبه خواندنی التزام با این هنرمند متعهد، متدین و فوق العاده خوش مشرب را با هم می خوانیم. با ما همراه باشید:

لطفا برای مخاطبان ما و هوادار شما کمی از خودتان بگویید
مسعود البوجنام هستم. در تاریخ یک اردیبهشت ۵۶ در خرمشهر به دنیا آمدم. متاسفانه به دلیل برخی از مشکلات نتوانستم بیشتر از دیپلم درس بخوانم. دوره ابتدایی را در مدرسه شهیدهاشمی نژاد تهران، منطقه ۸ تهران پارس خواندم و تا اواخر سال تحصیلی اول راهنمایی را همانجا تحصیل نمودم و سپس به شادگان آمدیم. در سال ۱۳۷۷با دختر پسرعمویم، حاج مرزوگ ازداوج کردم و خدا سه فرزند نصیبم کرد یک دختر به نام زینب و  دو پسر به نام های عباس و حسین. از دوران ابتدایی در تهران تئاتر را در مدرسه شروع کردم و در جشنواره مدارس کل استان تهران هم شرکت کردم. در سال ۶۹ که به شادگان آمدیم دو سال کار تئاتر نکردم تا اینکه یک روز مرحوم جمال مهنازاده پیشنهاد بازی داد و من هم قبول کردم. اوخر سال ۷۱ بود که تئاتر «سه قهرمان» اثر مرتضی کبیری را شروع کردم و با عجوبه تئاتر کمدی شادگان، سید فاخر موسوی آشنا شدم و بعد از آن من و سید شدیم زوج هنری که بیشترین تجربه را از ایشان کسب کردم. درحقیقت اول کار فقط علاقه ی خودم باعث شده بود که به تئاتر کشیده شوم.

در چه جشنواره هایی شرکت و چه مقامی هایی کسب نمودید؟
در جشنواره مدارس منطقه ای تهران شرکت و در بازیگری «مقام تحسین» را بدست آوردم. در اولین جشنواره عربی استان که در شادگان برگزار شد با نمایشنامه «حلات الثوب رگعته منّه و بی» به نویسندگی و کارگردانی خودم، آقای محمد خنافره توانست مقام سوم بازیگری را برای مجموعه کسب کند و همچنین آقای حسین قنواتی موفق شد مقام اول موسیقی را به خود اهتصاص دهد. در نمایش «سفیر عشق» نوشته و کار اشکبوس جلیلی در جشنواره استانی بازی نمودم. در اولین جشنواره آئینی مذهبی استان خوزستان با نمایش «روایت عشق» به نویسندگی سید فاخر موسوی و کارگردانی خودم موفق شدم به همراه سید فاخر، مقام اول بازیگری را بصورت مشترک کسب کنیم همچنین کسب عناوین بازیگر برتر خردسال، بازیگر برتر خانم و مقام اولی موسیقی توسط شاهین خزلی باعث شد تا مجوز شرکت در جشنواره دفاع مقدس آبادان را بدست بیاوریم. در جشنواره دفاع مقدس آبادان، بازیگری دوم مرد و مقام دوم موسیقی را به دست آوردیم. شرکت در همایش داخلی شهرستان کار را با نویسندگی و کارگردانی خودم ارائه دادیم و مقام اول بازیگری، طراحی، موسیقی و کارگردانی را کسب نمودیم. برگزاری و دبیری سومین همایش داخلی یادبود بزرگداشت مرحوم جمال مهنازاده و شهید کاظمی را در کارنامه دارم که تلاش و همت آقای جنامی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و فرماندار محترم شادگان قابل تحسین است. در نظر داریم در صورتی که مسئولین بویژه نماینده محترم یاری دهند چهارمین همایش تئاتر داخلی را تحت عنوان گرامی داشت مقام «شهدای مدافع حرم» برگزار کنیم.

