وزیر ارشاد: امروز تئاتر مقاومت داعیه جهانی شدن دارد

التزام - وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی در پیامی عنوان کرد: امروز تئاتر مقاومت داعیه جهانی شدن دارد و این امر تنها از طریق تعامل با مخاطب جهانی و با زبانی جهانی میسر می شود. علی جنتی در پیامی برای نوزدهمین جشنواره ملی تئاتر مقاومت - فتح خرمشهر آورده است: در واکاوی هنر و ادبیات دفاع مقدس بیشتر به این تعبیر مقام معظم رهبری پی می بریم که «این جنگ، حقیقتا یک گنج است؛ یک گنج حقیقی است که تمام شدنی هم نیست».در ادامه این پیام عنوان شده است: دفاع مقدس و مقاومت جوانمردانه و به یادماندنی رزمندگان اسلام حقیقتا گنجینه ای برای آفرینش روایت های جذاب و مبتنی بر حقیقت است که می تواند بهترین و تاثیر گذار ترین آثار هنری را بیافریند. جنتی در ادامه این پیام بیان کرد: هنر و ادبیات دفاع مقدس بخش بزرگی از زیر مجموعه هنر و ادبیات انقلاب اسلامی را تشکیل می دهد و ویژگی آن، ضد جنگ بودن است. در این سبک هیچکس جنگ را ستایش نمی کند و تئاتر به عنوان ظرفیتی عظیم و موثر برای بهره برداری از این گنجینه تمام ناشدنی است.وی در این پیام آورده است: خرمشهر یکی از مقاطع طلایی و نورانی دوران هشت ساله دفاع مقدس است اما همین مقطع، ظرفیتی نامحدود برای هنر فراهم آورده است. جشنواره تئاتر مقاومت یکی از این ظرفیت هاست که در این روزهای خجسته که سالروز فتح خرمشهر مقارن با ایام شعبانیه شده در حال برگزاری است.
وزیر ارشاد: امروز تئاتر مقاومت داعیه جهانی شدن دارد

التزام – وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی در پیامی عنوان کرد: امروز تئاتر مقاومت داعیه جهانی شدن دارد و این امر تنها از طریق تعامل با مخاطب جهانی و با زبانی جهانی میسر می شود.
علی جنتی در پیامی برای نوزدهمین جشنواره ملی تئاتر مقاومت – فتح خرمشهر آورده است: در واکاوی هنر و ادبیات دفاع مقدس بیشتر به این تعبیر مقام معظم رهبری پی می بریم که «این جنگ، حقیقتا یک گنج است؛ یک گنج حقیقی است که تمام شدنی هم نیست».
در ادامه این پیام عنوان شده است: دفاع مقدس و مقاومت جوانمردانه و به یادماندنی رزمندگان اسلام حقیقتا گنجینه ای برای آفرینش روایت های جذاب و مبتنی بر حقیقت است که می تواند بهترین و تاثیر گذار ترین آثار هنری را بیافریند.

جنتی در ادامه این پیام بیان کرد: هنر و ادبیات دفاع مقدس بخش بزرگی از زیر مجموعه هنر و ادبیات انقلاب اسلامی را تشکیل می دهد و ویژگی آن، ضد جنگ بودن است. در این سبک هیچکس جنگ را ستایش نمی کند و تئاتر به عنوان ظرفیتی عظیم و موثر برای بهره برداری از این گنجینه تمام ناشدنی است.
وی در این پیام آورده است: خرمشهر یکی از مقاطع طلایی و نورانی دوران هشت ساله دفاع مقدس است اما همین مقطع، ظرفیتی نامحدود برای هنر فراهم آورده است. جشنواره تئاتر مقاومت یکی از این ظرفیت هاست که در این روزهای خجسته که سالروز فتح خرمشهر مقارن با ایام شعبانیه شده در حال برگزاری است.

در ادامه این پیام وزیر فرهنگ و ارشاد آمده است: تمام مظاهر و نمادهای دوران هشت ساله دفاع مقدس برگرفته از ریشه قدسی و حیاتی است و از این رو هر هنری که داستان ها و نمادهای این دوران را دستمایه خویش قرار دهد حال و هوایی قدسی و ملکوتی می یابد.
در این پیام با بیان اینکه تئاتر به طور عام و به تبع آن تئاتر مقاومت پدیده ای فرهنگی و اجتماعی است، آمده است: مهمترین عامل توفیق تئاتر، وجود مخاطب است. اکنون این سئوال مطرح است که آیا نسل جوان امروز می تواند با تئاتر ارتباط برقرار و خودش را صحنه رویداد حس کند؟
در بخش دیگری از این پیام عنوان شده: باید دانست که تکراری و قالبی بودن موضوعات، نگاه تک بعدی و عاریتی به پدیده مقاومت، عواطف افراطی و احساساتی و در مجموع ایده مند نبودن و نداشتن بینشی مستقل موجب فاصله متن نمایش مقاومت با مخاطب و در نتیجه افت تماشاگر خواهد شد.
وزیر ارشاد در این پیام عنوان مقاومت را مفهومی فراگیر دانسته و افزود: امروز تئاتر مقاومت داعیه جهانی شدن دارد و این داعیه میسر نمی  شود مگر از طریق تعامل با مخاطب جهانی و با زبانی جهانی.
در ادامه این پیام آمده است: هر ایده نو، هر چند در ظاهر کم اهمیت باشد ولی افق تازه ای به روی تعامل کنندگان می گشاید. در حقیقت هنر زبان دومی است که باید بیاموزیم و با آن با مخاطبان جهانی مکالمه و تعامل  کنیم.
در بخش دیگری از این پیام عنوان شده است: تئاتر مقاومت بر پایه دفاع مردم ایران از اعتقادات و کیان جمهوری اسلامی ایران در یک دوره طلایی شکل گرفته است و می تواند با تکیه بر فرهنگ، رویکردی اعتقادی و زبان و ویژگی های نهفته در دفاع مقدس با مخاطبان جهانی اش ارتباط برقرار کند. اینجاست که انتظار ما از تئاتر مقاومت بر آورده می شود و این گونه نمایش با موفقیت پا را از مرزها بیرون می گذارد.
در پیام جنتی بیان شده است: جشنواره تئاتر مقاومت رویداد اثرگذاری است که می تواند بستر این هنر و فراگیر شدن آن و به تبع آن جهانی شدن آن را بیش از پیش فراهم کند. من به توفیق و تعالی این جشنواره امیدوارم از همه آفریدگان نمایش های حاضر در این رویداد هنری و برپا کنندگان این جشنواره صمیمانه سپاسگزارم.

خبرگزاری مهر

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.