تجمع اعتراض آمیز هنرمندان در واکنش به واگذاری موزه هنرهای معاصر اهواز به بخش خصوصی+عکس

التزام – تجمع اعتراض آمیز هنرمندان اهوازی در واکنش به واگذاری موزه هنرهای معاصر این شهرستان به بخش خصوصی با صدور بیانیه و امضای طومار خاتمه یافت.بر اساس این گزارش، سال گذشته موزه هنرهای معاصر اهواز طی قراردادی برای مدت چند سال به بخش خصوصی واگذار شد که این اتفاق موجب برانگیخته شدن اعتراض هنرمندان به دلیل استفاده غیرتخصصی از این مکان فرهنگی شد. این موزه به‌عنوان تنها مرکز هنری معتبر استان خوزستان برای برگزاری برنامه‌ها و نمایشگاه‌های هنری، چندی پیش به بخش خصوصی واگذار شد. اتفاقی که به گفته برخی هنرمندان، برای جبران کسری بودجه این موزه و ادامه‌ی فعالیت‌هایش باید رخ می‌داد، اما نحوه‌ی این واگذاری و بی‌توجهی به خواست هنرمندان باعث اعتراض آن‌ها شده است؛ اما اعتراض‌ها با وجود برگزاری جلسه‌هایی با مسوولان اداره ارشاد استان خوزستان به نتیجه نرسید و هنرمندان تصمیم گرفتند در مقابل موزه هنرهای معاصر تجمع اعتراضی داشته باشند.
تجمع اعتراض آمیز هنرمندان در واکنش به واگذاری موزه هنرهای معاصر اهواز به بخش خصوصی+عکس

التزام – تجمع اعتراض آمیز هنرمندان اهوازی در واکنش به واگذاری موزه هنرهای معاصر این شهرستان به بخش خصوصی با صدور بیانیه و امضای طومار خاتمه یافت.
بر اساس این گزارش، سال گذشته موزه هنرهای معاصر اهواز طی قراردادی برای مدت چند سال به بخش خصوصی واگذار شد که این اتفاق موجب برانگیخته شدن اعتراض هنرمندان به دلیل استفاده غیرتخصصی از این مکان فرهنگی شد. این موزه به‌عنوان تنها مرکز هنری معتبر استان خوزستان برای برگزاری برنامه‌ها و نمایشگاه‌های هنری، چندی پیش به بخش خصوصی واگذار شد. اتفاقی که به گفته برخی هنرمندان، برای جبران کسری بودجه این موزه و ادامه‌ی فعالیت‌هایش باید رخ می‌داد، اما نحوه‌ی این واگذاری و بی‌توجهی به خواست هنرمندان باعث اعتراض آن‌ها شده است؛ اما اعتراض‌ها با وجود برگزاری جلسه‌هایی با مسوولان اداره ارشاد استان خوزستان به نتیجه نرسید و هنرمندان تصمیم گرفتند در مقابل موزه هنرهای معاصر تجمع اعتراضی داشته باشند.