تئاتر شادگان مدیون کدام یک از هنرمندان است؟
خیلی از هنرمندان برای تئاتر شادگان زحمت کشیده اند و من تنها اسامی کسانی را ذکر می کنم که قبل از خودم در شادگان تئاتر کار میکردند که مرحوم جمال مهنازاده، استاد علی درفش، اشکبوس جلیلی، امید جنامی، کریم دریساوی، عادل احمدیان، جهانگیر حامدی و اعجوبه تئاتر کمدی استاد سید فاخر موسوی که چند جشنواره کشوری از جمله جشنواره تئاتر فجر به کارگردانی سعید سهیلی را کار کرده، از جمله این دوستان هستند.

جایگاه بانوان در هنرهای نمایشی شادگان کجاست؟
خوشبختانه روز به روز بهتر شده و می شود و با وجود محدودیتهایی که برای این عزیزان هست، هنرمندان خوب و مستعدی مشغول فعالیت هستند که البته نیاز به حمایت مسئولین و جامعه دارد ولی متاسفانه به جز رئیس فعلی اداره فرهنگ و ارشاد سلامی کسی حمایت نمی کند و بعضی افراد نسبت به حضور بانوان دید هنری ندارند.

دلایل استقبال مردم از فعالیت های هنری را در چه می دانید؟
مردم شادگان همه به هنر بویژه تئاتر علاقه زیادی دارند و بازی روان و خوب هنرمندان مزید برعلت شده است.

چندین بار کارهای نمایشی رو کنار کذاشتید و دوباره برگشتید دلیل این رفت و  برگشت های مداوم را در چه می دانید؟
هیچ وقت تئاتر را کنار نگذاشتم البته مدتی را به دلیل اختلاف سلیقه با مسئولین وقت ارشاد، در این اداره فعالیتی نداشتم اما همچنان فعالیت هنری خود را در سطح مدارس شهر و شهرهای همجوار داشتم که با آمدن حاج سعید جنامی، باز به صحنه تئاتر ارشاد برگشتم بنابراین هیچ وقت تئاتر را کنار نگذاشته ام.

نقش مطالعه و آموزش در هنرهای نمایشی را بیان نمایید
علم وهنر روز به روز رو به پیشرفت می رود لذا یک هنرمند باید آنقدر مطالعه کند و دنبال آموزش باشد که از این غافله عقب نماند. یک هنرمند خوب همیشه باید به روز باشد تا موفقیت قرین کار او گردد.

 چرا با وجود استعدادهای فردی، گروه های نمایشی شادگان توفیق چندانی در جشنواره های معتبر استانی ندارند؟
هنرمند شادگانی مطالعه ندارد، با مقوله آموزش بیگانه است و در بین آنها اتحاد و همدلی کافی وجود ندارند خب طبعا غافله جشنواره های معتبر عقب می افتند.

به عنوان مسئول انجمن هنرهای نمایشی، مشکلات موجود و زیرساخت های لازم و مورد نیاز را چه می دانید؟
الان همه چیز مهیاست و با وجود آقای جنامی در راس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده، فرماندار و معاون فرماندار که واقعا هنرمندان را حمایت می کنند امیدوار هستیم این کشتی به گل نشسته تئاتر را تکانی بدهیم.

معتقد به الگو نیستید و ادعا دارید خود صاحب سبک خاص هستید چگونه به این جمع بندی رسیدید؟
بله بنده اعتقادم بر این است که خود باید صاحب سبک باشم تا اینکه از کسی کپی برداری کنم شاید بارها در کارهایم دیده باشید که آنقدر با تماشاگر رابطه برقرار می کنم که خود تماشاگر خود را درگیر تئاتر و جزیی از آن حس می کند و اینگونه بیشتر از تئاتر لذت میبرد.

به اعتقاد شما حضرت ابالفضل «ع» مدرسه عشق و ادب است، این ارادت از کجا نشات میگیرد؟
ابالفضل ابالفضل ابالفضل/ خیلی چیزها هست که گفتنی نیستند و گفتن آنها باعث می شود به جنون متهمت کنند هرچند مجنون ابالفضل «ع» عاقل ترین فراد است لذا ارادت و اعتقادی که به حضرت ابالفضل «ع» دارم را بگذارید ناگفته و شخصی بماند.

در جایی گفتید از فیش حقوقی دلتان میگیرد، چرا؟
الآن هم از دیدن فیش حقوق دلم میگیرد. متاسفانه ضامن چند نفر شدم که بامعرفتها حتی یک قسط هم پرداخت نکرده اند و همه وام ها را از حقوق من کسر میکنند و این شرایط زندگی را برام خیلی سخت کرده است.

از بهترین دوست و رفیق شما، محمد حصاری چه خبر؟
یکی از بهترین دوستان که از برادر به من نزدیکتر و دوستی با ایشان برای من افتخار است.

هنوز هم مرغ و ماهی غذاهای مورد علاقه شما هستند؟
بله هنوز هم غذای اول سفره خانه ی ما ماهی و مرغ هست.

در جایی گفتید اکبر عبدی بازیگر مورد علاقه من است دلیل این علاقه چیست؟
اکبر عبدی از نظر بنده مرد هزار چهره ی بازیگری ایران است که در هر نقشی عالی کار میکنه و بازی اش بسیار روان است. یک بازیگر شش دانگ، بی نظیر و کاملی است اما اخیرا حرفی زد که دل ما را به درد آورد.  کاش اخلاقش هم مثل هنرش خوب بود.

حسد و ضعف فرهنگی را دلیل تفرقه زا در بین هنرمندان می دانید، این موضوع را توضیح می دهید؟
بله متاسفانه بعضی ها چون قدرت این را ندارند که در صحنه با شما رقابت سالمی داشته باشند تا موجبات ترقی تئاتر فراهم شود، با حسادت اقدام به تفرقه افکنی می کنند و همین باعث سقوط و نابودی خود آنها می شود چرا که ما پوست کلفت تر از این حرفها هستیم. از همینجا هم به این دوستان می گویم به جای حسادت و تفرقه بیایید با هم متحد و هم دل باشیم و کارهای هنری خوبی را ارائه کنیم.

نقش اهل بیت «ع» در زندگی شما چیست؟
اهل بیت «ع» بعد از خدا، تمام امید زندگی من هستند و تا حالا نشده چیزی از آنها بخواهم و حاجت رو نشوم. نمونه ی بارز آن وجود بچه های خودم، زینب، عباس و حسین است.

خانواده، به ویژه خانمتان با بازیگری شما مشکلی ندارند؟ با این وضع چگونه کنار آمده اند؟
الحمدالله خانمم خودش یکی از حامیان من هست و همیشه در نوشته هایی که می نویسم مرا کمک هم می کند. مشوق اصلی من خانم خودم است و خدا را شکر هیچگونه مشکلی وجود ندارد که بخواهد با آن کنار بیاید.

دلیل علاقه شما به شعبده بازی چیست و آیا این هنر را همچنان ادامه می دهید؟
اواخر دهه ۷۰ گروهی از تهران برای اجرای برنامه به شادگان آمدند که استاد فخرالدین نیز با آنها همراه بود. بنده نیز این افتخار را داشتم با گروهشان کار نمایش کوتاه اجرا کنم و بعدها از من درخواست کردند همراهشان بروم ولی به خاطر تعصبی که به شهر خودم داشتم نپذیرفتم. آنجا بود که فخرالدین چند حرکت شعبده بازی را به من آموزش داد از جمله حرکتی که در جشنواره شعبده بازان کشور مقام اول را کسب کرده بود و موضوع باعث شد که بنده مدتی را در حیطه شعبده بازی فعالیت نمودم. متاسفانه حرکات شعبده بازی خیلی گران و هزینه بر است و به همین دلیل قدرت مالی را نداشتم که بخواهم ادامه بدهم.

حرف ناگفته…
حرف آخر اینکه تئاتر عشق من است و تحت هیچ شرایطی آن را کنار نمی گذارم. وقتی می بینم تماشاگرانم با تمام وجود میخندند و هنر من باعث می شود مردم برای ساعتی گرفتاری های روز مره را فراموش می کنند این امر برای من دنیایی ارزش دارد و قول میدهم تا جایی که بتوانم رو پا باشم روی صحنه بیایم و گل خنده را به صورت مردم محروم شهرم بنشانم و خدا را بابت این نعمت سپاسگذارم.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.