به گفته‌ی برخی هنرمندان، پس از واگذاری مدیریت موزه، این مکان از حالت موزه‌ای و هنری خود خارج شده و بیشتر به رستورانی که آنجاست توجه می‌شود تا موقعیت فرهنگی آن. با این حال، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان این موارد را تکذیب می‌کند و معتقد است، موزه به دست کسانی سپرده شده که حوزه‌ی فرهنگ و هنر را خوب می‌شناسند و موزه در این مدت فعالیت خوبی داشته است.
همایون قنواتی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اظهار کرد: بحث تغییر مدیریت موزه در راستای واسپاری فعالیت‌های فضای فرهنگی بوده و براساس سیر مراحل اداری و قانونی انجام شده است. از زمانی که این اتفاق افتاده، موزه فعالیت بسیار خوبی داشته و دو نمایشگاه «آبی ایرانی» و «art nation» در آن برگزار شده است. این نمایشگاه‌ها با استقبال خوب مخاطبان مواجه شدند.
وی ادامه داد: تیمی که اکنون در موزه حضور دارند علاقه‌مند و تحصیل‌کرده در فضای فرهنگی – هنری است. مخالفان این بحث تعدادی از هنرمندان هستند که با آن‌ها صحبت هم شده است. مواردی که آن‌ها مطرح کرده‌اند، مواردی نیست که آسیبی به جامعه فرهنگی هنری بزند. موزه هنرهای معاصر اهواز حدود هشت سال بود که هیچ فعالیت ملی نداشت و حالا با حضور دوستان و سرمایه‌گذاری و مدیریت جدید، این نمایشگاه‌ها برپا شده است.
قنواتی همچنین گفت: به‌نظر می‌رسد بخشی از اعتراض‌های هنرمندان غیرواقعی است و آنچه مطرح می‌کنند اصلا امکان ندارد. آنچه صورت گرفته براساس تفاهم‌نامه بوده و جنس فعالیت‌های موزه به هیچ عنوان غیرموزه‌ای نیست، بلکه تمام اتفاقات فرهنگی – هنری با نظارت کامل وزارت ارشاد صورت می‌گیرد. ما علاقه‌مند هستیم بخش خصوصی و نیروهای علاقه‌مند به فعالیت در حوزه فرهنگ و هنر بتوانند در این عرصه حضور پیدا کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ادامه داد: این واگذاری به آدم‌های غیرفرهنگی نبوده و انجمن‌های خود ما هستند که به فعالیت در فضاهای فرهنگی مشغول‌اند. سیاست دولت این است تا جایی که امکان دارد، بخش‌های فرهنگی – هنری را به خود هنرمندان واگذار کند و دولت نظارت عالیه بر آن داشته باشد. من به هیچ‌وجه این موضوع را تأیید نمی‌کنم که در حال حاضر افراد موزه به‌دنبال کارهای تجاری هستند.
قنواتی اضافه کرد: برنامه‌هایی که تا کنون برگزار شده برنامه‌های خوبی بوده است؛ به‌عنوان نمونه رایزن فرهنگی ژاپن از حضور در نمایشگاه «آبی ایرانی» بسیار خوشحال شد و دوست داشت همکاری دو جانبه‌ای بین اهواز و ژاپن صورت گیرد. ما از هنرمندان استانی حمایت می‌کنیم و معتقدیم نباید فضایی به‌وجود آید که باعث شود علاقه‌مندان به حوزه فرهنگ میل خود را برای حضور در این فضا از دست بدهند، بلکه باید فضایی ایجاد شود که آن‌ها ترغیب و تشویق شوند تا در این عرصه‌ها حضور پیدا کنند و این حضور باعث رشد و اعتلای فرهنگ و هنر شود.

در پایان هنرمندان بیانیه‌ زیر را خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امضا کردند:

«به ‌نام آن‌ که جان را فکرت آموخت /چراغ دل به نور جان برافروخت

 هنوز صاحبان منصب و تریبون به حوزه‌ فرهنگ و هنر به ‌عنوان یک حوزه‌ تخصصی نمی‌نگرند و هر کسی حتی ناآشنا با این حوزه به خود اجازه می‌دهد درباره‌ تخصصی‌ترین موضوعات فرهنگی ــ هنری اظهار نظر کند و حتا مدعی مدیریت در این حوزه باشد.

جناب آقای دکتر جنتی

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

آن‌ چه در سطور بالا ملاحظه فرمودید فرازی از صحبت‌های حضرت‌ عالی درباره‌ یکی از موانع موجود در عرصه‌ فرهنگ و هنر ایران ‌زمین است. دلگرمی به این بیانات ما را بر آن داشت تا شما را از احوال این روزهای موزه‌ هنرهای معاصر اهواز آگاه نماییم. مستحضر باشید واگذاری غیرمسؤولانه و غیرتخصصی این پایگاه مهمِ فرهنگی و هنری هنرمندان خوزستان را به شدت نگران نموده است که انعکاس این نگرانی را که در آثارشان هویدا است به پیوست این نامه خدمتتان ارسال می‌نماییم.

ما امضاکنندگان این نامه با امید و اعتماد به هنرشناسی و تدبیر جناب‌ عالی چشم‌انتظار گشایش این گره به دستان شما هستیم.»

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2021 پایگاه خبری تحلیلی التزام - هفته نامه التزام. محفوظ است.